Tri otázky pre psychologičku Mgr. Janu Ashford: Je veľa detí, ktorým striedavá starostlivosť neprospieva

Foto jana ashford 2014.jpg

Akú najčastejšiu chybu robíme pri výchove detí? Na túto a iné zaujímavé otázky sme sa spýtali psychoterapeutky a psychologičky Jany Ashford.

Mgr. Jana Ashford

Psychologička a psychoterapeutka ALMA Centrum

Akú najčastejšiu chybu pri výchove detí robia dnešní mladí rodičia?

Zdá sa mi, že rodičia v súčasnosti veľa tlačia na deti, aby robili čo najviac aktivít, aby boli vo všetkom dobrí, aby sa čo najrýchlejšie naučili… ( farby, čítať počítať, cudzie jazyky, lyžovať, korčuľovať atď atď), aby sa dostali na dobré školy. Ďalej vidím to, že deti sú príliš zahltené technológiami. Naozaj  príliš skoro a príliš veľa.“

Hlavne staršia generácia tvrdí, že striedavá starostlivosť rodičov narušuje režim detí tak, že na to môžu doplatiť psychicky, pretože vlastne nemajú domov.  Nevedia, kde patria, a že dieťa má jednoducho žiť u matky. Je to pravda?

Určite sa nedá povedať, že dieťa má jednoducho žiť u matky, ale zároveň je veľa detí, ktorým striedavá starostlivosť neprospieva. Naozaj je to prípad od prípadu a zohrávajú tu úlohu viaceré faktory. Vek detí, vzťahy medzi deťmi a rodičmi, medzi rodičmi navzájom, či sú tam noví partneri a iné deti, rodičovské kompetencie, praktické záležitosti…  Je to veľmi komplexná problematika.“

Na Slovensku stále prevláda názor, že matka, ktorá pár týždňov či mesiacov po pôrode odchádza do zamestnania, je zlá matka. Vraj taká matka nemôže dieťaťu dať to, čo potrebuje. Strádajú deti pracujúcich rodičov, ktorí neostávajú doma na materskej a je medzi nimi a deťmi „z materských“ v budúcnosti nejaký rozdiel?  

Vo všeobecnosti je pre väčšinu detí  v ich zhruba prvé 2,3-3 roky života naozaj najlepšie zostať doma s mamou alebo s inou blízkou osobou. Ale tiež nie je z môjho pohľadu najlepší ten model, že do 3 rokov nič a potom zrazu na 9 hodín 5 dní v týždni do škôlky. Sú samozrejme matky, ktoré chcú, či musia pracovať krátko po narodení dieťaťa. Nemusí to dieťaťu ublížiť, ak sa jedná len o pár hodín do týždňa a dieťa je v starostlivosti pre neho stabilnej a láskavej osoby. Myslím si, že do budúcnosti budú cestou rôzne skrátené úväzky a flexibilné riešenia pre matky, ktoré umožnia jednak vrátiť sa k práci možno aj trochu skôr, ale zároveň naďalej tráviť dostatočný čas s dieťaťom, a to aj po uplynutí tradičnej rodičovskej dovolenky.“

Lucia Tomečková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom