Vedci zistili: Takýto parfum v ženách vyvolá sexi chúťky!

Vôňa, parfum, kráska, beauty, žena, pery, voňavka
thinkstock.com

Táto vôňa nás dostane na kolená a pôsobí na slabšie pohlavie rovnako ako feromóny.

Chemická zlúčenina hedion vyvoláva v ženách uvoľnenie sexuálnych hormónov. V štúdii publikovanej v časopise NeuroImage to tvrdia nemeckí vedci. Vonná látka syntetizovaná z chemikálie vyskytujúcej sa v jazmíne podľa nich pôsobí na ženy rovnako ako feromóny. Využívajú ju napríklad výrobcovia voňaviek.

Zázračná látka pôsobí viac na ženy ako na mužov

O tom, či človek dokáže komunikovať prostredníctvom feromónov, uvažujú vedci už dlho. Práve výskum s látkou hedion ukázal, že táto zlúčenina aktivuje u človeka feromónový receptor VN1R a vytvára v nosovom tkanive taký vzruch, ktorý vyvoláva sexuálnu reakciu tela. Tento vplyv bol u žien výrazne silnejší ako u mužov. To vysvetľuje, prečo ženy obľubujú parfumy obsahujúce práve hedion.

Čítajte aj: Vedci odhalili zaujímavosti o ľudskom rozpoznávaní vôní

Okrem bežného čuchu máme vraj aj feromónový

Výskumníci z Rúrskej univerzity v nemeckom Bochume s pomocou kolegov z univerzitnej nemocnice v Drážďanoch sledovali mozgovú aktivitu ľudí po tom, čo si privoňali k hedionu a následne ju porovnali s aktivitou, ktorú v mozgu vyvolalo pričuchnutie k bežnej kvetovej vôni. Hedion aktivoval časti mozgu v limbickom systéme silnejšie ako kvetová vôňa. Zároveň však stimuloval určitú časť hypotalamu, ktorá vyvoláva sexuálnu reakciu uvoľnením sexuálnych hormónov do tela. „Tieto výsledky vytvárajú presvedčivý dôkaz o tom, že u človeka okrem bežného čuchového vnemu existuje aj odlišný feromónový,“ vysvetlil výskumník Hanns Hatt.

Čítajte aj: 5 obrovských mytov o ženských sexi chúťkach

V budúcnosti budeme komunikovať aj prostredníctvom vône?

Feromóny sú látky, ktoré sprostredkujú chemickú komunikáciu medzi dvoma jedincami rovnakého živočíšneho druhu. Napríklad myši majú približne 300 rôznych génov pre feromónové receptory, zatiaľ čo u človeka ich podľa doterajších zistení funguje už len päť. Okrem toho väčšina cicavcov má v nosovej priehradke špeciálny orgán, ktorý zachytáva feromóny. U ľudí však nehrá úlohu. Nová štúdia však dokázala prítomnosť feromónových receptorov u človeka, ktoré dokáže stimulovať práve hedion. „V ďalšom štádiu chceme zistiť, ktoré fyziologické a psychologické parametre sú dotknuté aktiváciou feromónového receptora hedionom,“ uviedol Hatt. „Na to sme už spustili relevantné štúdie. Avšak chceme objaviť aj vonné molekuly v ľudských sekrétoch podobných hedionu a schopných aktivovať receptor. S jeho pomocou by mohli ľudia medzi sebou reálne komunikovať,“ doplnil vedec.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.sciencedaily.com a www.telegraph.co.uk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom