Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Baran
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE!
13. mája 2013 Lifestyle od DJSITA Diskusia()

To by som aj ja spravil… A lepšie!

Už po tretíkrát sa produkcia Divadla elledanse spojí s mladou silou umelcov a dizajnérov VŠVU, aby vytvorili tretí ročník projektu na prvý pohľad s drzým, no posolstvo nesúcim názvom TO BY SOM AJ JA SPRAVIL… A LEPŠIE! 3.

Multipack kultúry zložený z predstavenia súčasného tanca, módnej prehliadky ateliéru odevného dizajnu VŠVU (p. doc. Júlia Sabová), vernisáže študentov VŠVU a koncert hudobníka/producenta Pjoniho, sa v Divadle elledanse rozpúta 18.5.2013 o 20:00.

Iniciátor projektu Maroš Baran nám priblížil načo sa môžeme v sobotu večer tešiť:

„Koncept projektu TO BY SOM AJ JA SPRAVIL… A LEPŠIE! 3 stojí na spojení kreativity ľudí z dvoch kotlov umenia v Bratislave. Keď som nastúpil na VŠVU, uvedomil som si, že je v nej veľa ľudí s potenciálom dať niečo ľuďom cez svoje umenie, no príležitosti na konfrontáciu umelca a verejnosti sú v počiatočných štádiách štúdia veľmi mizerné. Prišlo mi ľúto, že toľko dobrých vecí poputuje do archívov bez toho, aby ich vôbec niekto videl. V tom čase som popri štúdiu pracoval v Divadle elledanse. Jedného dňa som sa s týmto problémom zdôveril riaditeľke divadla Šárke Ondrišovej. Spoločne sme si uvedomili, že spojenie ľudí VŠVU a ľudí z Divadla elledanse by mohlo dopadnúť veľmi dobre pre obe strany a tak vznikol formát TO BY SOM AJ JA SPRAVIL… A LEPŠIE! 3.“

Prečo ten názov?

No… to je taká vtipná historka. S projektom sme začínali ako prváci. Uvedomovali sme si možnú kritiku zo strany verejnosti… riešili sme názov, ako by sme sa mohli volať. Bola to taká vtipná diskusia – padlo niekoľko „exkluzívnych“ návrhov, o ktorých asi radšej hovoriť nebudem. Keď tu zrazu sa ozvala Zuzana Lexmannová s poznámkou, že všetci, čo tam prídu si určite povedia „To by som aj ja spravil… a lepšie!“ Spočiatku to bol žart, no nejako mi tá veta ostala v hlave a premýšľal som o tom, prečo ma to tak zaujalo. Postupne som si uvedomil, že tá veta, aj keď pôsobí veľmi drzo a povrchne, až taká povrchná nie je. Hovorí o tom, čo sa tak často deje na umeleckej scéne: pri tvorbe sa často stáva, že nedostatok kontaktu medzi umelcom a divákom spôsobuje, že sa umelci svojou tvorbou často oddeľujú od ostatných ľudí. Vzniká nepochopenie, záujmy sa križujú. Ľudia nerozumejú, o čo umelcovi išlo a umelec je zase príliš unavený z nekonečného vysvetľovania, ktoré je veľakrát aj tak kontraproduktívne. Ľudia sa potom sťažujú, že „umeniu nerozumejú“ a na výstavách si často zašomrú práve „To by som aj ja spravil… a lepšie!„. Názov projektu je tak reakciou na tento mechanizmus. Projekt je zase nástroj, ktorý tento mechanizmus, dúfame, že zmierni.

Ako prebiehal výber vystavujúcich umelcov?

Tento rok je zatiaľ najštedrejší po všetkých stránkach. Tak je to aj čo sa týka prihlásených kandidátov na miesto na TO BY SOM AJ JA SPRAVIL… A LEPŠIE!. Prihlásilo sa 25 študentov z rôznych katedier VŠVU – od grafiky, maľbu, fotografiu, až po architektúru. Podľa svojich znalostí a možností som zhodnotil každého prihláseného a vyskladal som, myslím dosť široké spektrum umelcov. Vyberal som ľudí, v ktorých som ja osobne videl najväčší potenciál a taktiež nadšenie a chuť spolupracovať. Bol by som veľmi prekvapený, keby sa našiel nejaký návštevník, ktorého nezaujme absolútne nič. Tohto roku máme zastúpenie ortodoxnej tradičnej grafiky, grafiku alternatívnu, maľbu klasickú aj „uletenú“, vyskytnú sa kresby a taktiež pôsobivé fotografie.

Čo tento rok prináša divadlo elledanse?

Tento rok som strašne hrdý na to, že tam budem mať trio tanečníkov pod vedením choreografa Radoslava Piovarčiho. Pôjde o súčasný tanec o troch mužoch, ktorý si obraňujú svoj osobný priestor a osobité pravidlá v ňom. Porušenie týchto pravidiel spája týchto troch mužov do jedného celku. Špecifické vlastnosti každého jedného prinášajú do nového priestoru atmosféru porozumenia a rešpektu. Názov predstavenia je Three Men.

Aj tento rok sa bude prezentovať ateliér odevného dizajnu VŠVU. Čo sa chystá z katedry textilu?

Pôjde o kolektívnu prehliadku študentov odevného dizajnu VŠVU. Každý z dizajnérov má svoj vlastný jedinečný koncept. Jednotlivé koncepty budú zverejnené o niekoľko dní formou mini portrétov

študentov dizajnu. Tak isto sa verejnosti priblížia aj umelci, ktorí budú v Divadle elledanse vystavovať svoje diela.

A čo koncert? Minule to bola skupina The Ills. Kto príde tento rok?

Tento rok sa môžeme tešiť na hudobníka a producenta Jonathana Pastirčaka, ktorý vystupuje pod menom Pjoni. Predvedie svoj set už počas prehliadky, po ktorej bude nasledovať jeho koncert, kde predstaví aj nový materiál zo svojho pripravovaného albumu, ktorý plánuje vydať už túto jeseň.

Projekt TO BY SOM AJ JA SPRAVIL… A LEPŠIE! 3

Kedy? dňa 18.5.2013 o 20:00 hod

Kde? Divadlo elledanse, Miletičova 17/B, Bratislava

Viac informácií nájdete na www.marosbaran.blogspot.sk

K téme

TO BY SOM AJ JA SPRAVIL… A LEPŠIE! The Great Red Dragon šokoval

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.