Vedci zistili, že takto môžu obličky poškodiť vaše srdce

Zdravie, srdce, kardiovaskulárne ochorenia, choroba

Britskí vedci sledovali, ako zmena fungovania tohto párového orgánu vplýva na srdce a obehovú sústavu.

Aj nepatrné zhoršenie funkcie obličiek môže spôsobiť mierne poškodenie srdca a obehovej sústavy. Tvrdia to britskí vedci v štúdii publikovanej v magazíne Hypertension. Ako upozornili, pacienti so zhoršenou funkciou tohto párového orgánu by preto mali pamätať aj na srdcové ochorenia, a tak zvýšiť prevenciu pred ich vznikom.

Podľa spoluautora štúdie Jonathana Townenda z Queen Elizabeth Hospital Birmingham v Edgbastone, väčšina ľudí, ktorí majú problémy s obličkami, majú aj iné ťažkosti ako napríklad vysoký krvný tlak či cukrovku. Z tohto dôvodu sa doteraz nedalo s určitosťou povedať, či problémy s obličkami zvyšujú riziko srdcových ochorení. V novej štúdii preto výskumníci analyzovali zdravých ľudí, pričom šlo o 68 darcov obličky, ktorým ju odobrali medzi rokmi 2011 až 2014. Okrem toho vedci do výskumu zapojili kontrolnú skupinu, ktorá pozostávala z 58 bežných ľudí.

Zníženie funkcie obličiek spôsobuje tvrdnutie srdca 

Vedci účastníkov štúdie sledovali počas jedného roka. U donorov sa pritom prejavila očakávaná zmena obličkovej činnosti. Snímky z magnetickej rezonancie však u nich ukázali aj zväčšenie ľavej srdcovej komory a krvné testy odhalili zasa nárast indikátorov poškodenia srdca. Počas štúdie ale vedci nezaznamenali zmeny krvného tlaku, a to ani u darcov obličky či u kontrolnej skupiny. „Dokonca u veľmi zdravých jedincov sa drobné zníženie fungovania obličiek z normálu na úroveň mierne pod ním spájalo s nárastom ľavej srdcovej komory, čo spôsobuje tvrdnutie srdca a zhoršuje jeho schopnosť kontrakcie,“ priblížil výsledky Townend. „Toto je dôkaz, že zníženie funkcie obličiek vedie priamo k merateľným nepriaznivým vplyvom na srdce a srdcovú sústavu, dokonca aj bez iných rizikových faktorov,“ dodal tiež.

Ako pre Reuters povedal Vivekanand Jha z George Institute for Global Health v Novom Dillí, ktorý nebol súčasťou výskumu, zistené abnormality si však nevyžadujú liečbu. „Klinický vplyv týchto zistení treba zistiť dlhodobými štúdiami, ktoré budú sledovať, či sa u týchto jedincov vytvorí nejaké významné kardiovaskulárne ochorenie,“ vyjadril sa.

Majú sa mať darcovia obličiek na pozore?

Autori štúdie tiež upozornili, že potenciálni darcovia obličky sa nemusia výsledkov obávať. „Darcovstvo obličky sa zvažuje u veľmi zdravých jedincov, ktorí majú extrémne nízke riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia. Dokonca aj keď sa im zvýši dlhodobé riziko, ich absolútna rizikovosť pravdepodobne zostáva nižšia ako u priemernej populácie,“ povedal Townend. „Nemyslím si, že výsledky by mali niekoho odradiť od darovania obličky,“ doplnil.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránky www.nwitimes.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom