Trochu iné hračky: Plyšové verzie vírusu ebola idú na dračku

Trochu iné hračky: Plyšové verzie vírusu ebola idú na dračku
www.giantmicrobes.com

Netradičné hračky so vzdelávacím potenciálom si získavajú čoraz väčšiu popularitu. V čase poslednej epidémie je plyšová verzia vírusu ebola beznádejne vypredaná.

Zatiaľ čo médiá postupne zaplavujú pozitívne správy o nádejnom vyliečení španielskej zdravotnej sestry Teresy Romerovej, ktorá sa ako prvý človek v krajine nakazila smrteľným vírusom ebola, a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v najbližšom čase po Senegale vyhlási aj Nigériu za krajinu, ktorá už nie je postihnutá touto epidémiou, americká spoločnosť na výrobu hračiek hlási v prípade vírusu ebola „pridať na zoznam želaní“. Spoločnosť Giantmicrobes Inc., ktorá sa zaoberá výrobou plyšových hračiek v tvare mikroorganizmov, vírusov a baktérií, má od uplynulého týždňa hračky vírusu ebola vypredané. Týka sa to malej i veľkej eboly, ako aj Petriho misiek s ebolou a to nielen na americkom trhu, ale aj v Austrálii, na Novom Zélande či vo Veľkej Británii.

Pridajte si ebolu na zoznam želaní

Trochu iné hračky: Plyšové verzie vírusu ebola idú na dračku
www.giantmicrobes.com

„Od jej objavu v roku 1976 sa ebola stala tyranosaurom Rexom spomedzi mikroorganizmov,“ uvádza na webovej stránke zakladateľ spoločnosti Drew Oliver, ktorý sa v roku 2001 rozhodol vyrábať hračky s náučnou hodnotou. V čase vypuknutia poslednej epidémie eboly, ktorej už podľahlo vyše 4500 ľudí prevažne v Západnej Afrike, si zákazníci kupujú plyšovú verziu vírusu ako horúce rožky.

„Ebolu by ste dostať nechceli. Krátkej inkubačnej dobe od 2 do 21 dní predchádzajú symptómy ako horúčka, bolesti hlavy, svalov, kĺbov, bolesti v krku, celková slabosť a následné hnačky, bolesti brucha, vracanie a vnútorné i vonkajšie krvácanie. Potom u 50-90 percent prípadov nastáva smrť,“ varuje stránka pri popise hnedej plyšovej hračky v tvare skrúteného červíka.

Trochu iné hračky: Plyšové verzie vírusu ebola idú na dračku
www.giantmicrobes.com

Kuriózne hračky

Trochu iné hračky: Plyšové verzie vírusu ebola idú na dračku
www.giantmicrobes.com

Podobné opisy nechýbajú ani pri ďalších mikroorganizmoch, ktoré spôsobujú nádchu, vtáčiu chrípku, obrnu, salmonelózu, syfilis či hnačku. Spolu s hračkami, ktoré reprezentujú ľudské bunky, majú plyšové príšerky za úlohu vzdelávať i rozosmiať. Spoločnosť, ktorú pred 12 rokmi založil vtedy 40-ročný advokát Drew Oliver, si rýchlo získala popularitu u Svetovej zdravotníckej organizácie, hračky si však obľúbil aj Červený kríž, farmaceutické spoločnosti, študenti medicíny a rodičia malých detí. Tým slúžia nielen na hranie, ale zároveň ich učia, čo spôsobuje bežné i exotické ochorenia a ako sa im vyhýbať.

Hoci Oliverovi aj napriek zaplnení diery na trhu niekoľko rokov trvalo, kým sa mu biznis dobre rozbehol, dnes sa mikroorganizmy predávajú ako na bežiacom páse. „Každé z mojich detí sa zaujíma o vedu – moje dve najstaršie dcéry považovali tento nápad za najlepšiu vec na svete. V dnešnej dobe existuje pre deti toľko nezmyselných hračiek. Bola som rada, že sa mi podarilo nájsť niečo rozumné a zábavné zároveň,“ uviedla matka štyroch detí Joslyn Gray, ktorá pravidelne dopĺňa zbierku vírusov. Hračky využívajú aj učitelia biológie na základných školách, nechýbajú ani v detských centrách. Ďalšou kategóriu sú aj hračky znázorňujúce sexuálne prenosné ochorenia, ktorých predaj vzrastá najmä pred sviatkom sv. Valentína.

„Je však dôležité nikdy si nerobiť žarty z týchto vecí a už vôbec nie z ľudí, ktorí s nimi zápasia. Sú vhodným spôsobom, ako túto tému načrtnúť, čo môže byť v mnohých prípadoch veľmi nepríjemné,“ myslí si Oliver.

Hoci kúpa vírusu ebola v tomto okamihu nie je možná, zákazníci majú možnosť pridať si ju na zoznam prianí na webstránke obchodu. Ide pritom o jediné miesto, kde je smrteľný vírus skutočne želaný.

www.yahoo.news.com, www.giantmicrobes.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom