Trápia vás opuchnuté nohy? Riešte to, kým nie je neskoro!

Nohy, zdravie, kŕčové žily, chodidlá, pokožka, beauty, telo, žena
shutterstock.com

Napriek tomu, že pri neliečených zápaloch žíl hrozí smrteľná pľúcna embólia, príznaky chronického žilového ochorenia prehliada až 82 percent Slovákov.

Pojazdná ambulancia s mottom „Počúvaj svoje nohy, kým nie je neskoro“ vyrazí po minuloročnom úspechu opäť do slovenských miest. Vyhodnotenie minuloročnej tour potvrdilo, že slovenská verejnosť príznaky chronického žilového ochorenia prehliada a až 82 percent ľudí sa o svoje nohy nestará, zanedbáva ich a zápal v žilách ignoruje.

Pojazdná ambulancia navštívi až 30 miest

S cieľom zvýšiť povedomie predovšetkým o raných štádiách ochorenia, prevencii a dôležitosti včasnej diagnostiky navštívia v termíne od 31. marca do 21. mája členovia odborných lekárskych spoločností, teda Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva, Slovenskej angiologickej spoločnosti a Slovenskej spoločnosti cievnej chirurgie, s pojazdnou ambulanciou 30 miest Slovenska. Praktický lekár a angiológ vyšetria záujemcom nohy a poskytnú konzultácie.

V niektorých prípadoch hrozí až smrť

Neskoro zistené a nesprávne liečené chronické venózne ochorenie spôsobuje závažné komplikácie, ako napríklad vred predkolenia alebo zápal žíl, ktorý sa môže komplikovať smrteľnou pľúcnou embóliou. Žiaľ, ako ukázal prieskum Dni zdravých žíl na vzorke vyše šesťtisíc obyvateľov z rôznych kútov Slovenska, až 82 percent našich ľudí nepozná príznaky chronických venóznych ochorení alebo ich jednoducho ignoruje. Je preto nevyhnutné zvýšiť povedomie obyvateľstva o tomto chronickom ochorení, ktorého podkladom je chronicky prebiehajúci zápal na úrovni mikrocirkulácie a makrocikulácie. Jedine včasnou a správnou liečbou zabránime vzniku komplikácií. Choroby na svete nie sú preto, že nedokážeme liečiť chorých, ale preto, že nedokážeme včas zachytiť počínajúce ochorenie a zmeniť životný štýl obyvateľstva,“ informovala lekárka Viera Štvrtinová.

Viac informácií o chronickom žilovom ochorení je dostupných na webovej stránke www.opuchnutenohy.sk, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o tejto problematike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom