Záhadná histamínová intolerancia: Ako sa prejavuje?

Bolesť, smútok
Záhadná histamínová intolerancia: Ako sa prejavuje? Thinkstock

Trpia ňou až dve percentá z nás a predstavuje stále veľkú neznámu aj pre odborníkov. Čo ak je práve ona dôvodom mnohých vašich zdravotných problémov?

Nevysvetliteľná únava, migréna, depresie, začervenaná pleť, opuchy, búšenie srdca. To sú len niektoré z prejavov histamínovej intolerancie (HIT). Jej príznakmi môžeme trpieť dlhé roky alebo sa vyskytnú len ojedinele. Napriek tomu nám však dokážu skomplikovať a znepríjemniť život. O aký zdravotný problém ide a ako HIT odhaliť?

Skrytá precitlivenosť na histamín

Histamínová intolerancia sa často prejavuje ako potravinová alergia. Preto býva náročné ju odhaliť. Je to stav nerovnováhy medzi prísunom histamínu a schopnosťou nášho organizmu ho odbúrať.

Najčastejší spúšťač predstavuje strava bohatá na histamín alebo uvoľňovače histamínu. Čo je to vlastne histamín? Táto látka patrí do skupiny tzv. biogénnych amínov a býva pre náš organizmus dokonca nevyhnutná i potrebná. Pri normálnom množstve či pri normálnej funkcii enzýmov v čreve sa dokáže v tele rozložiť bez negatívnych vedľajších príznakov. Histamín plní v mozgu funkciu hormónu bdelosti. Spolu s adrenalínom prispieva k schopnosti podať okamžitý výkon. Plní tiež dôležitú úlohu v zabezpečení prirodzenej obranyschopnosti.

Ako sa histamínová intolerancia prejavuje?

Zvýšené množstvo histamínu v organizme má pestrú paletu príznakov, ktoré sa veľmi podobajú na alergiu. Preto si ju často s ňou zamieňame. Prejavy histamínovej intolerancie sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín.

1. Rýchlo nastupujúce prejavy

– začervenanie a svrbenie pokožky, žihľavka, opuchy, akné

– bolesti a kŕče v bruchu, vracanie, hnačka, pálenie záhy

– svrbenie a opuch pier, jazyka, hlasiviek či Eustachovej trubice (spojka medzi uchom a hrdlom)

– kašeľ, dýchavičnosť, pískavé dýchanie (príznaky podobné astme)

– bolesť hlavy a silná migréna

– zmeny krvného tlaku

– búšenie srdca, poruchy srdcové rytmu

– závrat až strata vedomia

2. Chronické prejavy

– dlhotrvajúca neopodstatnená únava

– nervozita, nespavosť

– bolestivá menštruácia

– úzkosť, panická porucha, depresia.

Ako odhaliť histamínovú intoleranciu?

Keďže HIT sa často zamieňa s alergiou a tieto dve komplikácie sa dokonca navzájom nevylučujú (niekto môže trpieť oboma), zisťuje sa podobne ako alergia. Anamnézou, fyzickým vyšetrením a laboratórnou diagnostikou, ktorú vám vypracuje lekár imunológ.

Najčastejšie spúšťače histamínovej intolerancie

Typickými predstaviteľmi potravín, ktoré prirodzene obsahujú vyššie množstvo histamínu aj v čerstvom stave, sú paradajky, ryby, špenát a baklažán. Mnohé potraviny, i keď samé nedisponujú veľkým množstvom histamínu, spôsobujú zas jeho zvýšené uvoľňovanie z buniek. Medzi ne patria oriešky, vaječný bielok, jahody, čokoláda, citrusy či potraviny, do ktorých boli pridané konzervačné látky, stabilizátory, farbivá alebo zvýrazňovače chuti. Ak máte podozrenie na HIT, vyhýbajte sa tiež alkoholu, najmä červenému vínu, sektom a pivu. Okrem toho uškodiť môže ešte kvasená kapusta, zrejúce syry, bravčové či kuracie mäso a mnohé iné potraviny.

Spúšťačov histamínovej intolerancie je naozaj veľmi veľa. Neznamená to však, že musíte z vašej stravy vylúčiť všetky. Najväčšieho škodcu alebo škodcov spoznáte vy sami. Preto je potrebné odpozorovať si, ktoré z potravín vám najviac spôsobujú komplikácie a rozhodnúť sa vylúčiť ich zo svojho jedálnička alebo aspoň zmierniť ich konzumáciu.

Pozrite si FOTOGALÉRIU k článku TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom