Účinné tipy, ako sa chrániť pred chrípkou

Choroba, prechladnutie, nádcha

Prechladnutie a chrípka už klopú na dvere. Vytiahnite proti nim najsilnejšie zbrane. Poradíme vám, ktoré!

Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako sa popasovať so zimným obdobím a s narastajúcim počtom výskytu vírusového ochorenia.

Viac je niekedy lepšie

A máme tým na mysli vrstiev oblečenia. Obliekajte sa ako cibuľa, po vrstvách. Viac tenkých vrstiev je lepšie ako jedna hrubá. Nezabúdajte na rukavice a čiapku. Cez hlavu uniká až tretina telesného tepla, takže dbajte aj na kvalitu a hrúbku čiapky a to najmä v období mrazu.  Rukavice vás ochránia pred nepríjemný a bolestivým skrehnutím. Spodnú vrstvu by mal tvoriť nátelník, ktorý vám uchová teplo a z látky, ktorá odvádza vlhkosť . Stredná vrstva sa môže skladať aj z viacerých vrstiev. Určite by  mali byť silnejšie, ako základná. Keď si dáte dlhé tričko, nato tenký svetrík a navrch napríklad vestu, zahreje vás to oveľa viac, ako napríklad jeden hrubý sveter. Vonkajšia vrstva by mala byť najsilnejšia a najteplejšia, napríklad mikina alebo sveter. A záverečná, krycia vrstva, by mala tvoriť kabát alebo bunda, ktorá by vás mala ochrániť pred dažďom, snehom a vetrom.

Hygiena je prvoradá

Nezabúdajte na pravidelné umývanie si rúk, ideálne antibakteriálnym mydlom, o to viac to platí, ak ste v blízkosti chorých ľudí. Chrípka či nádcha sa šíri priamym kontaktom, teda tak, že sa dotkeneme predmetu alebo osoby kontaminovanej vírusom a následne sa dotýka neumytými rukami vlastného tela. Ak cestujete MHD alebo pracujete s peniazmi, účinným pomocníkom a prvou pomocou môže byť aj antibakteriálny gél.

Piť sa predsa musí stále!

Piť sa musí stále, počas celého roka a nie len v letných horúcich dňoch. Aj keď v zime taký smäd nepociťujeme, neznamená to, že telo toľko tekutín nepotrebuje. Dostatok vody podporuje metabolizmus, správny obeh krvi, podporuje trávenie a vyplavovanie toxínov z tela. Piť by sme mali prírodnú vodu, občas obohatiť svoj pitný režim o minerálku alebo nesladený bylinný čaj, ktorý namä v zime príjemne zahreje.

Zdravý nádych, ktorý lieči

Naše staré mamy si s respiračnými problémami a upchatým nosom pomáhali  naparovaním sa nad hrncom s vriacou vodou plnej byliniek. Horúca para síce prečistí horné dýchacie dutiny a uľaví upchatému nosu, no hrozí vám obarenie a navyše nezasiahnete spodné dýchacie cesty, pretože častice horúcej vody sú príliš veľké, aby tam prenikli. Omnoho účinnejšou je inhalačná liečba, pri ktorej si viete vybrať z troch stupňov rozprašovania liečiva a nastaviť si tak veľkosť inhalovaných častíc. Takéto tipy inhalátorov siahajú hlboko do pľúc a ponúkajú rýchlu a účinnú liečbu. Vďaka nastavení veľkosti inhalované liečivo viete presne zacieliť na miesto, ktoré potrebujete preliečiť a to na horné, stredné alebo dolné dýchacie cesty. Čím menšie častice liečiva – aerosolu sú, tým hlbšie preniknú do pľúc a naopak. Pri akútnych stavoch stačí inhalovať trikrát denne po 20 minút. Inhalovanie je vhodné pre každého člena vo vašej domácnosti, dokonca aj pre detičky. Ak im inhalátor naháňa hrôzu, na trhu existujú prístroje, ktoré majú pribalené veselé farebné postavičky, ktoré im inhalovanie spríjemňuje.

Bezlieková terapia minerálnou vodou pomáha najmä pri kašli, vynikajúce sú však výsledky s použitím lokálnych liekov pri vážnejších stavoch. Priamym zvlhčovaním pľúc rýchlo zlepšujete obranyschopnosť jemných slizníc. Úľavu pocítia i astmatici, alergici a rýchlejšie ňou prekonáte bežnú nádchu i prejavy silnej chrípky. Skorým nastolením podpornej inhalačnej liečby máte vyššiu šancu vyhnúť sa antibiotikám, ktoré by bolo nutné nasadiť, keby sa choroba rozvinula do pokročilejšieho štádia. Výhodou je, že nemusíte mať inhalátor individuálne pre každého člena rodiny. Zakúpite si jeden a môže ho využívať celá rodina.

Prečo inhalovať?

  • nemusíte siahať po návykových nosových sprejoch, a aj napriek tomu dosiahnete silný lokálny účinok a nezaťažíte pritom organizmus
  • na rozdiel od naparovania viete inhalačný roztok zacieliť presne na horné, stredné a dolné dýchacie cesty
  • účinne pomôže pri akútnych i chronických ochoreniach horných i dolných dýchacích ciest
  • je dobrým doplnkovým liečebným postup aj pre astmatika a alergikov
  • môže zamedziť prepuknutiu ochorenia do vyššieho štádia
  • znížite potrebu častého užívania antibiotík

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom