Čína opäť boduje! Vymiznú konečne dedičné ochorenia?

Portrait 1160487_1920.jpg
Foto: pixabay.com
KANTON – Vedcom zo Sunjatsenovej univerzity v čínskom Kantone sa ako prvým na svete podarilo vykonať presnú chemickú operáciu na ľudských embryách. Odborníci použili metódu upravovania dusíkatých báz v DNA, aby opravili chybu v genetickom kóde. Informoval o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na čínsky vedecký tím.

Vedci zákrok vykonali na laboratórne vyvinutých embryách s beta-talasémiou, dedičným ochorením krvi. Chorobu spôsobuje zmena v jednej zo štyroch dusíkatých báz – adeníne (A), guaníne (G), cytozíne (C) a tymíne (T) – známa ako bodová mutácia. Kombinácie spomínaných štyroch báz tvoria kódy na zápis genetickej informácie. Odborníci v Kantone preskenovali vzorku s DNA, ktorá obsahovala chybnú kombináciu, a následne zmenili bázu G na bázu A, čím ju opravili.

Sme prví, ktorí názorne predviedli uskutočniteľnosť liečenia genetického ochorenia v ľudskom embryu s použitím systému bázového upravovania. (člen vedeckého tímu Ťün-ťiou Chuang)

Výskum otvára nové možnosti na liečenie pacientov a prevenciu rodenia bábätiek s beta-talasémiou a ďalšími dedičnými chorobami.

Embryo dna dedicne ochorenie.jpg
FOTO: SITA/AP

Podľa BBC je upravovanie báz pokrokom od metódy génového upravovania známej ako Crispr, ktorá už vo vede spôsobila revolúciu. Crispr, ktorá umožňuje vedcom vložiť nové genetické informácie, preruší DNA a zatiaľ, čo sa telo snaží toto narušenie opraviť, deaktivuje daný gén. Bázové upravovanie funguje na princípe výmeny jednotlivých dusíkatých báz za iné a podľa Davida Liua, ktorý bol priekopníkom tejto metódy na Harvardskej univerzite, je oveľa efektívnejšie. Tiež ho sprevádza menej nechcených vedľajších účinkov.

Asi dve tretiny zo známych ľudských genetických variánt spojených s chorobami sú bodovými mutáciami. Bázové upravovanie má preto potenciál priamo opravovať, a pre vedecké účely reprodukovať, mnoho patogénnych mutácií. (David Liu)

Výskumný tím zo Sunjatsenovej univerzity v Kantone bol taktiež prvým, ktorý použil spomínanú metódu Crispr na ľudských embryách.

ZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP, pixabay.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom