Vedci vytvorili prsteň, ktorý umožní nevidiacim čítať

Vedci vytvorili prsteň, ktorý umožní nevidiacim čítať
www.geek.com
reklama:

Prístroj v tvare obrúčky výrazne uľahčí život zrakovo postihnutým.

Vedci v americkom Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) pracujú na vývoji cenovo dostupného prstového čítacieho zariadenia pre nevidomých, ako aj pre ľudí, ktorých zrak sa zhoršuje.

Vedci vytvorili prsteň, ktorý umožní nevidiacim čítať
www.geek.com
Keďže popularita prenosných zariadení vďaka užitočným rozmerom neustále rastie, veci nové zariadenie zmenšili do veľkosti obrúčky. Prototyp prístroja dostal názov FingerReader (z angl. “finger” – prst a “reader” – čítačka) a jednoducho sa nasadzuje na ukazovák ako prsteň.

Šikovná ozdoba je vybavená malou kamerou, ktorá skenuje text a niekoľkými vibračnými motormi, ktoré užívateľovi dávajú hmatovú spätnú väzbu. Špeciálny softvér text analyzuje na slová a umelý hlas ich následne nahlas prečíta.

Pri čítaní pritom stačí namieriť prst na tlačený text. V prípade, že prst z čítaného riadku skĺzne, užívateľa ihneď upozornia vibračné motorčeky, ktoré zabezpečujú čítanie po riadkoch.

Hlasová reprodukcia čítaného textu sa momentálne uskutočňuje so zdržaním 20 milisekúnd, vedci však pracujú na tom, aby predčítanie prebiehalo v reálnom čase dotyku zariadenia s textom.

Zariadenie dokáže čítať knihy, jedálne lístky v reštauráciách, vizitky a ďalšie texty. Mohlo by pomôcť zrakovo postihnutým ľuďom, ktorí sú pri čítaní limitovaní textami v Braillovom písme. Vďaka špeciálnej obrúčke by si tak bez problémov mohli prečítať návody či etikety produktov v obchodoch, cestovné poriadky, ale aj noviny a časopisy. Zariadenie by mohlo pomôcť aj starším ľuďom, ktorí pri čítaní nechcú používať okuliare.

Výskumníci z laboratória MIT zariadenie už testujú. Kedy sa dostane do predaja, zatiaľ nie je známe.

www.geek.com

8. júla 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz