Vanilková panna cotta s hruškami a karamelovou omáčkou

Vanilková panna cotta s hruškami a karamelovou omáčkou
METRO/MAKRO

Prinášame ďalší zo skvelých receptov na dezert od známeho šéfkuchára Vojta Artza.

Suroviny na 5 porcií:

1 lit. smotana 30 %, 1 vanilkový struk, 10-15g želatína plátková, 75 g trstinový cukor, hruškový kompót( 5 ks celé hrušky baby), 50 ml biele víno suché, škorica celá, klinčeky, 50g cukor kryštál, 1 citrón na šťavu, jedlé kvety na ozdobu

Postup prípravy:

Šéfkuchár Vojto Artz
Šéfkuchár Vojto Artz Sandra Bombošová

Príprava panna cotty: Vanilkový struk pozdĺžne nakrojíme a nožom vyberieme semienka. Plátkovú želatínu namočíme do studenej vody, kde po krátkej chvíli napučí. Do kastrólika nalejeme 500 ml smotany , pridáme cukor, zrniečka vanilky a krátko povaríme. Kastrólik zložíme z príkonu tepla, pridáme napučenú, ľahko vytlačenú želatínu( ½ dávky) a miešame do úplného rozpustenia želatíny. Takto pripravenú panna cottu nalejeme do pripravených pohárov a necháme pozvoľna stuhnúť. Potom ju asi na 30 minút uložíme do chladničky.

Príprava karamelovej omáčky: V kastróliku si z cukru pripravíme karamel . Ako náhle má zlatistú farbu, zalejeme ho smotanou a pridáme časť prázdneho vanilkového struku. Kúsky karamelu necháme rozvariť a potom omáčku necháme vychladnúť a uložíme do chladničky. Vychladenú omáčku precedíme a pri servírovaní metličkou napeníme.

Príprava hruškového želé: Šťavu z kompótu precedíme cez jemné sito a privedieme k varu. Ihneď potom do nej vložíme napučanú, zľahka vytlačenú druhú polovicu dávky želatíny a miešame, kým sa nám nerozpustí. Šťavu dochutíme citrónovou šťavou a nalejeme do formy, ktorú sme vyložili potravinovou fóliou. Po stuhnutí nám vznikne želé, ktoré nakrájame na pravidelné obdĺžniky.

Príprava hrušiek: Kompótové hrušky pokrájame na štvrtiny, vykrojíme jadrovník a aj s časťou šťavy dáme do kastrólika. Pridáme korenie, biele víno a privedieme k varu. Takto ochutené hrušky necháme vychladnúť.

Dobrá rada od Šéfkuchára Vojta Artza:

Smotanu so zrniečkami vanilky nesmieme dlho variť, pretože by sa nám zmenila farba smotany. Pri práci so želatínou je vhodné si najskôr urobiť skúšku tuhnutia. Výrobky nesmú byť príliš tuhé ani riedke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom