Deň Zeme prinesie množstvo podujatí pre všetkých

Príroda
SITA/AP

Dnešný Deň Zeme je vhodnou príležitosťou na to, ako podnietiť verejnosť k aktivite a vzbudiť v nej záujem o globálne problémy našej planéty.

Dnešný deň Zeme, ktorý oslavuje celý svet, prinesie množstvo zaujímavých podujatí pre všetky vekové kategórie. V átriu ministerstva životného prostredia v Bratislave bude vernisáž výstavy diel, ktoré pochádzajú z výtvarnej súťaže pre základné školy, agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu životného prostredia. Súťaž vyhlásila Vodohospodárska výstavba pri príležitosti Svetového dňa vody a jej témou bola harmónia vody a zeme. „Hlavnou myšlienkou súťaže bolo prepojiť v mysliach detí tieto dva nenahraditeľné elementy,“ uviedlo ministerstvo. Aj z tohto dôvodu je vyvrcholenie súťaže naplánované na dnes. Ocenení budú autori najlepších prác a tiež škola, ktorej žiak získa v súťaži prvé miesto.

Iniciatívu v tento deň vyvíja aj Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) so sídlom v Banskej Bystrici. Ide o vyčistenie a zveľadenie svojho najbližšieho okolia. Pridalo sa k nej aj Komunitné centrum Sásová, Mestské lesy Banská Bystrica, združenie Envirofuture, ako aj školy na území mesta. Komunitné centrum Sásová v spolupráci so základnou školou na Sitnianskej ulici zorganizujú čistenie vybraných lokalít na sídlisku Sásová, Základná škola Jozefa Gregora Tajovského vyčistí okolie svojej školy a blízkeho sídliska v mestskej časti Podlavice. V spolupráci s Mestskými lesmi Banská Bystrica a občianskym združením Envirofuture sa uskutoční čistenie Laskomera a Urpína – lokalít, kde Banskobystričania radi trávia svoj voľný čas. K výzve SAŽP urobiť niečo pre svoje okolie sa pripája aj klaster Horehronie a Oblastná organizácia cestovného ruchu Nízke Tatry Juh jarným upratovaním prírody.

V Deň Zeme sa začne v priestoroch Slovenskej agentúry životného prostredia aj úvodná časť školenia Ekologická stopa – výchova k trvalo udržateľnému rozvoju pre učiteľov materských škôl, základných a stredných škôl. Školenie je súčasťou kontinuálneho vzdelávania pedagógov a koordinátorov environmentálnej výchovy. Pre žiakov základných a stredných škôl je pripravený interaktívny workshop s tematikou Aká je vaša ekologická stopa?.

Špeciálne pre deti v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici je zasa určený program Zem je len jedna, ktorý zábavnou formou upozorňuje na aktuálne problémy ochrany životného prostredia. Workshopy tematicky zamerané na Svetový deň Zeme sa uskutočnia aj v Krupine. Spolu s Fakultou prírodných vied Univerzity Mateja Bela organizuje SAŽP prezentáciu „zelených aktivít“ realizovaných na Katedre životného prostredia. Vyvrcholením programu bude otvorenie výstavy Dušana Beňu s názvom Portréty hmyzej ríše. Za účasti zástupcu SAŽP sa v Bardejove uskutoční v rámci Dní zeme vyhodnotenie spojené s prezentáciou prác výtvarnej a literárnej súťaže s názvom Odkazy Zemi.

Dnešný Deň Zeme je vhodnou príležitosťou na to, ako podnietiť verejnosť k aktivite a vzbudiť v nej záujem o globálne problémy našej planéty. Informuje o tom stránka enviroportal.sk. Zem je len jedna, a to pre nás všetkých, ktorí na nej žijeme. „Preto nás jej osud, ktorý závisí od nás, musí zaujímať a všetci by sme mali prispieť svojou troškou k tomu, aby sa jej krásy a bohatstvo zachovali aj pre nasledovné generácie,“ píše sa na portáli.

Deň Zeme pripadajúci na 22. apríl je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. Začiatok jeho histórie ako environmentálne významného dňa sa začal v roku 1970 v USA, keď sa z podnetu senátora Gaylorda Nelsona uskutočnili po celých USA rozmanité podujatia podporujúce environmentálne hnutie. Neskôr sa táto iniciatíva rozšírila po celom svete, pripája sa k nej stále viac ľudí a Deň zeme nadobudol celosvetový rozmer.

Deň Zeme sa začal oslavovať po tom, ako vedci a ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.

Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Svetovým sa stal od roku 1990. V tomto roku sa aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom