Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Starnutie, starena, Alzheimer, starecká demencia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
7. januára 2018 Zdravie od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Zaostrené na Alzheimerovu chorobu: Buďte pripravení na toto vážne ochorenie

Pripravuje sa projekt, ktorý je zameraný na zvýšenie informovanosti o problematike demencie u verejnosti, ako aj vlastnej aktivity vo vzťahu k vyhľadávaniu odbornej pomoci.

Slovenská Alzheimerova spoločnosť pripravila komplexný preventívny program s názvom Zaostrené na Alzheimerovu chorobu, ktorý finančne podporilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Hlavným cieľom projektu je vzdelávanie laickej verejnosti v oblasti zvyšovania povedomia o prevencii a predchádzaní rozvoja demencie. Zámerom projektu je realizovať celoplošne na Slovensku jedinečnú kampaň zameranú na zvýšenie informovanosti o problematike demencie u verejnosti, ako aj vlastnej aktivity vo vzťahu k vyhľadávaniu odbornej pomoci.

Cieľom projektu je tiež informovať verejnosť o kognitívnych tréningoch a aktívnom spôsobe života ako účinnej prevencii pred vznikom demencie. Dôležitou súčasťou programu bude implementácia komplexného vzdelávacieho programu pre rodinných príslušníkov a opatrovateľov z radov laickej verejnosti, ktorí sa starajú o pacientov s Alzheimerovou chorobou. Prostredníctvom verejných podujatí – prednášok a workshopov pre seniorov aj pre rodiny, ktoré sa starajú o človeka s poruchami pamäte sa v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach uskutoční kampaň zameraná na zvýšenie informovanosti o problematike demencie. Dostatočne poučení opatrovatelia sa totiž dokážu o chorého plnohodnotne postarať, potrebujú však pomoc spoločnosti.

Počas trvania projektu bude k dispozícii aj bezplatné individuálne telefonické poradenstvo, dostupné aj pre imobilných seniorov či rodinných príslušníkov z celého územia Slovenska, ktorí nebudú mať možnosť zúčastniť sa na podujatiach. Na telefonickej linke 02/6241 08 85 budú odborníci do 31. marca 2018 poskytovať záujemcom odpovede na otázky týkajúce sa ochorenia, prevencie demencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Poradňa je k dispozícii v pracovné dni v čase od 12:00 do 16:00.

Alzheimerovu chorobu, najčastejšiu formu demencie v seniorskom veku, označujú aj za tichú epidémiu ľudstva. Toto ochorenie sa začína nenápadne, sprevádzané je stratou pamäte či schopnosti orientovať sa a vedie k odkázanosti na pomoc okolia. Podľa svetových štatistík približne jedno percento obyvateľov vyspelých krajín a viac ako 50 miliónov ľudí na svete trpí týmto ochorením a jeho výskyt má rastúcu tendenciu. Viac ako dve tretiny pacientov tvoria ženy. Predpokladá sa, že do roku 2050 celkový počet pacientov prekročí 130-miliónovú hranicu.

Na Slovensku podľa odhadov žije 40-tisíc až 60-tisíc pacientov s Alzheimerovou chorobou. Čísla sú však viac-menej orientačné, keďže doteraz nebola na Slovensku realizovaná žiadna epidemiologická štúdia. Pritom veľké množstvo pacientov nie je diagnostikovaných vôbec a časť pacientov je diagnostikovaná nesprávne. Jedným z dôvodov súčasného stavu je aj stigmatizácia tohto ochorenia v spoločnosti. Mnohí pacienti si na začiatku problémy nepripúšťajú alebo trpia pocitmi hanby. Väčšina chorých prežije najdlhšie obdobie ochorenia vo svojej rodine. O týchto pacientov sa stará okolo 120-tisíc až 180-tisíc rodinných príslušníkov, príbuzných a blízkych. Alzheimerova choroba je vo vyspelých štátoch považovaná za vážny sociálny, zdravotnícky a spoločenský problém, ktorý sa dotýka nielen samotných chorých, ale aj ich blízkych príbuzných, ktorí nesú na svojich pleciach psychickú a ekonomickú záťaž.

O tejto chorobe, jej príčinách a dopadoch na ľudí, ktorých sa týka, je známe len málo. Poznatky pritom ukazujú, že ide o veľmi vážne ochorenie, ktoré patrí medzi hlavné príčiny úmrtia a jeho výskyt v súvislosti so starnutím populácie narastá. Aj keď toto ochorenie zatiaľ nie je možné vyliečiť, v súčasnosti dostupná terapia spolu s nefarmakologickými postupmi dokážu jeho progresiu výrazne spomaliť. Veľmi dôležitá je včasná diagnostika a nastavenie na optimálnu liečbu.

Slovenská republika už dnes patrí medzi najrýchlejšie starnúce krajiny v Európskej únii. Starnutím populácie bude narastať aj celkový počet pacientov s demenciou.

Informácie poskytla Jana Blusková, spolupracovníčka Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a Centra MEMORY n.o..

K téme

Spala s červenou cibuľou okolo krku. Keď sa zobudila, výsledok ju prekvapil 14 úžasných vlastností cesnaku (nielen) proti rakovine

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.