TEST: Trpíte na krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť? Otestujte sa

Depressed businesswoman rubbing eyes in office
Thinkstock

BRATISLAVA 19. marca 2018 (DJ/PR) – Opotrebovanie očí, tak ako aj celého tela, je prirodzený proces, ktorému sa nikto z nás nevyhne. Najmä nie po štyridsiatke. U človeka sa objavuje ďalekozrakosť či krátkozrakosť, alebo dokonca ich kombinácia. Viete, či ňou netrpíte tiež?

Krátkozrakosť, známa aj ako myopia, značí, že máte krátky zrak, čiže videnie do diaľky je neostré. Táto porucha zraku má zväčša genetický pôvod, no v súčasnej dobe, keď sme neustále vystavení práci s počítačom a často sledujeme televíznu obrazovku alebo display mobilného telefónu, dá sa aj získať. Predpokladá sa dokonca, že myopiou trpí až 30 % populácie, čo z nej robí doslova globálnu epidémiu.

Opakom krátkozrakosti je ďalekozrakosť, kedy vidíte dobre do diaľky, no veci priamo „pod nosom“ vnímate rozmazane. Táto zraková chyba môže byť vrodená, kedy jej hovoríme hypermetropia, no ak sa u vás objavila po štyridsiatke, definujeme ju ako presbyopia. Vetchozrakosť, ako sa tiež tejto zrakovej chybe nadobudnutej vekom hovorí, sa často prejavuje bolesťou hlavy a očí, a to najmä po celom dni, kedy namáhate svoj zrak tým, že na predmety žmúrite.

Ako zistíte, ktorý problém máte?

Otestovať svoje oči, aby ste zistili, či trpíte krátkozrakosťou, môžete veľmi jednoducho. Vytlačte si obrázok s číslicami na veľkosť jednej stránky papiera, zaveste ho na stenu a postavte sa približne štyri metre od neho. Zakryte si rukou jedno oko (ak nosíte okuliare, použite papier) a pustite sa do čítania písmen z prvého obrázka. Postupujte po jednom riadku zhora nadol. To isté urobte aj s druhým okom. Ak dokážete prečítať aj najspodnejší riadok, vaše videnie do diaľky je v poriadku. Ak však od niektorého riadku nevidíte ostro, možno potrebujete okuliare alebo vyššie dioptrie.

C1 test_1.jpg
C1 Test

Ďalekozrakosť si môžete otestovať pomocou obrázka s písmenom C. Ide vlastne o kruh s medzerou v rôznych polohách, ktorá symbolizuje hodiny na ciferníku. Ak sa teda otvor nachádza vpravo, sú 3 hodiny; ak vľavo, je 9 hodín a podobne. Opäť si obrázok vytlačte na celú stranu, zaveste ho na stenu a zo vzdialenosti štyroch metrov ho pozorujte a snažte sa správne odčítať hodiny najskôr jedným, potom druhým okom. Ku každému riadku, ktorý nedokážete prečítať, prislúcha aj odporučenie. Až po tretí riadok sa dá konštatovať, že vidíte normálne. Ak pociťujete problémy s čítaním štvrtého riadku, začína sa u vás prejavovať počiatočná vetchozrakosť.

C2 test_2.jpg
C2 Test

Absolvujte zrakový test u očného lekára, ktorý vašu diagnózu určí s presnosťou. Ak máte problém s čítaním ďalších riadkov, očnú ambulanciu navštívte bezpodmienečne. Ste napríklad na hranici bezpečného šoférovania, preto sa za volant znovu posaďte až vtedy, keď absolvujete korekciu dioptrickej chyby. Lekár vám môže predpísať dioptrické okuliare alebo problém trvalo vyrieši mikrochirurgia oka. Všetko o laserovej operácii očí metódou PRELEX sa dočítate na portáli okuliarenacitanie.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom