V Brazílii menia odpad na poklad, pomáhajú chudobným aj Zemi

V Brazílii menia odpad na poklad, pomáhajú chudobným aj Zemi
Asamare

Smetisko či skládka nemusia byť poslednou zastávkou odpadu. Brazílski zberači odpadu „catadores“ vedia, ako ich zmeniť na cennosti.

To, čo je pre jedného človeka len nepotrebný odpad, môže pre ďalšieho znamenať hotový poklad. Svoje o tom vie aj skupina zberačov odpadu z Brazílie, ktorých tu poznajú pod menom „catadores“. Od obyčajných „smetiarov“ však majú ďaleko – zo zozbieraného odpadu totiž s pomocou profesionálov vyrábajú netradičný nábytok, bižutériu či umelecké predmety.

V Brazílii menia odpad na poklad, pomáhajú chudobným aj Zemi
x Asamare

„Mám dve práce. V prvej zbieram odpad, v druhej ho premieňam na umenie. Tvorím malé gauče a pohovky, drevené lavičky, stoly či plastové doplnky,“ uviedol 39-ročný Edimar Ferreira.

Podľa informácií americkej televízie CNN si v Brazílii takýmto spôsobom na živobytie zarába takmer milión ľudí. V organizovanej skupine či v projekte s umelcami však spolupracuje len zlomok z nich.

„Máme tu také porekadlo – o seu lixo e o meu luxo. Voľne sa to dá preložiť ako „váš odpad, náš blahobyt“,“ vysvetlil Ferreira.

K zberačom odpadu patria najčastejšie bývalý bezdomovci či väzni. Cez deň na plážach i v uliciach hľadajú plechovky, fľaše či ďalšie zaujímavé predmety, ktoré potom odvezú miestnym dobrovoľníkom a umelcom. Tí im odpad pomáhajú premeniť na umelecké kúsky, ktoré sa následne predávajú v neďalekom obchode. Zisk z predaja sa rovnomerne rozdelí medzi zberačov.

V Brazílii menia odpad na poklad, pomáhajú chudobným aj Zemi
x Asamare

Jednou z organizácií, ktorá zberačom pomáha, je aj ASMARE v Belo Horizonte. Vďaka ich pomoci si ľudia takýmto spôsobom môžu slušne zarobiť na živobytie – podľa informácií organizácie si zberači dokážu zarobiť okolo 600 eur mesačne.

„Naše umelecké centrum začalo s cieľom vytvárať vozíky. Až neskôr sme začali učiť deti zberačov vyrábať rôzne umelecké predmety,“ uviedla riaditeľka združenia Dona Geralda. K deťom sa čoskoro pridali aj rodičia a celý projekt zviditeľnil aj potrebu recyklácie. „Hlavnou výhodou projektu je výchova pracujúcej generácie,“ dodala 63-ročná riaditeľka, ktorá v ôsmich rokoch tiež začínala ako catadore na ulici.

„V Brazílii sú zberači často diskriminovaní kvôli svojmu pôvodu. Prepojením umenia a recyklácie im dávame možnosť prekročiť tieto hranice a získať si uznanie. Kreatívna práca im zároveň dáva lepšiu viditeľnosť,“ myslí jeden z umelcov Mauricio Soares.

„Okrem toho propagujeme potrebu recyklácie a pomáhame verejnosti zmeniť pohľad na to, čo je odpad a čo nie,“ dodal Soares.

Ferreira s ním iba súhlasí: „Sú materiály, ktoré som vždy zvykol vyhadzovať. Teraz si ich nechávam, lebo už si viem predstaviť, čo z nich neskôr vyrobím.“

http://edition.cnn.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom