Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mediskin - vyšetrenie znamienok
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dámskajazda.sk
4. marca 2014 ZdraviePoradňa krásy od DJSITA Diskusia()

Vyšetriť podozrivé znamienka zaberie len tri minúty

Včasným vyšetrením podozrivých znamienok môžete predísť vážnejšiemu ochoreniu.

Je mimoriadne dôležité, aby boli znamienka sledované. Akonáhle zistíte, že znamienko začína meniť tvar, veľkosť, sfarbenie, začína vás svrbieť a krváca, nestrácajte čas a vyhľadajte odborníka.

Kamera nasníma každý kúsok vašej kože

Mediskin - vyšetrenie znamienokDámskajazda.sk
V Dámskej jazde sme sa rozhodli zistiť, ako prebieha vyšetrenie v medicínskom kozmetickom centre Mediskin v Bratislave.

Pacientka pri prvej návšteve absolvuje vstupný pohovor a vstupné dáta a vyšetrenie klinika archivuje. Pri ďalšej prehliadke tak môže porovnať momentálny a predošlý stav sporného znamienka.

Potom sa v spodnej bielizni postaví pred tmavú stenu, kde ju sníma špeciálna digitálna kamera.

Kúsok po kúsku zosníma každý detail tela, vrátane vnútornej strany stehien, dlane rúk, chodidlá aj priestory medzi prstami, ktoré sa nasnímajú špeciálnou prstovou hlavicou.

Prístroj sa zameriava na sledovanie pigmentových névov, tie sa totiž môžu v budúcnosti rakovinotvorne zmeniť.

Melanómy sú mimoriadne nebezpečné

Melanómy patria medzi zhubné nádory, ktoré vznikajú v dosledku nekontrolovaného rastu pigmentových (melanocytárnych) buniek. Jedným z rizikových faktorov je aj nadmerné opaľovanie. Každé spálenie kože znásobuje šancu, že sa Vám časom na koži vytvorí melanóm.

Spočiatku môže melanóm pripomínať neškodné materské znamienko. Ak však začne meniť tvar, veľkosť, sfarbenie, začína vás svrbieť alebo krváca, je čas vyhľadať odborníka.

Pri jeho liečbe je mimoriadne dôležitá včasná diagnostika a dôkladný celkový skríning. Akékoľvek zmeny na koži si treba nechať aspoň raz za rok skontrolovať u odborníka.

Ako prístroj pracuje?

Podozrivé znamienko odfotí vo vysokom rozlíšení špeciálna ručná kamera. Zabudovaný softvér dokáže znamienko 20 až 70 krát zväčšiť, zaznamená jeho skóre a vyhodnotí mieru nebezpečnosti. Pri ďalšej kontrole sa znamienko znovu detailne odfotí a porovná sa s predchádzajúcim stavom. Prístroj je veľmi citlivý na akúkoľvek zmenu farby, tvaru, či veľkosti znamienka.

Druhá kamera, ktorá je súčasťou prednej časti prístroja, zosníma okrem jednotlivých znamienok opakovane aj celý povrch tela a okamžite upozorní vyšetrujúci personál na všetky abnormality kože a novovzniknuté znamienka. Stručne povedané, sleduje zmeny na koži za vás.

Mediskin - vyšetrenie znamienokDámskajazda.sk

Zmeny sú vyhodnocované na základe ABCDE pravidla, kde sa hodnotí symetria znamienka (A-asymetry), okraje (B-borders), farba (C-color) a veľkosť – priemer znamienka (D-diameter). Vývoj vyšetrovaného znamienka (E-evolution) je sledovaný opakovaným vyšetrením.

Pri diagnostike okrem skúseného oka vyšetrujúceho odborníka pomáha aj zabudovaný počítačový softvér, ktorý hodnotí odfotené snímky pomocou špeciálnej štúdie. Tá zohľadňuje vo svojom hodnotení 81 kritérií. Na základe týchto informácií lekár posúdi, či je podozrivé znamienko potrebné chirurgicky vybrať, alebo len dlhodobo sledovať.

V prípade, že sa u vás v rodine vyskytlo rakovinové ochorenie kože, ste fototyp I. a II., prípadne často sa slníte, mali by ste takéto vyšetrenie určite absolvovať.

Vyšetrenie neodkladajte!

Vyšetrenie znamienok je ideálne v zimných mesiacoch. V lete totiž dôsledkom pôsobenia slnečného žiarenia sa mení aj aktivita pigmentovaných névov a skresľuje výsledok vyšetrenia.

Ak máte akékoľvek podozrenie, že niečo s vaším znamienkom nie je v poriadku, nečakajte ani deň navyše. Aj jeden deň totiž môže znamenať v prípade včasnej diagnostiky záchranu vášho života.

K téme

Krásna na počkanie, štíhla za jeden mesiac Dieťa trpelo vzácnou kožnou chorobou, pozrite, ako vyzerá po 20 rokoch!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.