Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úzkosť, samota, depresia, žena, smútok
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
16. novembra 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Všetko o hormónoch, toto by mala vedieť každá žena

Poznáte svoje hormóny a na čo všetko dokážu vplývať?

Hormonálna rovnováha je pre zdravie žien veľmi dôležitá, pretože aj menšie fluktuácie hormónov môžu priniesť negatívne dôsledky. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo sa presne môže stať pri nedostatku alebo nadbytku hormónov v organizme.

Estrogén

Tento hormón je „najviac ženský“. Je produkovaný vaječníkmi a je zodpovedný za konštantnú bunkovú obnovu, ochranu proti cholesterolu a predlžuje aj mladosť. Krásne vlasy, pružná pokožka sú vďaka jeho prítomnosti. 

Čo spôsobuje nadbytok estrogénu?

Nadmerné množstvo estrogénu sa môže prejaviť priberaním, najmä v oblasti brucha alebo bokov, ktoré sú problémovými zónami žien. Ale to nie je najhoršia vec, pretože s nadbytkom estrogénu rastie riziko benígnych nádorov.

Čo spôsobuje nedostatok estrogénu?

V tomto prípade sa prejavuje nadmernou tvorbou vrások, vypadávaním vlasov na hlave. Čo je zaujímavosťou, „vlasy“ sa naopak môžu objaviť na hrudi, tvári alebo na rukách.

Inzulín

Vyrába sa v pankrease a je zodpovedný za štiepenie komplexných sacharidov a tiež kontroluje hladinu cukru v krvi.

Čo spôsobuje nedostatok inzulínu?

Nedostatok inzulínu vedie k smutným následkom vo forme predispozície k diabetes mellitus.

Oxytocín

Je to hormón lásky a náklonnosti. Oxytocin sa po pôrode aktivuje a vytvára vzťah medzi matkou a dieťaťom.

Čo spôsobuje nadbytok oxytocínu?

Pri rôznych typoch stresu, ako aj pri stresových situáciách sa tento hormón môže vyrábať v príliš veľkých množstvách. Preto ženy s nadbytkom oxytocínu v krvi sú tak starostlivé a úzkostlivé.

Testosterón

Dáva ženám mužské vlastnosti: sebavedomie, odhodlanie a praktickosť. Tento hormón sa produkuje v nadobličkách. Ženy s vyšším obsahom testosterónu dosahujú vo svete športu lepšie výsledky, aktívne zvyšujú svalovú hmotu. 

Čo spôsobuje nadbytok testosterónu?

Ženy s vysokým obsahom testosterónu v krvi majú zlé a agresívne povahy.

Noradrenalín

Tvorí sa vo zvýšenej miere počas vzrušenia v nadobličkách. Prejavuje sa červeňou v lícach, žiarivými očami, hladkou kožou a spôsobuje aj rozšírenie nozdier.  To nie je všetko.  Tento hormón pomáha nielen vyzerať očarujúco, ale mať zdravý spánok, cítiť sebadôveru a odvahu.

Tyroxín

Tento neobvyklý hormón sa tvorí v štítnej žľaze a podieľa sa na regulácii metabolizmu. Jeho funkciou je zachovanie harmónie postavy a jasnosti mysle.

Čo spôsobuje nadbytok tyroxínu?

Nadbytočný tyroxín môže pomôcť pri strate hmotnosti. Ale môže spôsobovať aj anémiu. Ďalšie negatívne dôsledky nadbytku sú aj ospalosť alebo nespavosť, slabá pamäť, zvýšená úzkosť a nedôverčivosť. Ak sa u vás prejavujú tieto príznaky, môže ísť poruchy štítnej žľazy a treba sa poradiť s odborníkom. 

Čo spôsobuje nedostatok tyroxínu?

Negatívne dôsledky, ktoré signalizujú nedostatok tyroxínu v tele: apatia a ospalosť, zábudlivosť, neplodnosť a nadváha.

www.fithacker.ru

K téme

Môže holenie intímnych miest zvýšiť riziko sexuálne prenosných chorôb? Toto by ste mali vedieť Toto by ste nemali robiť počas menštruácie. 9 nebezpečných chýb všetkých žien

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.