Voňavý biznis: Šikovná Slovenka si biokozmetiku mieša sama

Ivana Zuzinová s ručne vyrobenými mydlami

Do ručnej výroby voňavej prírodnej kozmetiky sa Ivana Zuzinová najprv pustila v potápačských okuliaroch. Úspešná Zvolenčanka, ktorá stojí za značkou Ponio, portálu Dámskajazda.sk porozprávala o dobrodružných začiatkoch, zákulisí „varenia“ domácej prírodnej kozmetiky ako aj o úskaliach podnikania.

Prvé mydlá vyrábala v potápačských okuliaroch doma v kuchyni a okolie ju priateľsky prehováralo, aby sa radšej venovala vyštudovanému programovaniu. Dnes sa meno 26-ročnej Ivany Zuzinovej spája s úspešnou značkou certifikovanej prírodnej kozmetiky, ktorá vonia ako rozkvitnutá záhrada, a ktorej recepty si sama vyvíja.

Z koníčka popri zamestnaní sa výroba kozmetiky presunula na prvé miesto a už dva roky sympatickú Zvolenčanku utvrdzuje v tom, že išlo o dobré rozhodnutie. Hoci za výrobou nových bylinkových receptúr na masážne kocky či tuhé šampóny stoja dlhé týždne a mesiace výskumov, čerstvá študentka laboratórnych vyšetrovacích metód sa nesťažuje.

Mladá podnikateľka, ktorá si popri experimentovaní nájde čas aj na pomoc mačkám v OZ MačkySOS, si základné bylinky vždy zbiera v lotosmi prevoňanej rodinnej záhrade a ako sama hovorí: „S prírodnými zložkami je väčšia zábava.“

Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa začali zaujímať o výrobu vlastnej kozmetiky? Kedy a ako vznikla vaša značka?

Prírodné mydlá so sušenými kvetmi levandule
Archív I.Z.

Mojím hlavným inšpirátorom bola kozmetika Lush – nadchli ma nielen svojimi mydlami, ale ako milovníčku zvieratiek aj ekologickým prístupom a filozofiou o redukcii plastových obalov, takže som bola ich častým zákazníkom. Keď zrušili svoj jediný obchod na Slovensku, ako kreatívnejší človek, som začala skúšať svoje prvé pokusy s mydlami, ktoré boli katastrofálne.

Rodina ich ohodnotila veľmi negatívne („radšej buď programátorkou“), takže som s tým na dlhšie prestala. Potom som sa dozvedela, že moja babka ako jediná moje mydlá používa, pretože jej veľmi vyhovujú na suchú kožu, a tak som pokračovala.

Ponio ako firma oficiálne vznikla v novembri 2011. V tom čase som bola ešte študentka, ale okolnosti sa zvrtli tak, že som si povedala – založím si firmu a uvidím. Kozmetiku som plánovala mať ako hobby popri zamestnaní. Časom ale človek zistí, že sa musí rozhodnúť, či sa tomu chce venovať naplno alebo vôbec.

Ako vyzerali vaše začiatky?

Katastrofálne. Všetko som robila doma v kuchyni, rodinní príslušníci nadšení neboli a výsledky boli vždy prekvapivé. Prvé mydlo som robila v potápačských okuliaroch, keďže iné som poruke nemala.

Skúšala som v mydlách všetko možné aj nemožné, niekedy s lepšími, inokedy horšími výsledkami, pri týchto pokusoch bola použitá celá naša záhrada. Pri zisťovaní niektorých postupov som strávila mesiace, mame sa záhadne strácali kuchynské pomôcky. (smiech)

Prútený košík so sušeným ovocím a dekoráciami
Archív I.Z.

Ivana radí: „Čím menej zložiek je v produkte, tým lepšie. Ľudia by si mali pozorne pozrieť zloženie výrobku a uvedomiť si, že zložky sú písané v poradí podľa množstva. Takže ak si kúpia napríklad krém s arganovým olejom a on je napísaný v poradí až niekde na konci za parfumom, je ho tam úplné minimum. Lepšie je potom kúpiť si úplne základný krém a napríklad spomínaný arganový olej si doň zamiešať.“

Výroba v domácich podmienkach môže byť celkom dobrodružná záležitosť. Máte nejaký veselý či netradičný zážitok?

Najviac ma potrápili vanilkové lusky. Asi pred dvoma rokmi som vyčítala recept, kde sa lusky zaliate olejom macerujú na slnku niekoľko dní a získa sa tým voňavý vanilkový olej. Ja som si nádobu s luskami postavila v záhrade nad naše jazierko, a keď som ju podvečer išla zobrať dovnútra, spadla mi do jazierka.

