Tri otázky pre Inu Klubalovú, uznávanú liečebnú pedikérku: Aj o tom, ako zachrániť nohu pred amputáciou

Foto moje.jpg

Ina Klubalová je dvojnásobnou Majsterkou Slovenska v pedikúre, vicemajsterkou a najbližších súťaží sa zúčastní už iba ako porotkyňa.  Za najväčší úspech považuje svoju prácu, liečebnú pedikúru, ktorú nadovšetko miluje spolu s jej úžasnými klientmi a samozrejme rodinu, ktorá ju podporuje.

„ Proste, žijem si svoj sen,“ hovorí uznávaná pedikérka.

Ina Klubalová

Uznávaná liečebná pedikérka

Aký je základný rozdiel medzi mokrou a suchou pedikúrou?

Základný rozdiel je v ošetrení nôh pomocou medicinálnej pedikúry v porovnaní s klasickou mokrou je ten, že nohy sa nenamáčajú a pracuje sa výlučne na sucho. Mokrá (klasická) pedikúra je metóda ošetrenia chodidiel, ktorá sa u nás prevádza už niekoľko desaťročí. Pri tejto metóde sa začína niekoľkominútovým  kúpeľom  nôh s pridaním osviežujúcich kúpeľných solí. Keď sú nohy pripravené a vydezinfikované, pedikérka upraví nechty a nechtové okolie a konečný tvar doformuje ich pilníkom. Suchá (medicinálna) pedikúra je novšia metóda ošetrenia. Má menšie riziko  poranenia, nakoľko je to ošetrenie bez skalpela. Pedikérka používa profesionálny vysokootáčkový prístroj s odsávaním a nadstavcami rotačných fréz rôznych veľkostí, ktoré kožu veľmi jemne a šetrne ošetria. Umožňujú obrusovanie zrohovatenej kože prirodzeným spôsobom a zaručujú, že pri pravidelnom ošetrení sa rast zrohovatenej kože spomalí. Bezbolestné je aj ošetrenie zatvrdnutých otlakov, kurích ôk, či mozoľov.

Keďže sa pri tejto pedikúre nohy nenamáčajú a nepoužívajú sa ostré nástroje, je mimoriadne vhodná pre diabetikov.

Moja praca.jpg

Prečo by mal diabetik pravidelne navštevovať pedikúru?

Diabetik by mal byť celoživotným klientom pedikúry. Pedikér je totiž najčastejšie v najbližšom  kontakte s chodidlom diabetika a dokáže včas zbadať aj tú najmenšiu zmenu a predísť tak rôznym chirurgickým zásahom, prípadne amputáciám, alebo ich aspoň oddialiť. Diabetes mellitus je ochorenie, ktoré útočí hlavne na cievny systém. Začína v malých cievach na vzdialenejších miestach napríklad na nohách. Toto postihnutie sa prejaví ako periférna neuropatia, alebo diabetická polyneuropatia. Tieto poruchy sú v tele nezvratné. Poškodenie ciev vedie k žilovej nedostatočnosti, zániku potných žliaz, strate hydrolipidového obalu, čím pokožka stratí schopnosť ochrany pred vonkajšími patogénmi. Pri polyneuropatii pacient stráca citlivosť a často krát ani netuší, že má na chodidle ranku, ktorá sa hojí zle, alebo vôbec. Diabetik by mal pravidelne navštevovať  ambulancie diabetológa, angiológa a neurológa a určite preferovať suchú pedikúru.

Praca spony.jpg

Môžu špony proti zarastajúcim nechtom reálne problém zarastania vyriešiť?

Špona je tzv. strojček na nechty. To znamená, že ako zubársky strojček nám vyrovnáva zuby, špona funguje na základe jednoduchého fyzikálneho javu TLAK – PROTITLAK a pôsobením týchto síl vyrovnáva nechtovú platničku.

Najprv treba nájsť príčinu zarastania nechtov. Prvenstvo má ich zlé strihanie, ďalej vedie nesprávna obuv, poúrazový stav, užívanie liekov, diabetes mellitus, mykózy a podobne. Nech už je príčina akákoľvek, v každom prípade treba vyhľadať pedikérku, ktorá má v ponuke aplikáciu špon, ktoré poznáme: – nalepovacie z patentovaných polyflexových materiálov, vyrábané na mieru z dentálneho drôtu a kombinované z plastu a drôtu. Pedikérka by mala mať v ponuke viac druhov a výber by mala voliť podľa potreby a závažnosti zarastania. Jej osadenie býva bezbolestné a v prípade spolupráce s pedikérkou, dodržiavaní pokynov a odstránení príčiny je vyrovnanie nechtovej platničky trvalé. Doba vyrovnávania je úmerná hrúbke nechtovej platničky, sile zarastania a zdravotnému stavu. Ale treba rátať s časovým rozpätím minimálne 12 mesiacov so 4 až 5 týždňovými kontrolami.

Lucia Tomečková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom