Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, zdravie
21. augusta 2016 Zdravie od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Vedci zistili, kedy vírusy najviac útočia na človeka, a ktorá pracovná doba ohrozuje jeho zdravie

Ak sa infikujete vraj v týchto hodinách, môže sa i malá infekcia rýchlo rozšíriť a zachvátiť celé telo.

Vírusy predstavujú väčšie riziko, keď svoje obete infikujú ráno. Tvrdí to britsko-maďarský tím vedcov na čele s Rachel Edgar z University of Cambridge s tým, že vírusy sú až desaťkrát úspešnejšie, ak k infikovaniu dôjde v ranných hodinách. Odborníci okrem toho zistili, že ľudia s narušeným cirkadiánnym rytmom, spôsobeným napríklad pracovnými smenami alebo pásmovou chorobou, sú vždy zraniteľnejší voči vírusom. Tieto objavy publikované v časopise PNAS podľa nich môžu viesť k novým metódam zastavovania pandémií.

Edgar s kolegami vo svojom výskume nainfikovali myši vírusmi chrípky alebo herpesu, pričom následne zistili, že zvieratá infikované ráno mali v tele desaťnásobne viac vírusov než tie, ktoré infikovali večer. Dôvodom je, že bunky menia svoju aktivitu práve v rámci spomínaného cirkadiánneho rytmu, ktorý riadia biologické hodiny. „Ide o veľký rozdiel, pretože vírus potrebuje, aby bol celý bunkový mechanizmus dostupný v pravý čas, inak sa mu nepodarí bunku infikovať. Avšak aj malá infekcia v ranných hodinách sa môže rýchlo rozšíriť a zachvátiť celé telo,“ uviedol Akhilesh Reddy z University of Cambridge.

Vedci následne zistili, že narušenie cirkadiánneho rytmu spôsobuje, že zvieratá a ľudia zostávajú trvalo v stave, keď sú náchylnejšie k infekcii. „Naznačuje to, že ľudia pracujúci na smeny, ktorí v niektoré noci pracujú a v iné nie, majú narušený biorytmus, čiže sú náchylnejší k vírusovým ochoreniam. Ak je to naozaj tak, títo ľudia by mohli byť hlavnými kandidátmi na každoročné zaočkovanie proti chrípke,“ vyhlásila Edgar. Tá síce s kolegami vo svojom výskume pracovala iba s dvoma druhmi vírusov, keďže však šlo o jeden DNA a jeden RNA vírus, dá sa predpokladať, že tieto výsledky sa dajú aplikovať na veľké množstvo vírusov. Vedci sa v štúdii zameriavali na aktivitu génu Bmal1, ktorý je u myší aj ľudí najaktívnejší v popoludňajších hodinách. „Práve spojitosť s génom Bmal1 je dôležitá. Keďže jeho aktivita je ráno nízka, človek je vtedy náchylnejší k vírusovým infekciám. Tento gén je u ľudí taktiež menej aktívny v zimných mesiacoch, čo naznačuje, že zohráva rolu vo väčšom riziku infekcií v tomto ročnom období,“ vysvetlil Reddy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

K téme

Najväčší mýtus? Vedci tvrdia, že stres takto vplýva na našu smrť 6 znakov, že vás vaša práca ničí!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.