Ste si istí, že vám nehrozí oslepnutie?

Oko
Pixmac

Na glaukóm, ktorý je druhou najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách, pripadá 15-20% oslepnutí v Európe, 50% postihnutých ľudí z vyspelých krajín vôbec nevie o svojom ochorení.

Teraz máte možnosť si dať bezplatne vyšetriť zrak u odborníka pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu, ktorý je celosvetovo vyhlásený na 11.-16.3. 2013. Slovenská glaukómová spoločnosť ako odborná spoločnosť sa hlási k výzvam Svetovej glaukómovej organizácii v rámci ktorých organizuje bezplatné konzultácie o glaukóme a meranie vnútroočného tlaku vo vybraných očných ambulanciách Slovenska.

WGA (Svetová glaukómová asociácia) a WGPA (Svetová asociácia pacientov s glaukómovým ochorením) pokračuje už v tradícii aktivít s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti, odborníkov a zainteresovaných inštitúcií o glaukómovom ochorení. Svetový týždeň glaukómu je na rok 2013 vyhlásený v dňoch 11. – 16. marca. Glaukóm je progresívna neuropatia postihujúca zrakový nerv, ktorá v pokročilých štádiách končí slepotou. Z medicínskeho pohľadu je ochorenie chápané ako multifaktoriálne ochorenie. Presná príčina ochorenia nie je známa a predpokladá sa, že podiel na vzniku a vývoji glaukómového poškodenia zrakového nervu majú viaceré faktory označované ako rizikové faktory. Za najzávažnejší rizikový faktor sa považuje zvýšený vnútroočný tlak (VOT), vek nad 40 rokov, prítomnosť ochorenia v rodine (dedičnosť), vysoká krátkozrakosť, cievne ochorenia a spolu s nimi všetky stavy, ktoré vedú k poruche prietoku krvi v oblasti terča zrakového nervu, poruche výživy nervových vlákien čo má za následok ich nezvratnú stratu.

Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách a dnes sa dokonca presúva aj do kategórie spoločensky a ekonomicky aktívnej populácie. Vo vyspelých krajinách sveta je glaukóm jedna z najčastejších príčin slepoty (2.najčastejšia príčina po vekom podmienenej degenerácii makuly), čím toto ochorenie predstavuje závažný medicínsky a sociálny problém.

Glaukóm, jeho primárna forma, prebieha bez varovných príznakov a často je odhalený pri náhodnom očnom vyšetrení. Vzhľadom k tomu vzniká potreba dostatočnej informovanoti o tomto ochorení, pretože tá je predpokladom včasného záchytu ochorenia. Verejnosť musí vedieť, že existuje takéto ochorenie, aké máme možnosti na diagnostiku a liečbu glaukómu, a ako sa zvyšuje úspešnosť liečby, ak je ochorenie diagnostikované v skorších štádiách.

Vďaka technickému pokroku aj v medicíne sa dnes diagnostika nestanovuje len zmeraním vnútroočného tlaku, ale dôraz sa kladie na komplexný prístup a monitorovanie pacienta, čo zahŕňa

* stanovenie diagnózy kompletným očným vyšetrením

* presné dodržiavanie liečebného režim a dobrú spoluprácu pacienta

* potrebu návštev očných centier vybavených na diagnostiku glaukómu, kde sa presne

monitorujú topografickým vyšetrením zmeny na terči zrakového nervu a stav zorného

poľa vyšetrením automatickým perimetrom.

Základným predpokladom ako predchádzať vzniku pokročilých foriem glaukómu je včas zahájená liečba. Súčasná konzervatívna liečba glaukómu sa orientuje na kontrolu zvýšeného vnútroočného tlaku účinnými látkami aplikovanými vo forme očných kvapiek. Ako účinné látky dnes používame deriváty prostaglandínov alebo inhibítori karboanhydrázy, ktoré okrem zníženia VOT priaznivo ovplyvňujú cirkuláciu krve v zrakovom nerve. Moderná liečba glaukómu jednoznačne smeruje k používaniu očných kvapiek bez tzv. konzervačných zložiek, čím sú v značnej miere vylúčené vedľajšie účinky liečby spôsobujúce zmenu stability slzného filmu a prejavy dráždenia povrchu oka. Musíme si uvedomiť, že liečba glaukómu je nákladná, ale vysoké sú aj náklady pri starostliovsti o zrakovo postihnutých jedincov, ktorých počet v prípade zanedbanie liečby narastá.

Prvým krokom ku skorému záchytu glaukómu je informovanosť o tomto ochorení. Veľký podiel na informovanosti laickej verejnosti o ochorení na glaukóm majú média. Už od roku 2006 sa každoročne organizovali podujatia, kde na vybraných očných ambulanciách Slovenska mala verejnosť možnosť zmerania vnútroočného tlaku a konzultácií ohľadom ochorenia. Boli to práve média, ktoré poskytli laickej verejnosti imformácie o glaukóme a spropagovali aktivity očných lekárov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom