Vedci tvrdia: Práca v noci prináša aj túto hrozbu!

práca v noci, nočná zmena, žena, únava, pracovať
Thinkstock
reklama:

Pre ľudské telo nie je prirodzené, aby oddychovalo cez deň a pracovalo v noci.

Ľudia, ktorí pracujú v noci, majú vyššie riziko vzniku obezity. Nespôsobuje to však zvýšený príjem potravy, ako sa doteraz domnievali mnohí odborníci. Za nárast hmotnosti u tejto skupiny pracujúcich môže podľa vedcov z univerzity v Colorade to, že telo v noci spaľuje kalórie pomalšie ako cez deň. Pre ľudský organizmus totiž nie je prirodzené prijímať potravu v noci.

Číitajte aj: Nebezpečná obezita: Môžeme byť aj s nadváhou zdraví?

V noci sa nalepia kilá ľahšie

Aby výskumníci zo spomínanej univerzity dokázali pravdivosť týchto tvrdení, rozhodli sa uskutočniť pokus, do ktorého zapojili malú skupinu dobrovoľníkov. Ich úlohou bolo jesť rovnaké množstvo jedál cez deň a neskôr v noci. Počas prvých dvoch dní si zúčastnení cez deň dopriali raňajky, obed i večeru a v noci spali. Nasledujúce tri dni sa však ich denný režim zmenil, teda spali počas dňa a potravu s rovnakým obsahom kalórií prijímali v noci.

Čítajte aj: Pracujete na zmeny? Výrazne tak otupujete svoj mozog

Nočná práca nie je pre nás prirodzená

Napriek tomu, že pri prechode na iný režim sa najprv mierne zvýšil ich výdaj energie, čo bolo podľa vedcov spôsobené počiatočným nedostatkom spánku, množstvo spálených kalórií počas noci neskôr výrazne kleslo. Ako pre magazín Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) vysvetlil vedúci výskumu Kenneth Wright, je to spôsobené tým, že práca v noci je v rozpore so základnou biológiu ľudského tela, pre ktoré je prirodzené prijímať potravu cez deň a oddychovať v noci.

19. novembra 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod