Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zdravie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
thinkstockphotos
29. decembra 2014 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Ste až príliš precitlivelá?

Beriete všetko príliš vážne? Podrobne rozpitvávate každú situáciu, v ktorej sa ocitnete? Pravdepodobne potom patríte medzi hypersenzitívnych jedincov.

Ľudia tohto typu majú špeciálnu schopnosť vnímať veci, ktoré by si ostatní ani nevšimli. Pohľady, drobné výkyvy nálad alebo úplne inak mienenú narážku. Hypersenzitívny jedinec výrazne prežíva aj tie najmenšie podnety a city v nich pretrvávajú relatívne dlhú dobu.

Nedávno publikovaná štúdia amerických odborníkov taktiež odhalila, že hypersenzitívni jedinci sa obvykle dlhšie rozhodujú, potrebujú viac času, aby sa mohli o všetkom osamote popremýšľať a sú všeobecne viac svedomitejší.

Podľa tohto výskumu im lepšie funguje tá časť mozgu, ktorá má na starosti vizuálne spracovanie, takže si viac ako iná populácie všímajú najmä detaily.

Hypersenzitívne osobnosti boli donedávna vnímané ako plaché a neurotické, avšak toto vnímanie bolo chybné. Ľudia s týmto syndrómom sa rodia s posunutým prahom citlivosti a tento rys sa prejavuje už v kojeneckom alebo v detskom veku – čo môže vysvetľovať fakt, prečo niektoré deti plačú častejšie ako iné. Hypersenzitivitou trpí 15-20% celkovej populácie, pričom pomer mužov a žien je rovnaký.

8 zlých návykov, ktorých sa dopúšťame vo vzťahu

Ako spoznáte hypersenzitívneho človeka

Títo jedinci citlivejšie reagujú na hluk a svetlo, a keď si večer dajú kávu, určite nezaspia. Pri sledovaní romantických filmov nielen plačú, ale dokonca ho aj sami prežívajú. Ak by ste od takéhoto človeka chceli, aby riskoval, vyskúšal niečo nové, prípadne išiel len tak na dovolenku do neznámej krajiny, určite by odmietol.

Už ste počuli o RT4? Nie je to druh auta ani diagnózy

Aby hypersenzitívni jedinci chránili samých seba, často cúvajú alebo naopak útočia, pričom používajú šesť hlavných spôsobov sebaobrany. Radi všetko do detailov rozoberajú, obviňujú, sú perfekcionisti, robia veci nad rámec nutnosti, preháňajú a nafukujú udalosti, a zásadne s nikým nesúťažia.

Na druhej strane takýto ľudia bývajú oveľa viac kreatívni ako ostatní ľudia a veľké percento z nich sa práve vďaka svoju talentu preslávili.

Ako s hypersenzitivitou pracovať

Aj s týmto problémom sa dá bojovať. Účinným spôsobom sú terapeutické metódy, hypnóza v horších prípadoch antidepresíva. Postupne sa takýto ľudia učia minimalizovať stresové situácie, ukľudňovať svoj nervový systém a dobre si vyberať ľudí, s ktorými trávia svoj voľný čas.

Odporúčané články

Už ste počuli o RT4? Nie je to druh auta ani diagnózy Dajte si každý deň toto ovocie a zlepší vám to váš sexuálny život!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.