Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ján Riapoš
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Diana Černáková
21. februára 2018 LifestyleSkutočné príbehy od Milota MezeiováSITA Diskusia()

Tri otázky pre jedného z najúspešnejších paralympionikov Jána Riapoša: Teším sa, že mám v sebe vieru

Napriek nepriazni osudu sa stal jedným z najlepších slovenských športovcov. Predseda Slovenského paralympijského výboru aj o tom, ako sa dá prekonať sám seba a obmedzenia, ktoré mu do života postavil osud.

Napriek nepriazni osudu ste sa stali športovcom a podarilo sa vám získať viacero úspechov. Čo vás k tomu viedlo a čo bolo pre vás takým prvotným stimulom?

Som 25 rokov na vozíku, takže už je to dlhšia doba. Úraz sa mi stal práve vo februári v roku 1993, keď cestou do Zlatých Moraviec som dostal v automobile mikrospánok a strižná sila mi prerušila chrbticu a miechu medzi piatym až siedmym krčným stavcom, takže v tom čase som ani netušil, čo to znamená. Dostal som sa do Národného rehabilitačného centra, kde boli športovci po úraze a vďaka nim som sa zoznámil s paralympijským športom. Motivovali stretnutia s nimi. V tom čase som ani nevedel, čo znamená poranenie miechy, tak som to bral ako chrípku. Čiže tá nevedomosť mi ako keby umožnila pokračovať ďalej. Predpokladal som, že za chvíľu sa vrátim do bežného života. Myslím si, že možno aj tá nevedomosť mi vliala taký počiatočný optimizmus.

Ján Riapoš
Ján Riapoš (druhý zprava) počas krstu knihy Petra Čaplického a Mariny Čarnogurskej (druhá zľava) spolu s čínskym veľvyslancom na Slovensku Lin Lin (prvý zľava), foto DJ/MM

 

Koho si v živote najviac vážite a kto najviac ovplyvnil váš život?

Nerád by som vypichol jednu osobnosť a nerád by som na niekoho zabudol, pretože každý deň sa stretávam s fantastickými ľuďmi. Pre mňa je určite najväčšou inšpiráciou a motiváciou  Boh a viera, pretože viera je základ, ktorý máme. Ľudia si ju často spájajú s náboženskou vierou s ohľadom len na cirkev, ktorá  v podstate je nositeľkou myšlienok Boha a Ježiša Krista. Ale v konečnom dôsledku viera je  dôležitý aspekt na to,  aby človek vedel  fungovať. Ľudia bez viery majú veľmi ťažký život. Ja sa teším, že tú vieru v sebe mám.

PARALYMPIONICI MS: Slovensko - Francúzsko
Ján Riapoš počas štvorhry s Francúzmi v rámci majstrovstiev sveta (MS) v stolnom tenise družstiev zdravotne znevýhodnených športovcov. Bratislava, 20. máj 2017. Foto: SITA/Peter Maďar

 

Stáli ste pri zrode knihy  Mariny Čarnogurskej a Petra Čaplického Mingovia v príbehoch a v histórii. Kniha približuje slovenskému čitateľovi  cisársku dynastiu Ming, ktorá vládla v Číne v rokoch 1368-1644). Prečo vás tento projekt oslovil a rozhodli ste sa ho podporiť?

V roku 2008 sa v čínskom Pekingu predstavilo 35 slovenských športovcov v 10 športoch. Pre Slovensko vybojovali 6 cenných kovov. Pre Čínu to boli prvé paralympijské hry na jej území. Išlo o obrovský sviatok, ktorý mal veľký dosah, ako potvrdzujú dnešné štatistiky, na debarierizáciu. Keďže aj v Číne žije veľa ľudí so zdravotným znevýhodnením a práve vďaka paralympijským hrám sa podarilo otvoriť mnohé dvere, ktoré boli dovtedy zatvorené. Funkciu paralympijského atašé slovenskej výpravy zastával vtedy práve jeden z autorov knihy Peter Čaplický, ktorý žil dlhé roky v Číne a svojou znalosťou miestnych pomerov poskytoval našim zástupcom na PH 2008 neoceniteľné služby. Uvedenie knihy je zároveň príležitosťou zaspomínať si na udalosť spred desiatich rokov a prejavom vďaky Petrovi Čaplickému za jeho prácu počas týchto hier.

Odporúčané články

Tri otázky pre Martina Patoprstého, zakladateľa OZ Ružinov Pozitív: Aktivity pre mamičky s deťmi sú taká naša povinná jazda Tri otázky pre Vierku Ayisi: Pre zdravie je najdôležitejšie mať čo najčistejšiu psychiku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Skutočné príbehy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies