Všetko, čo by ste mali vedieť o probiotikách

Probiotiká, zdravie,

V dnešnej dobe plnej negatívnych vplyvov na ľudský organizmus často siahame po rôznych doplnkoch stravy, ktoré dokážu zlepšiť naše zdravie. Okrem vitamínov, minerálov či stopových prvkov môžeme telu pomôcť aj probiotikami. Čo všetko dokážu?

Probiotiká sú v prvom rade živé organizmy, ktoré sa aj prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. V hrubom čreve udržujú rovnováhu črevnej mikroflóry, a tým priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka. Je dobré mať na pamäti, že veľmi veľa chorôb má pôvod práve v našich črevách, a preto by sme ich mali udržiavať zdravé. Okrem probiotík k správnej funkcii čriev napomáha predovšetkým vyvážená strava, na ktorú netreba zabúdať.

Probiotiká iba s antibiotikami?

Užívanie probiotík je najčastejšie spájané najmä s užívaním antibiotík. Ak ste chorí, lekár vám väčšinou odporučí užívať spolu s antibiotikami, ktoré vás majú vyliečiť, i probiotiká. Je to z toho dôvodu, že antibiotiká môžu zničiť okrem zlých baktérií aj tie dobré. V období choroby by sme mali dopraviť do tela väčšie množstvo telu prospešných baktérií. Navyše, ak chcete podporiť ich účinok o niečo viac, treba ich kombinovať s prebiotikami. Tie pripravujú telo na príchod probiotík, vyživujú ich a umožňujú ich rozmnožovanie.

Nájdete ich aj v potravinách

Ak sa vám myšlienka užívania ďalších tabletiek navyše nepozdáva, nezúfajte.  Probiotiká nájdete aj vo svojej každodennej strave. Vysoký podiel probiotík obsahujú mliečne výrobky ako sú jogurty, kefír či pravá bryndza, do ktorých sú tieto baktérie pridávané. Tabletková verzia je však riešením pre ľudí s intoleranciou laktózy. Prebiotiká sa dajú taktiež nahradiť potravinami. Probiotiká potrebujú na výživu vlákninu, takže treba konzumovať veľa zeleniny, ovocia a celozrnných výrobkov.

Pozitívne ovplyvnia váš imunitný systém

Okrem laktobacilov, čiže mliečnych baktérií, sa v našom tele nachádzajú aj iné rody baktérií, napríklad bifidobaktérie. Tieto dokážu bojovať proti škodlivým organizmom v brušnej dutine. Keďže prijímanie probiotík, či už vo forme tabliet alebo v strave, udržiava črevnú mikroflóru v rovnováhe, telo sa potom dokáže lepšie brániť proti nežiaducim vplyvom, a to znamená prevenciu pred rôznymi chorobami.

Pomoc pri tráviacich problémoch, akné či mykózach

Úpravou črevnej mikroflóry probiotikami dokáže telo efektívnejšie bojovať pri liečbe rôznych ochorení. Môžu vám pomôcť, ak trpíte dlhodobou zápchou, hnačkami či zlepšiť aknóznu pleť. Nápomocné sú aj pri liečbe rôznych druhov mykóz, pretože hlavným miestom výskytu plesní sú najmä črevá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom