Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gcgc.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Bontonfilm
13. augusta 2019 LifestyleKnihy a film od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Výpravná rozprávka Hodinárov učeň očarila malých i veľkých divákov na predpremiére v letnom kine v Bratislave aj na festivale 4 živly. V slovenských kinách štartuje už o mesiac

BRATISLAVA 13. augusta (DámskaJazda.sk) – Klasická hraná rozprávka česko – slovenskej koprodukcie Hodinárov učeň prilákala cez víkend divákov všetkých vekových kategórií. Jej predpremiéry sa konali v sobotu 10. augusta – prvá na festivale 4 živly v Banskej Štiavnici a druhá v rámci projektu Bažant Kinematograf na bratislavskej Magio pláži. Obe projekcie sa konali za účasti režisérky Jitky Rudolfovej, slovenskej producentky Zuzany Mistríkovej a hlavných hercov Michala Balcara, Dany Droppovej, Jany Plodkovej a Évy Bandor. Na Slovensko pricestovali aj producent Pavel Berčík (ČR), kostýmový výtvarník Marek Cpin a zvukový dizajnér Richard Müller.

„Bol to naozaj zážitok, vidieť prvé  spontánne reakcie prvých divákov. Obe predpremiéry boli plné  –  či už to bolo v historickej budove, kde sídli štiavnické Kino Akademik, alebo v bratislavskom „kine pod hviezdami“, aj napriek tomu, že bolo v sobotný večer mimoriadne veterno. Diváci reagovali na napínavý príbeh, aj humor, ktorého je v rozprávke dostatok. Z ohlasov, ktoré sa k nám po projekcii dostali, sa zdá, že deti okrem toho ocenili aj lokácie a výpravnosť, že sa v Hodinárovom učňovi stále je na niečo zaujímavé pozerať.” skonštatovala Ľuba Orechovská, slovenská koproducentka filmu a autorka projektu Bažant Kinematograf.

Hodinárov učeň je poctou klasickej hranej rozprávke, ktorú obľubujú všetky generácie. Rozpráva príbeh statočného Urbana (Michal Balcar), ktorý dostal do vienka dve proroctvá – jedno mu želá bohatstvo a lásku, druhé chudobu a nekonečné strasti. Keď sa z neho stane sirota, ujme sa ho chamtivý majster hodinár (Viktor Preiss) a s vidinou získať jeho prorokované bohatstvo vychová z neho svojho učňa. Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury a plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, chce sa ho zbaviť a dá mu „nesplniteľnú“ úlohu – pošle ho do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu, dobrému srdcu a najmä láske k milovanej Laure…

Hodinárov učeň je tretím hraným filmom scenáristky a režisérky Jitky Rudolfovej (Zúfalci, Rozkoš) a jeho originálny príbeh, vychádzajúci z klasickej rozprávky a boja dobra so zlom, je obohatený humorom, skvelým obsadením, atraktívnymi lokáciami a nádhernými kostýmami.

Hodinárovu dcéru Lauru stvárnila mladá slovenská herečka Dana Droppová, študentka VŠMU.

Na otázku, čo ju zaujalo na scenári, odpovedala:

„Páčilo sa mi, že nemá klasický rozprávkový námet a nie je tuctový – princ a princezná, veľká láska… Príbehová linka nie je vedená len po zamilovanom páre, ale aj cez hodinára, ktorý im nepraje. Najviac sa mi páči, že v našej rozprávke nekončí všetko predvídateľne dobre. Hodinár, ktorý miluje vlastné pohodlie, jedná na úkor svojej rodiny. Nechá sa zlákať chamtivosťou a lakomstvom, ktoré i v dnešnom svete prevládajú nad nejakými základnými pozitívnymi ľudskými vlastnosťami, čo sa trošku vytrácajú…“

V úlohe hodinárovej ženy sa objaví ďalšia slovenská herečka Éva Bandor.

Rozprávku Hodinárov učeň uvedie v slovenskom znení do slovenských kín 12. septembra distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Inzercia

K téme

Ako ukryť prsteň pred zásnubami (a vašou partnerkou) Takmer dokonalé tajomstvá (Das Perfekte Geheimnis)

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.