Slovenskí muži urologické prehliadky podceňujú

Zdravie, doktor, lekár, zdravý život, vyšetrenie
shutterstock.com

Dôvodom nízkeho záujmu o preventívne vyšetrenia sú podľa odborníkov nízka informovanosť a neopodstatnené obavy.

Na urologické prehliadky chodí iba šesť percent slovenských mužov, pričom najčastejším dôvodom ich nezáujmu sú podľa odborníkov nízka informovanosť a neopodstatnené obavy z vyšetrenia. Zmeniť to chce Európsky týždeň urológie, ktorý pripadol tento rok na 23. až 27. septembra.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ján Kliment, z údajov za rok 2011 vyplýva, že vôbec najnižší počet mužov prišiel na urologickú prehliadku v Banskobystrickom kraji, kde zaznamenali menej než tisíc návštev. Celkovo sa na Slovensku nechalo vyšetriť 16 203 mužov, čo predstavuje spomínaných šesť percent.

Preventívne vyšetrenie prostaty je pritom jediným spôsobom včasného odhalenia vyliečiteľného štádia ochorenia na rakovinu prostaty,“ uviedol Kliment s tým, že karcinóm prostaty nie je jediným dôvodom, pre ktorý by nemali muži urologické vyšetrenie ignorovať.

Je ním aj najčastejšie urologické ochorenie mužov – nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty). V minulom roku sa naň liečilo 75-tisíc Slovákov. Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, dokáže významne ovplyvniť každodenný život nielen muža, ale aj jeho partnerky. Zväčšená prostata vyvíja tlak na močovú trubicu a spôsobuje okrem iného aj problémy s močením a erekciou.

Predísť týmto problémom a zníženej kvalite života pomáha krátke bezplatné urologické vyšetrenie a včasná diagnostika možných komplikácií.

Urologické ochorenia sú chúlostivá téma obzvlášť pre mužov. Mnohí sa hanbia a z návštevy urológa majú strach. Neopodstatnene. Vyšetrenie je jednoduché a vôbec nie je bolestivé. Práve odkladanie riešenia problému s odborníkom vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba im môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám,“ vysvetlil Kliment.

Odborníci zároveň varujú pred nahrádzaním odbornej konzultácie s lekárom samoliečbou formou rôznych výživových doplnkov. „Ťažkosti s močením môžu byť rovnaké pri nezhubnom zväčšení prostaty, ako aj pri karcinóme prostaty. Bez odborného vyšetrenia sa môže zanedbať včasná diagnostika práve rakoviny prostaty. Preventívne prehliadky, ktoré by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou, sú kľúčové pri ochoreniach, ktoré sú v raných štádiách bezpríznakové a môžu tak pacientovi doslova zachrániť život. Aj preto je naším cieľom, čo najviac šíriť povedomie o prevencii a liečbe urologických ochorení,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom