Veľká noc: Prejedaním sa vraj zabezpečíme hojnosť

Veľká noc
shutterstock.com

Prehýbajúce sa stoly pod dostatkom jedla a prejedanie sa počas veľkonočných sviatkov. Viete, že je za tým skrytá symbolika?

Vianoce a Veľká noc. Pri pomyslení na tieto sviatky sa nám zväčša skrúca žalúdok. Oba sú totiž spojené s prejedaním sa. Prečo? Podľa etnologičky Kataríny Babčákovej zvýšená konzumácia posvätných zväčša mäsových jedál na Veľkonočnú nedeľu má zabezpečiť hojnosť, plodnosť a dostatok jedla (najmä mäsa) aj v nasledujúcom jarnom či letnom období.

Dnes hor sa do jedenia!

Treba sa teda obetovať a poriadne hodovať, aby všetkého bolo hojnosť. Len horšie je, že v dnešných časoch to akosi nefunguje. Práve naopak. Vďaka veľkonočným hodom namiesto prílivu hojnosti, máme odliv v našich peňaženkách. Navyše ako bonus získame žalúdočné problémy.

Slama na veľkonočnom stole?

Viete si dnes predstaviť, že by ste mali na veľkonočnom stole slamu? Aj to je ďalší z pozoruhodných zvykov našich predkov. Slama predstavovala totiž symbol úrody a naši prarodičia považovali za nevyhnutné poistiť bohatú úrodu magickými rituálmi. V tento deň sa zvykli kňazom na omši posväcovať aj všetky základné potraviny ako vajíčka, chlieb, syry, mlieko, klobásy.

Magické tance na privolanie jari

Na Veľkonočnú nedeľu sa v minulosti vykonávali rôzne obraty a magické rituály. Ženské kruhové tance, figúry predvádzania dráhy slnka, prechodu brán a mostov ako symbolické znázornenie príchodu jari. Dnes obdobu tohto všetkého nájdeme na diskotékach, pričom mnohí účinkujúci si neuvedomujú, že svojim počínaním vlastne privolávajú jar. : )

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom