Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
origami
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.indiegogo.com
5. decembra 2013 Umenie od zzSITA Diskusia()

Umelec chce z kusu papiera zložiť slona v životnej veľkosti

Obrovská papierová skladačka z jedného kusu papiera sa bude šplhať do výšky vyše troch metrov. Záujemcovia môžu proces skladania sledovať v živom vysielaní.

O tom, že kombinovaním rôznych spôsobov prehýbania papiera sa dajú vytvoriť zložité a fascinujúce tvary, vedeli v Japonsku už pred niekoľkými storočiami. Umeniu skladania papiera origami prepadol aj švajčiarsky umelec Sipho Mabona, ktorý sa mu venuje už desiatky rokov.

[captionid=“attachment_44068″align=“alignright“width=“640″]www.indiegogo.com[/caption]Svoje prvé papierové lietadlo zložil, keď mal päť rokov. V roku 2000, keď sa skladaniu lietadiel z papiera venoval už 15 rokov, sa jeho studnica nápadov na nové dizajny leteckých strojov vyčerpala, a tak sa začal venovať origami.

„Mal som to šťastie premeniť svoju vášeň na prácu na plný úväzok ako origami umelec,“ uviedol Mabona, ktorého diela sa objavili aj v umeleckom filme „Origami in the Pursuit of Perfection”.

„Veľa ľudí si myslí, že papier je veľmi limitujúce médium, ja však nesúhlasím. V origami môžete obyčajný kus papiera zmeniť na čokoľvek, čo si len dokážete predstaviť. Je to presne taká transformácia, akú podľa mňa musíme podstúpiť pri riešení problémov v našom živote,“ dodal umelec.

Svoje tvrdenie už mnohokrát demonštroval papierovými skladačkami, ktoré boli vystavené v múzeách a galériách na celom svete. Najnovšie sa však chystá pustiť do výnimočného projektu. Z jediného obrovského kusu papiera chce zložiť slona v životnej veľkosti. Výsledná papierová socha by mala vyrásť do výšky vyše troch metrov a stať sa najväčšou origami skladačkou na svete.

[captionid=“attachment_44069″align=“alignnone“width=“640″]www.indiegogo.com[/caption]

„Aby som dokázal, že v oblasti toho, čo sa dá vyrobiť z jedného nerozstrihaného kusu papiera, neexistujú žiadne limity, plánujem zložiť repliku najväčšieho cicavca na súši – slona v životnej veľkosti,“ uviedol Mabona. S projektom, ktorý dostal názov White Elephant, mu budú pomáhať traja asistenti. Socha slona bude počas niekoľkých týždňov vznikať v priestoroch švajčiarskeho Múzea umenia v Beromünsteri, kde bude výsledné dielo po dokončení vystavené.

Umelec sa svoj projekt rozhodol zverejniť na crowd-sourcingovej stránke Indiegogo, kde ho záujemcovia môžu finančne podporiť. Na realizáciu svojho rozmerného projektu si totiž musí nechať vyrobiť špeciálny papier s rozmermi 15×15 metrov a podpornú kostru, ktorá bude obrovskú skladačku z papiera podopierať. Na vyzbieranie potrebných financií si umelec vyčlenil jeden mesiac. V prípade úspechu sa do práce pustí už začiatkom budúceho roka. Záujemcovia budú môcť zrod papierového slona sledovať prostredníctvom živého vysielania na internete.

„Ak sa nám podarí vyzbierať viac financií a projekt bude úspešný, plánujeme poskladať celú sériu origami zvierat v životnej veľkosti v rôznych galériách a múzeách na celom svete,“ sľubuje Mabona.

www.indiegogo.com

K téme

Nepáči sa vám vaša spálňa? Pozrite si fotografie, ktoré odhaľujú, ako bývajú ženy po celom svete Umelkyňa mení štúdio na rozprávkový svet, retuš nepotrebuje

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.