Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žena, kráska, beauty
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
7. septembra 2016 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Ste sebavedomé? Otestujte sa!

Prinášame vám jednoduchý test, ktorý odhalí, ako ste na to so sebavedomím.

Pochybujete o sebe alebo ste sebavedomé a každému to dávate hneď najavo? Správať sa nápadne sebavedomo nemusí byť vždy prejavom zdravého sebavedomia. Často je to iba maska, za ktorú skrývame svoje nedostatky a obavy. Chcete vedieť, ako na tom naozaj ste so sebavedomím? Otestujte sa:

Na každú otázku odpovedzte ÁNO alebo NIE. Buďte úprimné, berte do úvahy posledné obdobie (2 -3 mesiace, max. pol roka). Spomeňte si na konkrétne situácie z vášho života.

  1. Mávam často pocity viny/robím si výčitky, že som sa mal/a zachovať inak?
  2. Mávam pocity trápnosti alebo nepatričnosti, keď sa prejavím/vyjadrím svoj názor alebo keď som spontánny/a?
  3. Mám problém povedať NIE? (Radšej vyhoviem druhému, aby som sa vyhol/a pocitom viny, aj keď viem, že som radšej mohol/a odmietnuť?)
  4. Zraňuje a trápi ma kritika druhých? 
  5. Mávam veľkú trému vystupovať pred viacerými ľuďmi?
  6. Mám problém vyjadriť a obhájiť si svoj názor pred ľuďmi, ktorí majú odlišné názory?
  7. Porovnávam sa s druhými? (výzor, vzdelanie, úspechy, majetky, zážitky, spokojnosť)
  8. Som často nerozhodný/á?
  9. Mám komplikované a konfliktné vzťahy s blízkymi?
  10. Som nespokojný/á s tým, ako vyzerám? (váha, výška, vzhľad, proporcie)

Spočítajte si, na koľko otázok ste odpovedali ÁNO, za každé ÁNO si pripočítajte 1 bod. Ak ste odpovedali „ako kedy“ pripočítajte si pol boda (1/2 boda).

VYHODNOTENIE

2 a menej bodov

Si otvorená osobnosť a pravdepodobne nežiješ v úzadí. Ideš vlastnou cestou bez toho, aby ťa musel niekto postrkovať. Poznáš svoje klady, svoju hodnotu. Patríš do malej skupiny ľudí, ktorých vonkajšia podoba je totožná s vnútornou. Poznáš svoje schopnosti, slabiny aj nedostatky. Ľudia, čo sa správajú, akoby zjedli všetku múdrosť sveta, ťa len tak ľahko nezastrašia. Pamätaj, nikoho nepodceňuj a nikoho nepreceňuj! Ani seba! K zdravému sebavedomiu patrí aj zdravá pokora. 

3 – 4 bodov

V bežných situáciách funguješ možno bez problémov. Napriek tomu v stresových situáciách rozhodne potrebuješ podporu druhých ľudí. Ak nie si závislý/á na pozitívnom hodnotení druhých, je to v poriadku. Zamysli sa nad tým, či sa predsa len trochu nepodceňuješ. Odpovedz si na otázku, na čom je postavené tvoje sebavedomie?

5 – 7 bodov

Nemáš o sebe práve najlepšiu mienku. Často dávaš za pravdu druhým ľuďom a nie sebe, lebo Ti chýba potrebné sebavedomie. Každú kritiku zvonku doslova vážiš na lekárenských váhach. Mal/a by si si konečne uvedomiť, že nikto nie je dokonalý a že nie každá kritika tvojej osoby je oprávnená. Občas o sebe pochybuješ a nerád/a zbytočne riskujete. Možno Ti chýba odvaha a viera v seba. Odporúčame Ti na svojom sebavedomí intenzívne popracovať, rýchlejšie nadobudneš zdravé sebavedomie vďaka podpore odborníka alebo návštevou kurzu sebavedomia. Zaujímavé typy nájdeš aj v literatúre o budovaní zdravého sebavedomia a sebaúcty. Práve pre teba je vhodný kurz sebavedomia, viac informácii TU.

8 a viac bodov

Tvoje sebavedomie potrebuje posilniť, je načase s tým niečo urobiť. Nikdy nie je neskoro! Nehanbi sa obrátiť na odborníka (psychológa, psychoterapeuta, kouča). Na sebavedomí sa dá pracovať. Účinné je sebapoznávanie, prijatie seba, sebaláska a sebaúcta. Netrp v tichosti, požiadaj o pomocnú ruku a ver, že každému sa dá pomôcť, ak prejaví záujem! Odporúčame ti individuálne konzultácie.

K téme

Horoskop bylín: Ktorá liečivá rastlina je tá vaša? Mentolové cigarety 100 rokov na trhu neoslávia

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.