Posilňovanie podporuje imunitu a chráni pred cukrovkou či mŕtvicou

Posilňovanie podporuje imunitu a chráni pred cukrovkou či mŕtvicou
Posilňovanie podporuje imunitu a chráni pred cukrovkou či mŕtvicou Foto: ilustračné, GettyImages

Svaly zaisťujú nielen pohyb a stabilitu. Sú tiež skutočným motorom spaľovania tukov a pomáhajú chudnúť. Ale nejde len o štíhlu líniu. Trénované svaly sú dôležité aj pre silnú imunitu, pevné kosti a dobre fungujúci mozog. Prečo je posilňovanie skvelé v každom veku?

Trénované svaly odľahčujú kĺbom, posilňujú srdce a kosti a zvyšujú výkonnosť. S pribúdajúcimi rokmi sa však mení. Kmeňové bunky svalu, ktoré sa starajú o jeho údržbu a obnovu, s vekom ubúdajú. Svaly potom ochabujú a nefungujú tak dobre ako zamlada. Čo sa dá robiť?

Svaly vo forme = človek vo forme

Objem svalovej hmoty sa začína zmenšovať už okolo tridsiatky, ročne ubúda jedno percento svalovej hmoty. Ide o postupný, nenápadný proces. Človek si často ani neuvedomuje, že jeho voľnosť pohybu pomaly klesá a životný štýl je stále pasívnejší. U žien navyše začína odbúravanie svalstva skôr ako u mužov.

„Bolo už niekoľkokrát vedecky dokázané, že existuje súvislosť medzi rozsahom svalovej hmoty a zdravotným stavom,“ hovorí k tomu profesor Paul Haber, internista a športový lekár z Lekárskej univerzity vo Viedni. Svaly totiž okrem iného spolupracujú s imunitným systémom – a čím väčšia je svalová hmota, tým vyššia je schopnosť prežiť všetky choroby. Ďalej platí, že silné svaly znamenajú silnejší mozog. Preto je dôležité sa o svoju svalovú hmotu starať – v každom veku a čím skôr, tým lepšie.

Proti cukrovke aj vysokému tlaku

Dostatok pohybu, predovšetkým vytrvalostný tréning, ako je chôdza, beh alebo jazda na bicykli, istí výdaj kalórií a udržuje vo forme srdca, avšak pre udržanie a budovanie svalovej hmoty je nutný aj silový tréning.

Posilňovanie je skvelý spôsob, ako bojovať s nadváhou. A to nielen kvôli zvýšenej spotrebe kalórií počas tréningu, ale aj vďaka efektu následného spaľovania (afterburn efekt), ktorý trvá niekoľko hodín po fyzickom výkone. Ďalej vzrastie aj bazálny metabolizmus, teda spaľovanie v pokoji. „Pretože silný sval, aj keď nie je používaný, potrebuje a odbúrava viac energie z potravy ako rovnaké množstvo tukového tkaniva,“ vysvetľuje Paul Haber.

Zdatné a silné svaly taktiež spotrebujú viac cukru, preto silový tréning zároveň pomáha chrániť pred cukrovkou 2. typu. Dôležitú úlohu môže hrať posilňovanie aj pri znížení rizika vysokého tlaku: v kondícii zostáva aj srdcový sval, ktorý potom môže plniť svoju úlohu, teda prečerpávať krv v tele, s menším tlakom a nižším počtom tepov.

Pomoc pri bolestiach chrbta

Bez ohľadu na to, či sa svalová sila zvyšuje cvičením s vlastnou váhou, činkami alebo prispením iných posilňovacích strojov a náradia, jedno je jasné. „Trénované svaly dávajú celému podpornému a pohybovému aparátu väčšiu oporu ako netrénované,“ uisťuje Paul Haber. Pevnejšie svalstvo tak pomáha predchádzať problémom s pohybovým aparátom, teda predovšetkým bolestiam chrbta a kĺbov.

Proti zápalom a na posilnenie imunity

Počas silového tréningu sa uvoľňujú myokíny, látky podobné hormónom, a stimulujú obranné bunky imunitného systému, ktoré potom lepšie chránia pred infekciami. Myokíny navyše brzdia zápaly v tele a chránia pred zápalovými cievnymi ochoreniami: pred arteriosklerózou, teda aj pred mŕtvicou a infarktom. A to nie je všetko: zvýšená produkcia myokínov môže tiež brániť vzniku rakovinových nádorov.

Prostriedok proti hormonálnym problémom

„Pri posilňovaní však nevznikajú len myokíny, ale aj mužský pohlavný hormón testosterón,“ hovorí Paul Haber. A to je prospešné pre zdravie oboch pohlaví. Pomáha totiž zlepšovať fyzickú výkonnosť a zvyšovať chuť na sex, mužom napomáha k väčšej potencii a ženám uľavuje od hormonálnych problémov, ktoré sa objavujú počas menštruácie alebo v menopauze.

Prevencia osteoporózy

Svaly je možné budovať silovým tréningom aj po osemdesiatke – aj to je vedecky dokázané. A čím je človek starší, tým je svalový tréning dôležitejší. Posilňovaním sa dá totiž spomaliť či zastaviť sarkopénia, teda vekom podmienený úbytok svalovej sily a znižovanie schopnosti fyzického výkonu. Čím lepšie sa to podarí, tým dlhšie je možné každodenné úlohy vykonávať bez väčšej námahy. Ťah, ktorým svaly pri tréningu pôsobia na celé telo, navyše spevňuje kosti, čo chráni pred nebezpečnou osteoporózou, ktorá veľmi často vedie k invalidite či smrti.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom