Leto bez nevzhľadného akné na chrbte a zadku

žena v plavkách www.gettyimages.com

Pre niekoho nechutné, pre niekoho je akné veľmi otravné a je  často aj bolestivou záležitosťou. Zvlášť, ak sú pupienky na zadku. Pre dievčatá a ženy je to veľmi citlivá téma, ktorá sebavedomie v bikinách moc nepridáva. Zapálené vriedky, ktoré nie sú výsadou len tváre ale celého tela, si vyžadujú komplexný prístup. Akné často súvisia s hormonálnymi zmenami, ktoré sa dejú v tele v období puberty. Bohužiaľ sa ale nezriedka stane, že ani po dovŕšení dospelosti akné nemizne. Čo s tým?

Bojujte s akné účinne

Akné možno charakterizovať ako ochorenie kože. Mazové žliazky produkujú nezvládnuteľné množstvo kožného mazu, ktorý upcháva póry a zapríčiní vznik hnisavých vriedkov. Tieto procesy ovplyvňuje pomerne dosť faktorov od dedičnosti cez produkciu hormónov až po typ pokožky. Veľkú úlohu hrá tiež životný štýl, stres a strava. V prípade, že  akné postihlo celé telo, je vhodné riešiť liečbu pod lekárskym alebo odborným dohľadom. Existuje ale niekoľko zásad, ktoré môžete dodržiavať rovno sami.

Dve hlavné zásady pre obmedzenie akné

Na prvom mieste je vždy dôkladná a správna hygiena. Postihnuté miesta umývajte od potu. Pot obsahuje baktérie a toxíny, ktoré sú živnou pôdou pre hnisajúce vriedky. Používajte antibakteriálne mydlo alebo špeciálne mydlo pre problematickú pokožku. Oblečenie perte vždy na najvyššej  možnej  teplote a používajte nedráždivé pracie prášky.

Zásada číslo dva, neškriabte sa. To vám povie každý dermatológ. Rozškriabané vriedky sú zdrojom ďalšej infekcie, hojenie postihnutých miest sa spomaľuje. Pozor, dosť ľudí má čistenie svojho  tela ako zlozvyk pri premýšľaní, nude alebo pri rozhovore. Zamestnajte ruky iným spôsobom. Na zadku alebo chrbte si ale môžete ľahko zodrať  akné aj bez toho, že o tom viete. Vyberajte preto voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov. Vhodné nie sú ani tesné džínsy, pretože pokožku zahrievajú a zabraňujú prístupu vzduchu.

Starajte sa o zadok a chrbát ako o tvár

Na postihnuté miesto používajte špeciálnu kozmetiku, ktorú vám odporučí buď dermatológ alebo odborník v kozmetickom salóne. Vhodné sú prírodné produkty šetrné k pokožke. Začnite vždy riadnym vyčistením gélom alebo čistiacou penou.  Vhodné sú aj masky. Pravidelne odstraňujte odumreté kožné bunky peelingom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom