Tri otázky pre kandidátku do Európskeho parlamentu Luciu Kleštincovú: Brexit, to nie sú len ekonomické dopady

Img_1114.jpg
Archív Lucie Kleštincovej

Mladá, krásna a úspešná Lucia nám prezradila, prečo sa rozhodla prerušiť úspešnú kariéru v Európskej komisii a kandidovať do Európskeho parlamentu.

Lucia Kleštincová pracuje ako poradkyňa v Európskej komisii a aktuálne kandiduje do Európskeho parlamentu za koalíciu Progresívne Slovensko – SPOLU, občianska demokracia.

Aká bola vaša cesta od skončenia štúdia až po prácu v Európskej komisii? Ako ste sa k tejto práci dostali?

Neviem celkom presne vo svojom živote odhaliť moment, kedy som sa rozhodla, že chcem slúžiť verejnosti. Keď som bola dobrovoľne predsedníčkou triedy na strednej škole? Dnes sa mi zdá, že som to chcela vždy. O niečo dlhšie mi však trvalo, kým som zistila, ako by som mohla naplno zužitkovať svoje schopnosti a talent. Po škole (medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave) som niekoľko rokov pracovala na vývoji e-governmentového softvéru a zároveň na projektoch, ktoré mali za úlohu prepájať naše vysoké školstvo s potrebami trhu práce. V tom období mi niekto povedal, že na LSE (London School of Economics) otvárajú odbor verejných politík, ktorý je pre mňa ako stvorený. Veľmi som sa nadchla, no bol to boj. Ani po vybratí úspor z vkladnej knižky, na ktorú mi celý život odkladal peniaze môj dedko, som nemala ani na polovicu školného. Rozhodla som sa preto pre crowdfunding môjho štúdia, no bolo to v čase, kedy nikto ani netušil, čo to slovo vlastne znamená. Písala som e-maily na firemné kontakty z brožúry Americkej obchodnej komory, bolo to bláznivé! Ale podarilo sa. Bol to naozaj veľmi, veľmi náročný rok a práve počas štúdia (opäť na základe odporúčania) som si prvý raz vyskúšala vstupný test do databázy potenciálnych zamestnancov Európskej komisie. Tri zo štyroch úloh som spravila, no nie dosť dobre a poslednú som mala zle, takže som testom neprešla.

Lucia Kleštincová
Archív Lucie Kleštincovej

O aký test sa jedná a ako sa vám ho nakoniec podarilo zdolať?

Zjednodušene povedané ide o počítačový IQ test, ktorý preveruje vaše predpoklady pre zvládnutie úloh na jednotlivých pozíciách v európskych inštitúciách. Skúma oblasti abstraktného myslenia, pochopenia textu, aplikovanej matematiky, štatistiky a logiky. Ide o mimoriadne náročné príklady, ktoré majú slúžiť ako prísne sito kandidátov. Keď som test robila prvý raz, spoločne so mnou ho robilo asi 70 tisíc špičkových ľudí z celého sveta, prijať plánovali 76. A ako som ho nakoniec zvládla? Keď som sa po nejakom čase začala zaoberať myšlienkou, že by som to chcela opäť skúsiť, asi 4 mesiace som každý deň po práci cvičila. Našla som si na internete všetky dostupné testy a dve či tri hodiny denne ich riešila.

Img_8833.jpg
Archív Lucie Kleštincovej

Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?

To, že sa mi podarilo prejsť mimoriadne náročným výberovým procesom pri nástupe do Európskej komisie, považujem jednoznačne za svoj najväčší doterajší úspech. Dodnes sa mi niekedy zdá byť neuveriteľné, že som dokázala uspieť v takej obrovskej konkurencii. Zároveň ma mimoriadne hreje pri srdci vedomie, že mám svoju prácu veľmi rada a robím ju dobre, a že mi dáva veľký zmysel.

Img_1088.jpg
Archív Lucie Kleštincovej

Čo je vašou víziou do budúcna, takou nepokorenou métou? Čo by ste zmenili?

Moju víziu do budúcnosti sformovala práve práca pre Európsku komisiu. Od roku 2016 pracujem na Brexite. V mojom tíme riešime dopady odchodu Veľkej Británie z Európskej únie a ja sa veľmi zblízka dívam na všetky problémy, ktoré čakajú obe rozchádzajúce sa strany. Lebo Brexit, to nie sú len ekonomické dopady alebo formálne problémy. To sú naozaj aj ľudské príbehy o tom, že zúfalá tehotná Slovenka sa ma pýta, aký pas má v tej neistote vybaviť svojmu dieťaťu, ktoré má britského otca. Uvedomila som si, že by som chcela angažovať nielen pre Európu, ale aj pre Slovensko. Byť bližšie problémom, ktoré sa týkajú mojej krajiny, obhajovať naše záujmy. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskeho parlamentu. To je moja méta a dúfam, že nezostane nepokorená. Verím totiž, že moje skúsenosti a schopnosti viem využiť v prospech našich záujmov a myslím si, že je čas, aby nás v Európe začali brať vážne a videli v nás rovnocenného partnera.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom