Tri otázky pre MUDr. Miroslava Tomáša, onkologického chirurga. Sú ženy lepšie bojovníčky ako muži?

onkologický lekár
reklama:

Mladý lekár svoje povolanie vníma ako poslanie. Aj preto stále ostáva na Slovensku. Položili sme mu za vás tieto zaujímavé otázky.

MUDr. Miroslav Tomáš , PhD.

Onkologický chirurg

MUDr. Miroslav Tomáš má 33 rokov a svoje povolanie vníma ako poslanie. Aj preto stále ostáva na Slovensku, kde patrí medzi progresívne zmýšľajúcich chirurgov v odbore onkologickej chirurgie s nadšením pre moderné medicínske postupy a skúsenosti z celého sveta. Chápe, keď sa pacient dožaduje druhého názoru lekára na jeho ochorenie, či problémy. A preto odvážne rozbehol medzinárodný projekt Druhý názor lekára, na ktorom spolupracuje so špičkovými odborníkmi z Česka a Slovenska.

Tomas sa smeje na pacienta 1.jpg

 

 

Koľko ľudí ste už v živote ako chirurg pracujúci na onkológii zachránili pred rakovinou tak,  že sa z nej úplne vyliečili a dá sa to vôbec?

To je ťažká otázka. V prvom rade musím povedať, že liečba pacienta s nádorovým ochorením nie je žiadna „one man show“. Pacienta vždy liečime v spolupráci s ďalšími odborníkmi , onkológom, rádioterapeutom, či radiológom a podobne. Spoločne sa  rozhodujeme pre tú najlepšiu možnosť individuálne u každého pacienta. A aj keď je pravda, že chirurgické odstránenie nádoru je vo veľkej väčšine nádorov hlavnou metódou liečby a šancou na vyliečenie, ale aj tam je to tímová práca. Ale práve fakt, že vďaka pokroku, ale aj našej maximálnej snahe sa nám darí vyliečiť čoraz viac pacientov a keď sa to podarí,  to je to pravé kúzlo nášho povolania. Tomas pocuva pacienta.jpg

 

Aký je rozdiel medzi onkologickým ochorením u žien a mužov?

Výskyt jednotlivých nádorov sa líši u mužov a žien. Najčastejšie sa vyskytujúce nádory u mužov sú nádory hrubého čreva, pľúc a prostaty, kým u žien jednoznačne vedie nádor prsníka a nasledujú nádory pohlavných orgánov a hrubého čreva. Ale ak mám byť úprimný, niekedy mám pocit, že Boh nám tie ženy stvoril silnejšie a urobil z nich väčšie bojovníčky ako nás mužov,  aby nám aj v tomto ukázali, ako treba bojovať s nepriazňou osudu. A ja im veľmi fandím!

 

Môže druhý názor lekára, ktorý požaduje pacient, naozaj zachrániť život? 

Môže. Projekt Druhý názor lekára ako inštitút založený na princípe viac hláv viac rozumu bol presne preto vytvorený. V situáciách, keď človek nevie „kam z konopí“ môže dať istotu v rozhodnutí pacienta a tak ho nasmerovať na tú správnu cestu. Myslím si, že odborný nezávislý pohľad špičkového odborníka na danú chorobu môže aj v nejasných, či komplikovaných prípadoch priniesť hľadané riešenie a tak zachrániť život. A veľakrát umožní pacientom sa správne rozhodnúť a dať im istotu vo chvíli, keď to najviac potrebujú. A ako ukazujú skúsenosti zo zahraničia, ale aj naše skúsenosti, ak sa to podarí, pre pacienta i lekára je to pocit k nezaplateniu 🙂

Lucia Tomečková

21. apríla 2017

Odporúčané články

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod