Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hospodarstvo elektrarne jaslovske bohunice foto javys 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hospodárstvo elektrárne Jaslovské Bohunice, foto JAVYS
14. augusta 2017 LifestyleTri otázky pre... od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Tri otázky pre Miriam Žiakovú, hovorkyňu štátnej spoločnosti JAVYS, a. s.: Rádioaktívny odpad vyrábajú aj školy, nemocnice či kriminálnici

Hovorkyne Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti sme sa opýtali, či by nebolo lepšie nemať na Slovensku žiadne jadrové elektrárne a zbaviť sa tak akéhokoľvek rádioaktívneho odpadu, ale aj to, ako sa bývalá dlhoročná novinárka, hovorkyňa a pravá ruka štyroch ministrov cíti v priestore jadrovej energetiky.

Miriam Žiaková, hovorkyňa JAVYS, a. s.

„ Ak by sme nemali jadrové elektrárne, neznamená to, že by sme nemali rádioaktívny odpad.“

Dvadsaťpäť rokov sa pohybuješ v mediálnom prostredí. Chvíľu na novinárskom brehu a od roku 2010 na hovorcovskom. Ako sa cítiš v prostredí jadrovej energetiky? Nemáš niekedy chuť preplávať späť na novinársky breh?

Nie. V mediálnom prostredí som dosiahla všetky méty a zatiaľ žiadnu zmenu neplánujem. Oblasť, v ktorej pracujem, ma baví, málokto vie, že som vyštudovala aj techniku, takže mi nie je až taká cudzia. Nemám žiaden problém rýchlo absorbovať technické informácie. Som rada, že pracujem v prostredí, ktorého poslaním je chrániť prírodu a zdravie ľudí a mám možnosť vidieť, ako sa bývalé funkčné bloky jadrových elektrární pomaly rozoberajú, až po nich jedného dňa zostanú iba zelené lúky.

Miriam ziakova 1.jpg

Vaša spoločnosť vyraďuje z prevádzky tri odstavené jadrové bloky. Nebolo by lepšie, keby jadrové elektrárne prestali existovať a my by sme už možno nemali žiaden rádioaktívny odpad?

Ukončením prevádzky oboch jadrových elektrární a všetkých ich blokov by sa Slovensko rádioaktívneho odpadu rozhodne navždy nezbavilo. Rádioaktívny odpad totiž nevzniká iba počas prevádzky elektrární. Rádioaktívny odpad sa vyskytuje napríklad v laboratóriách rôznych vedecko-výskumných inštitúcií a vysokých škôl, ktoré potrebujú rádioaktívny materiál pre svoj výskum, ale tiež v zdravotníckych zriadeniach. Najmä pri liečbe onkologických pacientov. Všetci už počuli o rádioterapii a diagnostike, pri ktorej sa využívajú rádioaktívne materiály a určite by sme nechceli, aby títo pacienti o liečbu prišli.

Hospodarstvo elektrarne jaslovske bohunice foto javis 1.jpg
foto JAVYS

My sme tu na to, aby sme sa o tento odpad postarali tak, aby nepoškodzoval životné prostredie. Čiže, aby sme ho bezpečne odviezli, spracovali na technologických linkách a uložili v niektorom z našich skladov. Sklady nie sú nebezpečné. Bežne do nich chodievam aj s exkurziami :). Ide o sklady takzvaného povrchového typu a rádioaktívne materiály, ktoré sa tam ukladajú, majú minimálnu aktivitu a sú v bezpečných obalových súboroch.

Elektrarne hospodarstvo jaslovske bohunice foto javys.jpg
foto JAVYS

Znamená to, že tam ukladáte iba rádioaktívne materiály z laboratórií a nemocníc?

Nie. Ukladáme do nich aj o rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu alebo takzvané zachytené rádioaktívne materiály. Rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu môžu pochádzať napríklad z trestnej činnosti – nelegálneho obchodovania alebo náhodne nájdené materiály, o ktorých pôvode nemáme žiadne informácie. Tzv. zachytené sú napríklad tie, ktoré „zasvietia“ v kovovom šrote v zberných surovinách. Často ide o rôzne meracie prístroje z vojenskej, leteckej alebo námornej techniky, ktoré obsahujú rádioaktívne prvky. Našou úlohou je zabrániť, aby sa dostali do životného prostredia a ohrozovali zdravie ľudí.

Lucia Tomečková

K téme

Vyberte si obrázok a zistite, akou ženou ste 14 úžasných vlastností cesnaku (nielen) proti rakovine

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.