Akcia sa nakoniec zo záchrany vanilky zmenila na záchranu rastliniek a pstruhov v jazierku. Medzitým sa zotmelo, do jazierka spadla aj baterka a takmer aj my. Našťastie všetci, až na vanilku, tento incident zvládli.

Čo ponúkate a čím sú vaše výrobky iné, výnimočné?

Momentálne ponúkam najmä prírodné mydlá a masážne kocky. Pri mydlách prednostňujem kvalitu nad kvantitou, nesnažím sa stláčať cenu čo najnižšie, hľadám kvalitné suroviny. Masážne kocky som si takto pomenovala ja, sú to vlastne tuhé maslá (kakaové, bambucké) s voňavými silicami, ktoré sa roztápajú na masážny olej až pri dotyku s kožou.

Používajú sa teda pri masážach a namiesto telového mlieka. Snažím sa, aby moja kozmetika bola ekologická (používam čo najviac papierových obalov), zároveň hravá, ale aj elegantná.

Zasvätíte nás do zákulisia voňavých experimentov? Koľko času zaberie výroba jednej várky mydla?

Ivana Zuzinová v rodinnej záhrade ovoniava lotos
Archív I.Z.

Prirovnala by som to k televíznym programom o varení. Keď sa zapnú kamery a všetky suroviny sú pripravené a nakrájané, samotné varenie vyzerá ako rýchla a ľahká procedúra, napríklad na hodinku, dve. Predtým je ale objednávanie surovín, ich naváženie, úprava, samotné „varenie“, na druhý deň pokračuje krájanie a potom mesačné dozrievanie a balenie. Celé to trvá minimálne dva mesiace.

Masážne kocky majú iný postup, ale keďže ich metódu som vyvíjala asi pol roka, strážim si ju. Najdlhší a najnákladnejší je vývoj novej receptúry, hlavne kvôli našim zákonom. Momentálne je mojím rekordérom šampón, ktorý som tvorila viac ako dva roky.

Je pre vás výroba kozmetiky len hobby alebo ste už prešli k „biznisu“?

Kozmetiku robím na plný úväzok od novembra 2012, kedy som dala výpoveď v klasickej práci (aplikačný programátor, pozn. red.). Študovala som odbor Automatizácia, riadenie procesov a nemôžem povedať, že ma to nebavilo, ale chcela som si ísť svojou cestou. S kozmetikou už nepracujem doma, ale mám svoj menší výrobný priestor. Momentálne sa ešte iba rozbieham, o úspešnom podnikaní je teda predčasné hovoriť.

„Občas experimentujem aj s niektorými syntetickými materiálmi, ale prírodné mi vyhovujú viac. V bylinke alebo oleji nie je totiž iba jedna účinná látka, ale je to celý orchester zložiek, ktorý spolu vytvára synteticky nenapodobiteľnú kombináciu.“

Majú Slováci záujem o prírodnú kozmetiku?

Majú, ale iba tí, ktorí sa zamýšľajú nad tým, čo kupujú alebo potom tí, ktorých k tomu dohnali zdravotné problémy (napr. suchá pokožka) a vidia pri použití veľký rozdiel. Mnohí majú vopred predsudky voči prírodnej kozmetike, ale to je prirodzené. Trh je trochu zdeformovaný, lebo teraz je slovo prírodný používané skoro všade ako marketingový ťah.

Prírodné mydlá so strukmi vanilky
Archív I.Z.

Na ktoré prísady nedáte dopustiť a prečo?

Na vanilku, pretože tá je úžasná, ale má najviac poškodené meno. Ľudia si vanilku spájajú často so sýtou vôňou stromčeka v aute, z ktorej bolí hlava alebo s inou umelou náhradou. Vanilka je pritom jemná, sladká, plná, vôňa do koča aj do voza rovnako ako kokos. Základnou bylinkou u nás v záhrade je potom nechtík, z lúčnych byliniek je môj favorit materina dúška, ktorá sa mi spája s detstvom.

Na čom práve pracujete? Aké sú vaše blízke i ďaleké plány a sny?

Dokončujem tuhé šampóny a niektoré ďalšie druhy kozmetiky, chcem aby zaujali aj ľudí, ktorí si myslia, že prírodná kozmetika je iba pre „hipisákov“. Chcela by som tiež, aby bolo toto povolanie brané ako rovnocenné s tým, ktoré som opustila. Je za ním veľa úsilia nielen výrobného, ale hlavne administratívneho a legislatívneho. Podnikanie na Slovensku nie je jednoduché, takže zlepšenie v tejto sfére by bolo tak trochu splneným snom.

Ivaninu kozmetiku záujemcovia nájdu pod značkou Ponio aj na slovenských handmade portáloch Keyoka a SaShe.

Zhovárala sa Zuzana Zimmermannová

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom