Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Judr. ivan humeni k phd. partner final.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
24. apríla 2017 LifestyleTri otázky pre... od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Tri otázky pre právnika JUDr. Ivana Humeníka. Má pacient, ktorému lekár poškodil zdravie, šancu na odškodné?

Advokátska kancelária h&h PARTNERS , ktorá sa špecializuje na medicínske a farmaceutické i obchodné právo v rubrike Tri otázky pre …. odpovedá aj na to, či má pacient, ktorému lekár poškodil zdravie vôbec šancu vyhrať na súde odškodné.

JUDr. IVAN HUMENÍK

Expert na medicínske právo

Koľko súdnych sporov  ohľadom pochybenia zdravotníkov odhadujete, že momentálne súdy riešia na Slovensku?

Informácia o úplnom počte súdnych sporov, ktorých predmetom je vymáhanie nárokov pacientov,  vieme ťažko odhadnúť. Konania majú svoj “život” a každý rok sa podá určité množstvo žalôb. Zároveň súdy riešia aj žaloby, ktoré boli podané v predchádzajúcom období. Osobne mám dojem, že tak ako aj v iných oblastiach,  súdne konania o náhradu škody na zdraví predstavujú snehovú guľu, ktorá sa každý rok zväčšuje. V posledných rokoch je viditeľné zvyšovanie pestrosti konaní. Pacienti sa dnes sťažujú nielen na spôsobenú škodu, ale aj na nedostupnosť zdravotnej starostlivosti, neetické zaobchádzanie a podobne. Máme dojem, že zvyšovaním informovanosti členov spoločnosti o pacientskych právach bude tento trend ďalej rásť.
Čo je najčastejším dôvodom, keď sa ľudia na súdy obrátia a majú vôbec šancu?

Človek sa obráti na súd v prípade, ak cíti, že sa udiala krivda, či nespravodlivosť. Súd by v zmysle nastavenia moci v štáte mal byť tým orgánom, ktorý sa na „sťažnosť“ objektívne pozrie a usúdi, či tvrdená nespravodlivosť má objektívny základ. Čím má pacient väčší pocit nespravodlivosti,  tým je vyššia pravdepodobnosť, že ho bude riešiť aj formálnou cestou ,  napr. podaním žaloby. Najintenzívnejšie je vnímaná situácia, v ktorej pacient nadobudne názor, že zhoršenie jeho zdravotného stavu , alebo aj  nezlepšenie,  je výsledkom nesprávneho postupu lekára. Najvyššie zastúpenie majú žaloby týkajúce sa žiadanej náhrady škody. Preukázanie toho, že zhoršenie zdravia je v priamej príčinnej súvislosti s nesprávnym postupom je zložitá úloha, ktorú musí pacient v rámci súdneho konania splniť. Jedným z podstatných dôkazných prostriedkov je znalecký posudok, v ktorom ustanovený znalec rieši práve vyššie spomenuté otázky. Na to, aby bola spravodlivosť dosiahnutá teda potrebujeme nezaujatého a odborne zdatného znalca a spravodlivého sudcu. Žiaľ takáto kombinácia je v slovenských reáliách stále ešte výnimočná. Pozor! Spravodlivosť nemusí mať nutne podobu výhry pacienta. Mnoho žalôb, ktoré sú dnes podávané na súdy, nemá objektívne opodstatnenie a za žalovanú škodu poskytovatelia nenesú zodpovednosť. Podstatným je však to, aby sa ako pacienti, tak aj lekári mohli spoľahnúť na to, že systém ponúka efektívne hľadanie a nastolenie spravodlivosti.

Majú ľudia vôbec šancu vysúdiť odškodné od lekára či zariadenia, ktoré im poškodilo zdravie? 

Každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí byť v zmysle zákona č. 578/2004 Z.z. poistený pre prípady zodpovednosti za škodu spôsobenú tretím osobám. Pokiaľ zažaluje pacient nemocnicu a žiada od nej náhradu škody, tak zvyčajne do konania vstupuje (ako tzv. intervenient) aj poisťovňa,  ktorá danú nemocnicu poistila. Ak súd právoplatne rozhodne o tom, že nemocnica má platiť, tak zvyčajne buď celý  priznaný nárok, alebo minimálne nejakú jeho časť v podstate zaplatí poisťovňa v rámci poistného plnenia.

Lucia Tomečková

K téme

Tri otázky pre MUDr. Miroslava Tomáša, onkologického chirurga. Sú ženy lepšie bojovníčky ako muži? Tri otázky pre Mgr. Miriam Mikovú, lektorku slušného správania. Kde robíme najväčšie chyby?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.