Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Leto, deti, rodina, more, zábava, dovolenka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.thinkstockphotos.com
4. augusta 2017 LifestyleTri otázky pre... od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Tri otázky pre Borisa Chmela, hovorcu záchrannej zdravotnej služby SR: Ako konkrétne môže byť pre nás a deti leto nebezpečné?

 Priemerne  máme 25 detí denne, ktoré utrpia úraz a skončia v opatere zdravotníkov, tvrdí hovorca záchranárov. Na čo si konkrétne dať pozor?

Boris Chmel

Hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR

  1. Sú prázdniny najnebezpečnejšie pre deti a prečo? A ako je to u dospelých, zohráva alkohol častejšiu úlohu ako inokedy mimo leta?

Deti dávajú už každoročne počas prázdnin zabrať  aj záchranárom. Priemerne  máme 25 detí denne, ktoré utrpia úraz a skončia v opatere zdravotníkov, čo je o vyše polovicu viac ako počas školského roka. Deti v lete trávia viac času samé bez dozoru alebo v partii kamarátov, kde sa radi predvádzajú, súťažia. Stačí drobná neopatrnosť a úraz je na svete. Najlepšou prevenciou pred úrazmi detí je zmysluplné zorganizovanie ich voľného času a zabezpečenie dostatočnej kontroly ich aktivít.

U dospelých je alkohol najčastejšou príčinou topenia a utopenia, dodáva im odvahu, precenia svoje sily a môže sa skončiť tragicky.

  1. Ktorým úrazom dochádza počas prázdnin najčastejšie a môžeme vždy povedať, že ide o zlyhanie rodičov či starých rodičov?

Najčastejšia príčina úrazov v lete sú rôzne aktivity a šport. Nedá sa generalizovať, že to je len zlyhanie rodičov či starých rodičov, svoje urobí aj partia:

–          bicykel, korčule – cestná premávka je nebezpečnejšia ako kedysi kvôli hustote premávky, časté pády – zlomeniny rúk, nôh a ťažké úrazy hlavy a chrbtice, vnútorné poranenia brucha, hrudníka a hlavy,

–          iné športoviská – ihriská –  pri športe zlomeniny kľúčnej kosti pri pádoch,  v zápale hry zlomené ruky, nohy, odreniny,

–           opustené budovy, nestrážené staveniská – nebezpečenstvo zrútenia – zavalenie detí, úraz elektrickým prúdom, pády z výšky,

–          lezenie na stromy, konštrukcie – pády z výšky svojej postavy – život ohrozujúci stav.

Boris chmel.jpg
  1. Aké najdôležitejšie odporúčania vedia záchranári odkázať, aby sme eliminovali nešťastia počas školských prázdnin? Ako sa zatiaľ vyvíja štatistika?

U menších detí je dôležité mať ich stále na očiach, stačí chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete. Pri školopovinných deťoch by si rodičia mali zasa starostlivo vyberať ľudí na opatrovanie. Starí rodičia nie sú často fyzicky schopní sa postarať o neposedné deti a je to aj pre nich zmena, ak majú na starosti dve, tri deti.

Lucia Tomečková

K téme

Tri otázky pre Noru Gill: V Česku nie je nič nezvyčajné stretnúť grófa Tri otázky pre meteorologičku Miriam Jarošovú: Aké bude počasie cez leto?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.