Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viera_cmerova_rgb_01 foto.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
26. apríla 2017 LifestyleTri otázky pre... od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Tri otázky pre Vieru Cmerovú, odvážnu ženu, ktorá otcovi zachránila život a rozhodla sa pomáhať iným jedinečným projektom

V rubrike Tri otázky pre … sme sa pýtali odvážnej mladej ženy, ktorá sa neuspokojila s jedným názorom lekára a tak vlastnému otcovi zachránila život. Rozhodla sa, že založí projekt, ktorý dá šancu aj ďalším pacientom. Viera Cmerová si sľúbila, že pri každom z nich bude stáť ostražito rovnako, ako keby sa jednalo o jej vlastného otca.

Viera  Cmerová

Druhý názor lekára

Ste žena, ktorá sa rozhodla na Slovensku pomôcť pacientovi získať aj iný názor lekára na jeho chorobu. Rozbehli ste projekt Druhý názor lekára, v ktorom ste spojili vynikajúcich odborníkov zo Slovenska a Česka. Čo bolo impulzom?

Moje rozhodnutie vychádza z mojej vlastnej zažitej skúsenosti, že sa nie vždy podarí jednému lekárovi určiť diagnózu. Môjmu ocinovi krátko pred dosiahnutím šesťdesiatky nevedeli lekári stanoviť príčinu jeho prudko sa zhoršujúceho zdravotného stavu. Pomohol mu až druhý názor lekára – špecialistu, ktorého sme oslovili. Vtedy a mnohokrát potom sme si uvedomili, aké dôležité je byť informovaným príbuzným. Ocinovi lekárka odhadovala 6 mesiacov života. V apríli bude mať 63 rokov 🙂

Táto skúsenosť i fakt, že sa medzi lekármi, vynikajúcimi slovenskými i českými odborníkmi pohybujem už takmer 15 rokov, rozhodli o tom, že Druhý názor lekára na Slovensku rozbehneme. Je to projekt, o ktorom som presvedčená, že má zmysel. A sľúbila som si, že budem nad jeho realizáciou stáť ostražito a poctivo tak, ako keby sa jednalo o môjho vlastného ocina.

Pacienti mávajú často otázky či pochybnosti, či lekár správne určil diagnózu a pri liečbe zvážili všetky možnosti. Prečo sa nemajú báť spýtať sa aj na názor druhého lekára?

V prvom rade, lebo sa jedná o ich zdravie. Obzvlášť v oblastiach, v ktorých sme sa rozhodli začať. Onkológia, gastroenterológia či ORL (ušné, nosné, krčné) môže druhý názor lekára ovplyvniť , ako budú ďalej smerovať svoju liečbu. Majú možnosť získať istotu a pokoj na duši, že viacerí odborníci by odporúčali rovnaký postup. Rovnako však môžu získať aj odlišný názor vychádzajúci z dlhoročnej praxe špecialistov pre konkrétne diagnózy. Pretože všetci chceme to najlepšie. Dbáme na to, aby sa ku každej písomnej konzultácii pristupovalo vysoko individuálne a odborne práve s dôrazom na výber konzultanta pre danú diagnózu.

Tomas sa smeje na pacienta 1.jpg

V zahraničí sa takejto službe hovorí „second opinion“ a je úplne bežná, dokonca pri niektorých diagnózach si ju vyžaduje aj zdravotná poisťovňa. U nás sú stále lekári, ktorým sa nepáči, ak si ich  prácu pacienti „overujú“ aj u iného odborníka. Čo by ste im odkázali? 

Je to vec akejsi kultúry v krajine a vyspelosti nás občanov. Ak niekto chce posudok na moju prácu, automaticky za tým hľadám nedôveru, som dotknutý, či úplne odmietam pochopiť dôvody, pre ktoré druhá strana hľadá druhý názor. Ak však verím svojej práci a som úprimný sám k sebe, priznám si, že by som rovnako postupoval v prípade vlastnej rodiny. Ak pacient hľadá druhý názor u iného lekára, nie je to nutne prejav nedôvery. Hľadá istotu v rozhodnutí. Aj lekári hľadajú druhý názor u iného lekára, pokiaľ sa jedná o osobu, na ktorej mu záleží. V zahraničí to lekári osobne vôbec neriešia. Second opinion je súčasťou ich bežnej praxe. K tomu dospejeme určite raz aj my. Možno i tým, ako si začneme viac vážiť našich lekárov. Lebo máme múdrych a šikovných odborníkov, viacerých akceptovaných svetovými lekárskymi autoritami.

Lucia Tomečková

K téme

Tri otázky pre právnika JUDr. Ivana Humeníka. Má pacient, ktorému lekár poškodil zdravie, šancu na odškodné? Tri otázky pre MUDr. Miroslava Tomáša, onkologického chirurga. Sú ženy lepšie bojovníčky ako muži?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.