Tri otázky pre režisérku Marianu Čengel Solčanskú: Prezident Masaryk bol feminista

Trojica.jpg
Zdroj foto: Archív MČS

Jedna z najvýraznejších slovenských scenáristiek a režisériek redaktorke Dámskej jazdy Miriam Šramovej prezradila, čo sa jej na mužoch najviac páči, a prečo ženy chýbali, keď sa tvorili dejiny.

Mariana Čengel Solčanská, autorka románu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi a rozprávky Láska na vlásku patrí k našim najvýznamnejším režisérkam a scenáristkam. Nakrútila päť celovečerných hraných filmov, ktoré získali rad zahraničných i domácich ocenení.

1. Čo je na novembri najlepšie?

Nové knihy. Po dušičkách totiž začína celonárodné predvianočné darčekové šialenstvo a kníhkupci to cítia rovnako.  Tentoraz je na pultoch aj môj nový román Generál, takže tento november je o to lepší.  🙂

Img_3985.jpg
Archív MČS

2. Čo ti na mužoch imponuje najviac?

Dlhé roky som si myslela, že oči, ale zistila som, že najsexi je mozog. U generála Milana Rastislava Štefánika ma napríklad vzrušovala kombinácia geniálneho mozgu a vojenskej uniformy. Ale táto kombinácia je naozaj výnimočná a bežne sa nevyskytuje.

Img_8725 1.jpg
Zdroj foto: MČS

3. Prečo sú dejiny plné mužov? Kde boli ženy, keď sa tvorili dejiny?

V prvej línii. Niekto totiž musel všetkých tých mužov porodiť, odkojiť ich, naučiť rozprávať a nešpárať sa v nose. Ale teraz vážne. Keď už máme to sté výročie Československa, bolo by dobré uvedomiť si, že napríklad ženy konečne dostali  na našom území po prvýkrát volebné právo a dosiahli rovnosť pred zákonom. Prezident Masaryk bol feminista, dôkazom je, že sa podpisoval aj manželkiným priezviskom Garique.

Zhovárala sa Miriam Šramová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom