Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: 16. Ples v opere
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
18. novembra 2016 ŠoubizDomáci šoubiznis od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Vieme, kto bude moderovať prestížny Ples v opere!

Programom nadchádzajúceho 17. ročníka dobročinného Plesu v opere bude hostí sprevádzať skvelá herečka Zuzana Mauréry. Oceňovanej umelkyni je pomoc druhým blízka a inak tomu nie je ani pri podpore dobročinného zámeru Plesu v opere. Odbornú pomoc pre zdravotne znevýhodnené deti považuje za nevyhnutnú a samozrejmú a preto sa pridala k mnohým podporovateľom dobročinného poslania Plesu v opere – podpore vzniku centier včasnej intervencie (CVI) na Slovensku. Vďaka štedrým hosťom plesu je dostupnosť pomoci pre zdravotne znevýhodnené deti a ich rodiny reálnejšia.

Charitatívny rozmer Plesu v opere bol jedným z najdôležitejších momentov pri rozhodovaní sa sympatickej herečky o ponuke na moderovanie najväčšieho dobročinného spoločenského podujatia na Slovensku. Pracovne mimoriadne vyťažená umelkyňa sa zhostila tejto úlohy s radosťou. Zuzana sa roky zapája do rôznych charitatívnych projektov a pomoc tým, ktorí to potrebujú jej nie je vzdialená. Naopak, blízky jej je aj charitatívny účel plesu a to, že vyzbierané príspevky od hostí nadchádzajúceho 17. ročníka pôjdu na zriadenie ďalšieho špecializovaného centra pre deti s poruchami vývinu. „Odborná pomoc pre zdravotne znevýhodnené deti a ich rodiny je nevyhnutná, mala by byť samozrejmá. V súčasnosti nie je na Slovensku fungujúci systém pre zdravotne znevýhodnené deti a ja som rada, že práve dobročinný Ples v opere opäť pomôže situáciu zlepšiť financovaním otvorenia ďalšieho centra včasnej intervencie,“ povedala Zuzana Mauréry.

 Zuzana Mauréry

„Zriaďovanie centier včasnej intervencie na Slovensku pokračuje ďalej a my veľmi pozitívne vnímame, že táto téma našla odozvu nielen u plesových hostí, ale intenzívne rezonuje v médiách a u verejnosti. Ceníme si, že podporu tejto problematike vyjadruje aj moderátorka Plesu,“ dodáva riaditeľka Plesu v opere, Andrea Cocherová.

  1. november Medzinárodným dňom predčasne narodených detí

Na Slovensku sa predčasne narodí takmer 5 tisíc detí ročne. Predčasne narodené deti sú novorodenci, ktorí sa narodili pred 37. týždňom tehotenstva. V súčasnosti, vďaka pokroku v medicíne a skvelým odborníkom v zdravotníctve, prežívajú aj novorodenci s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou od 500g do 1000g, ale mnohí z nich, ktorí prežijú môžu mať závažné vývinové poruchy. Všetko závisí od gestačného týždňa, v ktorom sa dieťatko narodí, ako i od pridružených komplikácií v popôrodnom období. Čím skôr sa dieťatko narodí, tým viac komplikácií je možné očakávať. U predčasne narodeného novorodenca sú orgánové systémy už vytvorené, avšak sú nezrelé, ich funkcia je nedostatočná, majú tendenciu zlyhávať bezprostredne po narodení. V neskoršom období sú ohrození dýchacími ťažkosťami, poruchami zraku, sluchu, sú častejšie ohrození infekciou pre zníženú obranyschopnosť,“ informuje neonatologička MUDr. Jana Nikolinyová, prednostka Neonatologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Zm3.jpg

Špecializovanú odbornú pomoc potrebuje ročne viac ako 2000 detí, ktoré sa narodia s poškodením orgánov alebo iným zdravotným znevýhodnením. Keďže ich zdravotný stav musí byť pravidelne kontrolovaný a sledovaný, majú i zvýšené nároky na svojich rodičov, ktorí s dieťaťom musia navštevovať množstvo odborných ambulancií.

Pomoc poskytujú centrá včasnej intervencie (CVI), ktoré bezplatne ponúkajú odborné služby zdravotne znevýhodneným deťom a ich rodinám. „Okrem nemocničnej a čiastočne ambulantnej starostlivosti v rezorte zdravotníctva sa žiadna inštitúcia či zariadenie na Slovensku nevenuje cieľovej skupine znevýhodnených detí od narodenia do 3 rokov, čo je dominantná skupina detí, pre ktoré je služba včasnej intervencie poskytovaná,“ hovorí výkonný riaditeľ nadácie SOCIA – Vladislav Matej.

Vznik CVI vďaka plesovým hosťom

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí päť CVI – pričom 2 centrá, v Banskej Bystrici a Košiciach sa otvorili v tomto roku vďaka príspevkom hostí 16. ročníka dobročinného Plesu v opere. Práve vďaka štedrosti plesových hostí, z ktorých mnohí každoročne prispievajú aj nad 500-eurovú hodnotu vstupenky, je dostupnosť odbornej pomoci rodinám s dieťaťom so zdravotným znevýhodnením reálnejšia.

 

O moderátorke 17. ročníka dobročinného Plesu v opere Zuzane Mauréry

Zuzana Mauréry sa narodila v Bratislave, kde vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení. Do jej hereckého portfólia patrí obrovský počet rolí v činohre, muzikáloch, televízii či filme. Zuzana bola 10 rokov členkou súboru Radošínského naivného divadla a zároveň účinkovala vo vačšine bratislavských divadiel. Má za sebou medzinárodnú muzikálovú kariéru, je stálou hosťkou Mestského divadla Brno, pražského divadla STUDIO DVA a Divadla L+S. V rámci televíznej tvorby účinkovala v množstve projektov, najmä pre RTVS a TV JOJ. Je držiteľkou Slnka v sieti a dvojnásobnou majiteľkou nášho najstaršieho filmového a televízneho ocenenia IGRIC. V tomto roku získala Krištáľový glóbus na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch za najlepší ženský herecký výkon vo filme Jana Hřebejka Učiteľka.

 

O Centrách včasnej intervencie

Primárnym cieľom CVI je poskytovať odborné služby a pomoc rodinám s deťmi (0-7 rokov), ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Filozofia centier vychádza z predpokladu, že práve rodina je tým najvhodnejším miestom pre rast a výchovu detí. Skúsený tím odborníkov centier pomáha nielen podporovať vývin dieťaťa a jeho rodinu, ale snaží sa aj o ich lepšie začlenenie do spoločnosti. Bezplatne ponúka sprevádzanie a poradenské služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda. Iniciátorom vzniku piatich existujúcich CVI na Slovensku je SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien.

O Plese v opere

Ples v opere začal písať svoju históriu v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje nielen spojenie spoločenskej elegancie, vysokého kultúrneho zážitku, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie.

Ples v opere našiel svoje miesto v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá sa spája s vrcholnými umeleckými aj spoločenskými podujatiami. Každoročne ho poctia svojou prítomnosťou významné osobnosti spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života.

Odporúčané články

15 fotiek slávnych celebrít z maturitného plesu, neuveriteľné, ako sa niektorí zmenili Foto z Česko-Slovenského Plesu: Šteklivý výstrih Verešovej a oslnivá biela sestier Nízlových

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.