Tri otázky pre MUDr. Miroslava Tomáša, onkologického chirurga. Sú ženy lepšie bojovníčky ako muži?

onkologický lekár

Mladý lekár svoje povolanie vníma ako poslanie. Aj preto stále ostáva na Slovensku. Položili sme mu za vás tieto zaujímavé otázky.

MUDr. Miroslav Tomáš , PhD.

Onkologický chirurg

MUDr. Miroslav Tomáš má 33 rokov a svoje povolanie vníma ako poslanie. Aj preto stále ostáva na Slovensku, kde patrí medzi progresívne zmýšľajúcich chirurgov v odbore onkologickej chirurgie s nadšením pre moderné medicínske postupy a skúsenosti z celého sveta. Chápe, keď sa pacient dožaduje druhého názoru lekára na jeho ochorenie, či problémy. A preto odvážne rozbehol medzinárodný projekt Druhý názor lekára, na ktorom spolupracuje so špičkovými odborníkmi z Česka a Slovenska.

Tomas sa smeje na pacienta 1.jpg

Koľko ľudí ste už v živote ako chirurg pracujúci na onkológii zachránili pred rakovinou tak,  že sa z nej úplne vyliečili a dá sa to vôbec?

To je ťažká otázka. V prvom rade musím povedať, že liečba pacienta s nádorovým ochorením nie je žiadna „one man show“. Pacienta vždy liečime v spolupráci s ďalšími odborníkmi , onkológom, rádioterapeutom, či radiológom a podobne. Spoločne sa  rozhodujeme pre tú najlepšiu možnosť individuálne u každého pacienta. A aj keď je pravda, že chirurgické odstránenie nádoru je vo veľkej väčšine nádorov hlavnou metódou liečby a šancou na vyliečenie, ale aj tam je to tímová práca. Ale práve fakt, že vďaka pokroku, ale aj našej maximálnej snahe sa nám darí vyliečiť čoraz viac pacientov a keď sa to podarí,  to je to pravé kúzlo nášho povolania. 
Tomas pocuva pacienta.jpg

Aký je rozdiel medzi onkologickým ochorením u žien a mužov?

Výskyt jednotlivých nádorov sa líši u mužov a žien. Najčastejšie sa vyskytujúce nádory u mužov sú nádory hrubého čreva, pľúc a prostaty, kým u žien jednoznačne vedie nádor prsníka a nasledujú nádory pohlavných orgánov a hrubého čreva. Ale ak mám byť úprimný, niekedy mám pocit, že Boh nám tie ženy stvoril silnejšie a urobil z nich väčšie bojovníčky ako nás mužov,  aby nám aj v tomto ukázali, ako treba bojovať s nepriazňou osudu. A ja im veľmi fandím!

Môže druhý názor lekára, ktorý požaduje pacient, naozaj zachrániť život? 

Môže. Projekt Druhý názor lekára ako inštitút založený na princípe viac hláv viac rozumu bol presne preto vytvorený. V situáciách, keď človek nevie „kam z konopí“ môže dať istotu v rozhodnutí pacienta a tak ho nasmerovať na tú správnu cestu. Myslím si, že odborný nezávislý pohľad špičkového odborníka na danú chorobu môže aj v nejasných, či komplikovaných prípadoch priniesť hľadané riešenie a tak zachrániť život. A veľakrát umožní pacientom sa správne rozhodnúť a dať im istotu vo chvíli, keď to najviac potrebujú. A ako ukazujú skúsenosti zo zahraničia, ale aj naše skúsenosti, ak sa to podarí, pre pacienta i lekára je to pocit k nezaplateniu 🙂

Lucia Tomečková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom