Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tz1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
16. apríla 2018 Deti a rodinaVýchova a škola od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Trénujte do prvej triedy aj po zápise. Predškolákovi uľahčíte prvé týždne v škole

Príchod školy do života vás a vášho dieťaťa so sebou prináša zásadné zmeny. Tou najväčšou je každodenný rozvrh a nový režim, ktorý je pevne daný, vyššie nároky na školáka i na vás. V škole sa od neho očakáva, že bude schopný sa primerane sústrediť a pracovať na zadaných úlohách. Veru, smutne bude spomínať za časmi v škôlke. Uľahčite mu to čo najviac ako to pôjde!

Cieľom nie je naučiť dieťa čítať a písať ešte pred nástupom do školy. Cieľom je pomôcť mu v rozvoji jeho schopností a umu tak, aby bolo pri výučbe úspešné a zbytočne sa nestresovalo už aj tak náročným prechodom.

Cvičte ručné práce

Učte predškoláka pokojne a pozorne počúvať predčítavanie rozprávok a následne sa o nich rozprávajte a dbajte na správnu výslovnosť. Vyberajte interaktívne hry, hrajte „Človeče, nehnevaj sa!“ alebo pexeso, čím budete posilňovať pamäť spoločne. Zaobstarajte si plastelínu a modelujte – je to skvelá „posilňovňa“ na rozvoj jemnej motoriky. Vďaka tejto činnosti sa vyvíjajú svaly v ramene, lakti a v zápästí, čo je dôležité pri písaní rukou. Aby totiž mohol školák správne držať pero, musí ovládať jemné svaly v prstoch a na to je plastelína úplne ideálna.

Dôležitý je správny úchop s výberom dobrej tvrdosti tuhy

Mnoho malých školákov nastúpi do školy so zlým návykom držania písacích potrieb, čo môže byť v budúcnosti veľkým problémom. Rodičia sa domnievajú, že s odbúravaním tohto zlozvyku pomôžu panie učiteľky, ale nie je dobré sa na to spoliehať. Vezmite jeho úchop do vlastných rúk a trénujte ho ešte než školák zasadne do lavice. Trénovať môžete napríklad kreslením. Veľkým pomocníkom sú špeciálne upravené pastelky pre deti, ktoré sú akurát vo veku, keď sa s ceruzkami učia pracovať. Ideálne sú ergonomicky tvarované pastelky s trojhranným tvarom a nekĺzavými plochami, ktoré dieťa intuitívne navádzajú k správnemu úchopu, a tak zabezpečujú voľné držanie pastelky.

Začiatky s ceruzkou

Pomocníkom nielen v prípravách môže byť i obyčajná ceruzka. Rovnako ako u pasteliek, aj tu existujú varianty s trojhranným tvarom a nekĺzavými plochami po stranách. Pri výbere ceruzky pre prváčika venujte pozornosť i tuhe. Tá by mala byť kvalitná a nelámavá. Pre malých školákov sa odporúča tvrdosť HB. Na dieťa po celú dobu jeho výtvarného snaženia dohliadajte, aby ste sa uistili, že drží ceruzku naozaj správne. Je jasné, že to nepôjde hneď, ale dôslednosťou a trénovaním to časom určite dosiahnete.

Týmto nenáročným tréningom môžete malému školákovi výrazne pomôcť so správnym držaním písacích potrieb. Keď nebude mať problém s úchopom, bude sa môcť pokojne sústrediť na maľovanie a prvé písanie, takže sa vyhne stresu z únavy a bolesti ruky, prípadne krčnej chrbtice, čo by mu mohlo začiatky v škole znepríjemniť.

Pri nákupe ergonomických písacích pomôcok venujte pozornosť tomu, či máte doma praváka, alebo ľaváka. Niektoré ceruzky sú špeciálne určené pre jednu alebo druhú skupinu, čo zistíte vďaka rozdielnemu označeniu.

K téme

Pozrite si prvé kroky do školy princeznej Charlotte, je rozkošná! Tablety: Vhodná školská pomôcka?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.