Soľ: Biely zabijak či nevyhnutný minerál?

Soľ, soliť, kuchár, kuchárka, variť, jedlo, šalát, zelenina, dochucova
shutterstock.com

Slaná chuť patrí medzi základné a bez nej si nevieme predstaviť náš každodenný jedálniček. Niekedy však vie uškodiť.

V tele dospelého jedinca sa nachádza priemerne 90 g soli vo forme katiónov Na+, takže bez soli to jednoducho nejde. Soľ, najmä však sodík, ktorý obsahuje, predstavuje dôležitý minerál, ktorý sa podieľa na stálosti vnútorného prostredia organizmu – tvorí hlavný minerál mimobunkových tekutín. Takže v tomto smere je naozaj nad zlato. No čo sa stane, ak to so solením preženieme?

Dnes solíme viac

Tak ako pri cukre či tukoch, ani so soľou to netreba preháňať. Bohužiaľ často sa tomu nedá vyhnúť, pretože väčšina potravín je v súčasnosti presolená. Napríklad pečivo, syry (najmä tavené), údené výrobky, rôzne polotovary, koreninové zmesi a pod. dnes majú dvakrát viac percent soli (napríklad sušená šunka obsahuje 6 % koreninovej soli i 40 % soli). Doporučená denná dávka soli je pritom zhruba 3 g. To vlastne pokryje 100 g bežnej šunky. Ak ešte jete okrem šunky i polotovary či pečivo a syr, tak by ste vôbec nemali soliť hlavné jedlá.

Prebytok soli rovná sa kilá navyše

Čo sa stane, keď náš organizmus dostáva viac soli ako dokáže spracovať? Dochádza k jeho preťažovaniu, nadmernému zadržiavaniu vody. Nadbytok soli škodí pečeni, obličkám, nášmu srdcu a cievam. Taktiež zvyšuje krvný tlak a spôsobuje rôzne ekzémy, opuchy, únavu, nespavosť či dokonca aj migrénu. Ak chcete zhodiť kilá navyše, mali by ste solenie určite obmedziť. Človek trpiaci nadváhou, ktorý má vysoký krvný tlak, zle hospodári s tekutinami a so soľou. Zadržuje vodu, opúcha a priberá tým i na váhe. Úplne bez soli to však nejde. Aj tu platí zlatá stredná cesta, ktorá je pre naše telo najvhodnejšia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom