Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
depresia, žena, sama, samota, smútok, bolesť, úzkosť, žiaľ
shutterstock.com
4. júna 2014 ZdravieZdravý život od SITASITA Diskusia()

Ste alergik? Slovenskí vedci objavili novú hrozbu!

Unikátny výskum slovenských psychológov odhalil nové riziká alergie, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné pre váš organizmus!

Ľudia, ktorí trpia alergiami, nedokážu primerane reagovať na stres. Vyplýva to z prebiehajúceho unikátneho výskumu, ktorý robia psychológovia Univerzity Komenského v Bratislave (UK). Závery experimentov okrem iného potvrdzujú, že osoby trpiace silnou alergiou reagujú na stres až nebezpečne neprimerane, informuje hovorkyňa UK Andrea Földváryová.

Prečítajte si aj: Ako znížiť riziko alergie u vášho dieťaťa?

Keď sú silní alergici vystavení stresu, dochádza k istému zablokovaniu komunikácie s vonkajším svetom. To spôsobuje nedostatočné vyplavovanie stresového hormónu kortizolu, ale aj neadekvátnu reakciu autonómneho nervového systému, konkrétne zníženú funkciu tzv. sympatika (t. j. istý aktivizátor organizmu).

Anomálna reakcia na stres je nebezpečná

Tento stav možno charakterizovať ako istú pasívnu rezistenciu, keď jedinec nereaguje na stresové podnety – v podstate sa správa, ako keby sa nič nedialo. V normálnych situáciách organizmus reaguje na stresové stimuly aktiváciou sympatika aj kortizolu, čím organizmus prirodzene bojuje voči stresovým podnetom. Takáto anomálna reakcia na stres je nebezpečná pre organizmus, a to tak z psychologického aspektu, ako aj v konečnom dôsledku z aspektu biologického, zhodujú sa vedúci výskumného tímu – psychológovia Igor Brezina a Petra Soláriková z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK.

Väčší sklon k úzkostlivosti a depresiám

Reakciu na stres sledovali aj u osôb, u ktorých je alergia menej rozvinutá. Na základe predbežných výsledkov psychológovia zistili, že sa u týchto ľudí prejavuje väčšia úzkostlivosť, majú viac depresívnych symptómov, prejavuje sa u nich nepriateľské konanie voči iným a celkovo majú vysokú úroveň distresu, čiže negatívnej formy stresu. Vo všeobecnosti sa títo ľudia vyrovnávajú so stresom tak, že častejšie siahajú po vyhýbavých stratégiách, ktoré však nie sú dobré pre zdravé fungovanie organizmu.

Prečítajte si aj: Tajomstvo odbúravania stresu. My ho poznáme!

Výskum prebiehajúci na UK sa zameriava na nárast výskytu stresom podmienených ochorení, vrátane tých alergických, a je súčasťou rozsiahleho výskumu zameraného na sledovanie a pochopenie stresovej reakcie, s výrazným prepojením na psychické a endokrinné faktory. Na tomto výskume sa okrem psychológov podieľajú aj mikroelektronici, endokrinológovia i alergiológovia.

Odporúčané články

Päť jedál, ktoré vám dodajú energiu Štyri tajomstvá kreativity: Odhaľte ich a buďte úspešné!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravý život

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...