Toto zabíja ženy nad 50 rokov

Bolesť, zdravie, žena

Čoraz viac ľudí  sa stáva závislými od opiátov, ktoré obsahujú mnohé lieky. A rovnako stúpa i množstvo smrteľných prípadov, ktoré doplatili na ich prehnané užívanie. Týka sa to najmä žien stredného veku, kde počet úmrtí stúpol od roku 1999 až o alarmujúcich 450 percent. Ako je to vôbec možné?

O aké opiáty ide?

Ak užijete Oxycodone, Percocet alebo Fentanyl – drogy všetky klasifikované ako narkotické analgetiká, čiže lieky proti bolesti – máte podobný zážitok, ako keď budete brať  heroín,“ hovorí Dr. Andrew Kolodny, zakladateľ hnutia lekárov pre zodpovednejšie predpisovanie liekov a samostatný vedecký pracovník na Brandeis Heller škole pre sociálnu politiku a riadenie. „Mnoho ľudí, najmä obyvateľov Ameriky, tak legálne užíva drogy a neuvedomuje si, aký hrozný dopad to môže mať na ich zdravie a život.“

Najmä ženy nad 50 rokov trpia chronickou bolesťou, ktorú sa snažia potlačiť užívaním spomínaných analgetík. „Západný svet je uprostred prudkej epidémie závislosti od opiátov,“ hovorí Kolodny. „Užívanie týchto liekov sa veľmi rýchlo zvýšilo  v priebehu posledných 20 rokoch – v skutočnosti bol nárast o 900 percent od roku 1997!

Prečo hrozí závislosť?

Podľa odborníka existujú dva hroty tohto problému: Mladí ľudia do 30 rokov siahajú po utišujúcich liekoch proti bolesti z dôvodu rôznych športových zranení. Po čase sa objavuje riziko, že od týchto liekov spôsobujúcich závislosť ľahšie skĺznu k užívaniu heroínu.

No hrozba vzniku závislosti visí i nad staršími ľuďmi:  „Táto veková skupina sa dostane k nebezpečným liekom veľmi často, pretože jej ich predpisuje práve samotný lekár. Aj keď nehrozí, že by neskôr títo pacienti trpiaci chronickou bolesťou vyhľadávali náhradu liekov na čiernom trhu, často nemajú problém sa k nim dostať. Stačí, keď sa budú v ordinácii sťažovať na ustavičnú bolesť a recept získajú práve u odborníka. Preto je úmrtnosť omnoho vyššia v prípade staršej vekovej skupiny ako mladšej, “ tvrdí Kolodny.

A ako tu už bolo spomenuté,  skupina, ktorá zaznamenala najvyšší nárast úmrtnosti, sú práve  ženy v strednom veku. „To je skupina, ktorá častejšie navštevuje lekárov a sťažuje sa na chronické problémy s bolesťou,“ dodáva Kolodny.

Prečo trpia najmä ženy v staršom veku?

Podľa odborníka majú tieto ženy väčšiu pravdepodobnosť, že ich trápi chronická bolesť a musia im byť predpísané lieky na jej potlačenie. Mnohokrát sa dávky liekov zvyšujú, pretože prestávajú po čase zaberať. „Tak dochádza k tomu, že ich užívajú dlhšie ako muži a sú náchylnejšie k vzniku závislosti,“ vysvetľuje Kolodny. Tieto lieky sa predpisujú i v prípade liečby iných problémov, ako je napríklad úzkosť alebo napätie.

Môžu existovať aj iné faktory, ktoré robia ženy náchylnejšie k nepriaznivým účinkom liekov. Dôvodom bývajú i biologické rozdiely medzi mužmi a ženami,“ hovorí. „Vieme, napríklad, že ženy, všeobecne, majú vyššie percento telesného tuku a nižšie percento telesnej vody. Telesný tuk a obsah vody môže mať vplyv na vstrebávanie určitých dávok niektorých liečiv do organizmu. Pri dlhodobom užívaní dochádza k ukladaniu toxických látok v tukových tkanivách, čo môže mať negatívny dopad na celkové zdravie organizmu.“

Ako môžu opiáty ublížiť?

Opioidy vplývajú na receptory v mozgu, mieche a v ďalších orgánoch a tým znižujú vnímanie bolesti v tele. Naše telo si na ich účinky veľmi rýchlo „zvykne“ a po krátkom čase prestávajú byť účinné v utlmení bolesti. Mnohí z nás sa tak ocitnú v bludnom kruhu. V snahe potlačiť bolesť siahajú po čoraz vyšších dávkach liekov a tým sa zvyšuje aj ich tolerancia a závislosť. Vzniká riziko predávkovania.

Ďalším nebezpečným vplyvom uvedených liekov je fakt, že utlmujú dýchanie. Preto najčastejšou príčinou úmrtí počas užívania opiátov je respiračná depresia, čiže vaše dýchanie sa zastaví.

Trápi vás chronická bolesť a lekár vám predpísal opioidy? Požiadajte ho, nech vám poradí iné možnosti. Treba si uvedomiť, že závislosť je závažné chronické ochorenie, ktoré vás môže stáť život.

Zdroj: www.nextavenue.org

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom