Tri otázky pre MUDr. Miroslava Tedlu: Orálny sex sa môže skončiť rakovinou

Mudr. tedla.jpg

Môže tragédia v Černobyle za zvýšený počet ochorení štítnej žľazy a je orálny sex dôvodom častejšieho výskytu nádorov hrtana, hlavy a krku? Spýtali sme sa odborníka.

MUDr.  Miroslav Tedla, PhD

 Otorinolaryngológ, chirurgia hlavy i krku, odborník na ochorenia štítnej žľazy

MUDr.  Miroslav Tedla, PhD pôsobil v Univerzitnej nemocnici vo Veľkej Británii ako špecialista otorinolaryngológ a vedúci lekár na Klinike otorinolaryngológie, chirurgie hlavy a krku v Coventry. Po troch rokoch sa vrátil.  Na Slovensku robí vo svojom odbore aj tie najzložitejšie operácie. Primárne sa venuje ochoreniam štítnej žľazy, ktoré častejšie postihujú ženy ako mužov.

Ste jedným z mála odborníkov, ktorí nemajú problém povedať nahlas fakt, že rapídne stúpa rakovina hlavy a krku, za ktorou je aj orálny sex. Čo je dôvodom a aké sú ďalšie príčiny narastajúceho počtu?

Stúpajúca incidencia niektorých foriem rakoviny hlavy a krku je fakt, ktorý je v pozorovaný v krajinách západnej Európy a v USA už viac ako dve desaťročia. Ide o skvamocelulárny karcinóm podnebných mandlí a jazyka, spôsobený infekciou vírusom HPV. Pri klasickej forme rakoviny hlavy a krku sú hlavnými rizikovými faktormi fajčenie spojené s konzumáciou alkoholu. Rakovina postihuje najmä mužov v staršom veku, skôr z nižšej sociálnej vrstvy. Naproti tomu HPV spôsobená rakovina ústnej časti hltana postihuje často mužov v mladom a strednom veku a má vzťah k viacerým aspektom sexuálneho správania, ako je okrem iného vaginálny či orálny sex, alebo oro-análny kontakt.

Foto mudr. tedla.jpg

Aká je pred týmto druhom rakoviny prevencia?

Vyšší počet sexuálnych partnerov (orálny ako aj vaginálny sex) je jednoznačne asociovaný so vznikom HPV spôsobeného karcinómu ústnej časti hltana (mandľa, jazyk). Zvýšená prevalencia HPV je taktiež spojená s bozkávaním tzv. “francúzskeho” typu.

Hovorí sa, že generácia „husákových detí“ môže byť poznačená výbuchom atómovej elektrárne v Černobyle. Je reálne, aby sa táto rádioaktívna tragédia na Ukrajine z roku 1986 reálne odzrkadlila aj na slovenskej populácii, na jej zvýšených problémoch so štítnou žľazou? Okrem toho v čase výbuchu ste boli na Ukrajine. Nebojíte sa aj vy?

Je známym faktom, že liečebné ožiarenie oblasti štítnej žľazy zvyšuje riziko vzniku papilárneho karcinómu štítnej žľazy. Zvýšené riziko rakoviny štítnej žľazy bolo pozorované aj u obyvateľov Japonska, ktorí prežili výbuch atómových bômb v Hirošime a Nagasaki. Po úniku rádioaktivity v sovietskom Černobyle v roku 1986  sa od 90. rokov 20. storočia pozoroval výrazný vzostup rakoviny štítnej žľazy v oblastiach s veľkým rádioaktívnym spadom najmä v Bielorusku, na Ukrajine a v Ruskej federácii. Predpokladá sa, že nárast počtu ochorení na rakovinu štítnej žľazy má do istej miery súvislosť s černobyľskou katastrofou. Ja osobne som bol v Kyjeve niekoľko mesiacov po úniku radiácie, čo bolo už v čase,  ktorý nebol považovaný za rizikový.

Lucia Tomečková

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom