Trápi vás kašeľ? Zatočte s ním týmto spôsobom!

kašeľ, choroba, ochorenie, chrípka, prechladnutie, nádcha, liečiť sa
Thinkstock
reklama:

Zima predstavuje obdobie, kedy pokašliava takmer každý. Čo to kašeľ vlastne je a ako sa proti nemu brániť?

Kašeľ je akási obranná aktivita, ktorou reagujeme na podráždenie dýchacích ciest. Príčinou môže byť akútna infekcia horných a dolných dýchacích ciest, či vdýchnutie nejakého predmetu a dráždivých látok. Vzhľadom na súčasné sychravé počasie a nízke vonkajšie teploty, je vo väčšine prípadov spúšťačom kašľa nepríjemné prechladnutie. Bežný kašeľ trvá priemerne 18 dní a väčšinou neustúpi skôr než po 2 týždňoch. Ak kašlete menej ako 28 dní, pomôcť si môžete aj sami a nie je úplne nevyhnutné navštíviť lekára. Ak však kašeľ nechce ustúpiť ani po tejto dobe, mali by ste zájsť k odborníkovi, ktorý vás vyšetrí a odporučí vhodnú liečbu.

Aký kašeľ nás trápi najčastejšie?

Suchý kašeľ je veľmi nepríjemný a dráždivý. Suchý sa mu hovorí preto, že nie sú vytvárané hlieny, takže pacient nič nevykašliava. Sprevádza ho škriabanie v krku a je často veľmi vyčerpávajúci. Mal by byť tlmený, aby neboli zbytočne zaťažované dýchacie cesty.

Vlhký kašeľ sa naopak prejavuje vykašliavaním nepríjemných hlienov. Odporúčame príjem prípravkov, ktoré uľahčia vykašliavanie a zriedia hlien.

Správne určenie typu kašľa pomôže zvoliť najúčinnejšiu liečbu. Skôr než sa však obrátite na lekára a zakúpite si silné (invazívne) lieky, vyskúšajte osvedčené rady a prírodné prípravky.

Čo pomáha proti kašľu?

Dôležitá je dostatočná vlhkosť v interiéri, byť v teple a popíjanie (teplých) tekutín.

Med a cibuľa – cibuľovú šťavu s medom užívajte niekoľkokrát denne po lyžičkách. Myslite však na to, že med môže byť pre niektorých jedincov dráždivý.

Vincentka – minerálna voda z prírodného liečivého zdroja rozpúšťa hlien, upokojuje podráždené hlasivky a dopĺňa potrebné stopové prvky. Výborný je aj sirup proti kašľu, ktorý Vincentku obsahuje.

Cibuľový sirup proti kašľu – skúste tento recept: 10 dkg cibule, 10 dkg cukru dajte do 1litra vody a varte 30 minút. Popíjajte 6 dní.

Olejový zábal na hruď – vatu namočte do teplého oleja, priložte na hrudník, prekryte igelitom a zabaľte do tepla

25. novembra 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod