Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sv. Mikuláš, Vianoce, Santa Klaus, stromček, čert, želanie, anjel
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA/Jozef Jakubčo
5. decembra 2014 LifestyleVianoce od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Svätý Mikuláš – posol najkrajších sviatkov

Posledný mesiac v roku sa už tradične nesie v znamení malých i veľkých prekvapení a tento čarovný čas začína už šiestym decembrom. Vedeli ste, že bohatá mikulášska nádielka mala už v minulosti hlboký symbolický význam?

Sviatok sv. Mikuláša je do veľkej miery zahalený rúškom tajomstva, najmä pokiaľ ide o samotnú osobnosť svätca. Z nie príliš obsiahleho písomného svedectva však možno vyčítať, že Mikuláš pôsobil ako biskup v antickom meste Myra na juhu Turecka (dnešná provincia Antalye).

Veľký človek s veľkým srdcom

Tohto svätca si ľudia obľúbili hlavne pre jeho dobročinné skutky. Bol filantropom s veľkým srdcom, ktorý nezištne pomáhal najmä deťom. Dobročinný patronát sv. Mikuláša nad deťmi dokazuje jedna dojímavá legenda. Podľa nej tento svätec zachránil tri dievčatá pred neblahým osudom. Ich otec prišiel v jeden deň o všetky peniaze a od zúfalstva chcel dcéry prinútiť, aby sa stali kurtizánami. Nedokázal im totiž z vlastných síl zabezpečiť svadobné veno, čo by v konečnom dôsledku znamenalo, že žiaden ženích neprejaví o dievčatá záujem. Zlému rozhodnutiu otca zabránil sv. Mikuláš, keď potajomky hodil do príbytku rodiny mešec plný zlatých mincí. Trom dievčatám tak v jeden okamih zabezpečil perspektívnu budúcnosť plnú šťastia a lásky.

, Vianoce, Santa Klaus, mikulášska čižma, želanie, darček
SITA/Jozef Jakubčo

Podľa ďalšej legendy ochránil sv. Mikuláš trojčlennú posádku lode pred ničivou silou rozbúreného mora. Spomínané legendy spôsobili, že sv. Mikuláša si mnohé národy vybrali za patróna rybárov, námorníkov i detí. S menom svätca sa spája šťastné číslo tri, preto je často zobrazovaný s tromi jablkami, mešcami alebo sudmi.

Šperky vraj nosili šťastie a orechy múdrosť

Bohatá mikulášska nádielka mala už v minulosti hlboký symbolický význam. Šperky nosili šťastie, náramky s perličkami boli znakom čistoty a poslušnosti. Akékoľvek mince znamenali dostatok finančných prostriedkov na ďalší rok. Červené jabĺčka nosili zdravie, medovníky radosť a orechy múdrosť. Veľmi obľúbené boli i voňavé puzdierka s rozličnými aromatickými bylinkami. Levanduľa nosila do rodiny súdržnosť a um, jazmín znázorňoval úspech v podnikaní. Vzájomnými darmi si ľudia chceli pritiahnuť do svojich domovou rodinnú pohodu a lásku.

Milé Dámy, a čo vy? Poslúchali ste a nájdete si ráno obuv plnú príjemných prekvapení? : )

Odporúčané články

6 dôvodov, prečo si dať čokoládu Vianočný kaktus – zázrak, ktorý rozkvitá v zime

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.