Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Meningitída je zákerná choroba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
21. októbra 2014 ZdravieZdravý život od SITASITA Diskusia()

Zákerná meningitída: Pri príznakoch treba konať rýchlo!

Výskyt tohto ochorenia je relatívne nízky, jeho následky však bývajú tragické.

Pri nákaze meningokokom je najdôležitejšie včas vyhľadať odbornú pomoc. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil doktor Karol Králinský. Hoci výskyt tohto ochorenia je relatívne nízky, následky podľa neho bývajú tragické. Pacienti môžu prísť o končatiny, mať problémy so sluchom alebo trpieť epilepsiou. V najhorších prípadoch nastáva smrť. „Toto je ochorenie, pri ktorom treba konať rýchlo. Nie je problém ho liečiť, Treba ho však včas liečiť,“ povedal Králinský. Ako ďalej uviedol, meningitíde sa dá predchádzať správnou životosprávou a zdravým životným štýlom. Chrániť sa dá aj očkovaním.

Baktéria Neisseria meningitidis sa prenáša len medzi ľuďmi kvapôčkovou infekciou, teda kašľom, nádchou, bozkávaním a iným úzkym kontaktom. Je citlivá na slnečné svetlo, dezinfekčné prostriedky aj vysychanie, na vzduchu rýchlo hynie, avšak dobre znáša nízke teploty. Meningokok vyvoláva najmä hnisavé zápaly mozgových blán a meningokokovú sepsu – otravu krvi. Zápal mozgových blán má v prvých hodinách príznaky, ktoré môžu signalizovať mnohé ochorenia, preto je ťažko rozpoznateľný. Vysokú horúčku s rýchlym nástupom sprevádza zimnica, nevoľnosť, vracanie a bolesti hlavy. Meningokoková infekcia sa v počiatočnom štádiu môže prejavovať aj podráždenosťou, únavou, bolesťami hrdla, nádchou, studenými končatinami, sťaženým dýchaním alebo abnormálnou farbou kože. K týmto prejavom sa neskôr môžu pridružiť svetloplachosť, stuhnutosť šije a škvrny na koži, takzvané petéchie.

V prípade, ak sa chorému na tele objavili petéchie, je podľa Králinského nevyhnuté okamžite volať záchrannú službu a upozorniť ich na riziko meningitídy. Na rýchlu amatérsku diagnostiku, či ide alebo nejde o petéchie sa dá použiť aj Tumblerov test pohárom. Stačí pritlačiť priehľadný sklenený pohár o kožu a v prípade ak petéchie nezmiznú, ide o meningitídu. Okrem toho môže pomôcť aj test v ľahu. Človek by mal ležať na chrbte a druhá osoba by sa mu mala pokúsiť pritlačiť hlavu na hrudník. Ak to nie je možné, pokrčí pritom nohy alebo nevie v ľahu zdvihnúť vystretú nohu či ju zohne v kolene, ide o príznaky meningitídy.

Najohrozenejšou skupinou sú deti do štyroch až piatich rokov života, keďže ich imunitný systém nie je dostatočne silný, aby chránil organizmus pred závažnými infekciami. Ďalšou výrazne ohrozenou skupinou je dospievajúca mládež. Práve tí sú podľa odborníkov náchylnejší na správanie, ktoré môže vyčerpávať imunitný systém, ako je nadmerné zaťažovanie organizmu ponocovaním, nadmernou fyzickou záťažou, nedostatkom spánku prípadne ďalšími faktormi ohrozujúcimi zdravie. V ohrození sú aj ľudia žijúci v komunitách. Ide napríklad o mladých ľudí na internátoch. Pozor by si podľa odborníkov mali dať aj cestovatelia. V niektorých oblastiach sveta ako napríklad v Afrike, na Blízkom východe alebo v juhovýchodnej Ázii je možnosť prísť do kontaktu s meningokokom omnoho vyššia než v Európe. Existuje totiž viacero skupín týchto baktérií, ktoré sa označujú písmenami a majú nerovnaké rozšírenie po svete.

Odporúčané články

Bojujte s rakovinou aj vďaka zelenine 11 foriem manipulácie vo vzťahu: Odhaľte ich včas!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravý život

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...