Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kniha.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
28. marca 2019 od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Súťaž o knihu Mama, nebo a ja

Zapojte sa do súťaže o pútavý knižný titul.

Mama, nebo a ja

Skôr než som sa narodil – Skutočný príbeh

Všetci žijeme skutočný život, právu tu a práve teraz. Bonusom je, ak sa vieme na seba i na prežívanie udalostí pozerať s nadhľadom a dávkou humoru. Ten nechýba ani autorke tohto výnimočného príbehu, dizajnérke Eny Hanks, ktorá nezvyčajne sviežim, vtipným a originálnym spôsobom píše o svojom tehotenstve, pôrode i materstve. Prekvapivé spomienky z prežívania toho istého obdobia však má aj jej šesťročný syn. Ako je to vôbec možné? Matejko vo svojom rozprávaní ide ešte ďalej. Detailne hovorí o udalostiach, ktoré prežíval dávno predtým. Ešte skôr než sa narodil. Ide iba o nevinné detské fantazírovanie? Alebo sú to fakty s logickými úvahami, príliš zrelými na šesťročné dieťa, no miestami príliš hravými na to, aby slúžili ako vierohodné dôkazy? Čo ak sú to  spomienky, ktoré poodhaľujú trinástu komnatu našej existencie? Posúďte sami, kde sa medzi nimi nachádza povestná deliaca čiara.

Mama, nebo a ja je nezvyčajné čítanie, ktoré si svojou ľahkosťou a bezprostrednosťou podmaní  ženy i mužov v každom veku.

Kniha 1.jpg

Povedali o knihe:

Detská fantázia je neuveriteľná a krehká. Neuveriteľná preto, že jej my, dospelí, už dávno zbavení schopnosti prijať jej podstatu, nechceme uveriť, a krehká preto, že ju sami u detí potláčame tým, ako ich neustále opravujeme a hovoríme im tie „správne a overené“ fakty. Náš pragmatizmus nabaľovaný vekom nám totiž ani nič iné neumožňuje. Zažil som už mnoho senzačných detských zistení, úvah a odhalení, obidvaja moji synovia v ich prezentáciách neboli výnimkami a často mňa i moju ženu zaskočili svojimi ranými detskými poznatkami. Mrzí ma, že som vtedy nemal rovnaký nápad ako autorka tejto knižky a nenahral si tie ich úžasné a prekvapivé vety o tom, čo bolo „predtým“. No pamätáme si ich so ženou doteraz. Som rád, že som si mohol prečítať túto knižku a aspoň sčasti pochopiť stav duše ženy, ktorá prežíva najkrajšie chvíle svojho života. Dúfam, že sa táto výpoveď stane návodom pre všetkých rodičov, aby v ranom fantazírovaní svojim deťom nielen nebránili, ale naopak, venovali mu pozornosť a podporovali ho, ako najdlhšie to pôjde, pretože môže byť pre ich ďalšie uvažovanie o živote, akokoľvek je krehký a neuveriteľný, veľmi dôležité.

Miroslav Donutil, herec

Šťastný človek je výtvarník – ovláda medzinárodnú reč výtvarného znaku a môže dovoliť krásnym tajomstvám svojej duše, aby obleteli zemeguľu a aby im porozumel každý človek na celom svete. Spisovatelia vždy také šťastie nemajú – hoci aj slová vedia lietať, často poletujú len v rodnej reči ako vtáčik, čo sa neodváži vzdialiť od rodného hniezda.
Lenže autorka Eny Hanks napísala túto knižku aj preto, lebo vie, že aj poletovanie v rodnej reči a okolo rodného hniezda môže stačiť ku šťastiu. Čitateľ, ktorý sa začíta do jej knižky, ľahko uhádne, ako na to prišla.
Ak mu to predsa len mám prezradiť vopred, poviem to aj ja poletujúcimi slovami – poviem to vetou, ktorá ku mne doletela potom, čo vyletela z úst jednej mojej malej čitateľky:
Mami, ďakujem, že si ma pozvala na svet.“

Ľubomír Feldek,

básnik

Kniha sa volá Mama, nebo a ja, no kľúčových slov by sme v nej našli viac. Mama, láska, zázrak, sen, FANTÁZIA. Odkiaľ sme prišli? Kam a ako kráčame? Čo s nami bude? Kam odídeme? Tieto otázky si kladieme a odpovede vlastne nepoznáme.

Je príjemné a nežné počúvať (či v tomto prípade čítať), čo si myslia naše deti. Ako ony vidia zázrak príchodu na tento svet. Je krásne pripomenúť si, čo sa dialo s nami, mamami, keď sme prežívali toto nádherné životné obdobie. Rástlo v nás malé „čudo‟ a hoci sme sa ešte nevideli, neočuchali, neobjali, nepohladkali, vedeli sme, že v zväčšujúcom sa brušku vzniká láska na celý život. Tak teda, kto si koho vyberá? Je to tak, že deti prichádzajú z časopriestoru a vyberajú si svoju mamu?
Som mama. Šťastná mama, ktorá prešla časopriestorovým kastingom dvakrát a hoci sú moje dcéry už veľké slečny, láska, ktorá rástla s rastúcim bruškom, rastie ďalej.

Máte v rukách knihu, ktorá vás rozveselí aj rozplače. Dojímavý príbeh letiaci na krídlach detskej fantázie. Knihu pre veľkých, pre ženy aj pre mužov. Je ideálna na spoločné čítanie. Tak plánujte, očakávajte, tešte sa alebo spomínajte.

Bibiana Ondrejková

herečka, moderátorka

Tehotenstvo je oveľa viac než psychosomatický proces, vývoj či priebeh, opisovaný v odborných i popularizačných príručkách. Je najmä o vzájomnej láske medzi matkou a dieťaťom. Je vzťahom, ktorému už nič nechýba a ku ktorému nemožno nič dodať. Preto je jediný a jedinečný. Tehotenstvo môže priblížiť len ten, kto ho prežil. Z takého rozprávania i nás môže zasiahnuť to podstatné. A deje sa to aj v prípade vyznaní matky o vzťahu k synčekovi v tejto knihe. Ľudské vnútro je niečo veľmi krehké a chce to veľkú odvahu vyjsť s ním na svetlo sveta. Autorke môžeme ďakovať za to, že napísala svoje vyznania pod názvom „Mama, nebo a ja“.

A čo rozprávanie šesťročného dieťaťa o chvíľach „od večnosti“ i potom, keď sa „presťahovalo do bruška mamy“? Fantázia? Nevadí. Fantázia je slovníkom intuície. Je zavádzajúce racionálne hodnotiť, čo opisuje. Treba sa pýtať, čo opis symbolizuje. Neuveriteľné spontánne rozprávanie autorky je živou ilustráciou večných právd.

Marián Gavenda

kňaz, publicista

Ako hovorí autorka v úvode svojej knihy: „Zázraky sa dejú každý deň, každú hodinu. Každú minútu sa na svete narodí dvestopäťdesiat detí.‟

A ja si k tomu dovolím dodať: Je zázrak, že sa zrodila táto unikátna knižka, aká sa narodí naozaj len raz za čas. Citlivá, intímna, úprimná, hrejivá, láskavá a doslova spod srdiečka, kde žena nosí a celou bytosťou chráni najväčší poklad a primárny zmysel svojho životného poslania. Nejde len o literatúru. Prostredníctvom rozhovoru so svojím synčekom nám autorka umožňuje nahliadnuť za oponu toho, „čo bolo predtým“. Poodhaľuje tajomný vesmír vnútri ženy čakajúcej na svoju hviezdu.

Dušan Rapoš

režisér, scenárista a skladateľ

Človek by mal prijímať, konať a prejavovať dar, ktorý dostal od Boha. A tým je láska. Každý ľudský život je totiž láskou od Stvoriteľa. Vďaka tomu môžeme byť súčasťou stvoriteľovho plánu, vytvárať pevný zväzok rodiny, ktorý sa nemôže vyčerpať, lebo má poslanie v odovzdávaní a staraní sa o život, ako je to v prípade malého Matejka z tejto knihy. Dieťa sa stáva živým obrazom vzájomnej lásky. Povolanie byť rodičmi nadväzuje na nové úlohy vedené ku zodpovednosti a sprítomňovaniu viditeľných znakov Božej lásky k svojim deťom. Život človeka privádza k dokonalosti lásky, k darovaniu sa navzájom v ľudskom spoločenstve a v spoločenstve s Bohom. Dúfam, že táto kniha a autorkine osobné životné svedectvo prispejú k plnšiemu obrazu objavovania tajomstva, akým je rodina. Deti svojím spôsobom prispievajú k posväteniu rodičov. Kniha je krásnym a pútavým rozprávaním o reálnom živote.

Monika Kandráčová

speváčka, interpretka ľudových piesní

Autorke knihy závidím, že mala vôľu napísať na papier svoje pocity, ktoré poznajú iba ženy a aj to nie všetky! Moja prílišná mladosť (22 rokov) a dokončovanie vysokoškolského štúdia spôsobili, že som prežívala skôr stresy a pochybnosti, ako to všetko zvládnem. Nakoniec to dobre dopadlo, lebo mám dve úžasné deti, ktoré mi už stihli darovať aj päť vnúčeniec.

A to je ten zázrak, pretože pri nich dobieham to, o čo som bola možno ukrátená pri ich rodičoch.

Milá Eny, aj vďaka vám som si pripomenula milé a krásne „fragmenty‟ z dôb, keď boli moje deti malé a za to vám ďakujem.

Prajem všetkým ženám, aby si túto knižočku prečítali a užili si materstvo, či už pred, alebo po pôrode, lebo, ako píše autorka, je to zázrak, ktorý nám nikto nemôže vziať.

Kamila Magálová

herečka, moderátorka

Súťaž je ukončená od 23:59:59 16.04.2019. Môžete stále skúsiť štastie v iných súťažiach na našich stránkach iné súťaže na našej stránke

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.