Zásady dodržiavania pitného režimu na dovolenke

Pitný režim, dehydratácia, piť, voda, pohár z vodou, žena, minerálka
Thinkstock

Leto sa dá prežiť rôznymi spôsobmi. Každý z nás ho však chce stráviť čo najpríjemnejšie a bez zdravotných problémov spôsobených dehydratáciou. Pitný režim netreba podceňovať a zvlášť počas horúcich dní na dovolenke. Či už preferujete polihovanie na horúcej pláži pri mori, škriabanie sa po tatranských štítoch, či prípadne radi prevetráte svoj bicykel na jednej z cyklotrás, určite dodržiavajte základné zásady hydratácie.

Aktivity rôzne, avšak pravidlá podobné

Pláž

– Ak plánujete stráviť dovolenku v jednej z tropických destinácií pri mori, nasledujúce zásady pre vás platia dvojnásobne. Piť by ste mali stále, hoci necítite smäd. Vždy pite po malých dúškoch a pravidelne.

– Čistú vodu môžete kombinovať s nealkoholickými sýtenými nápojmi či minerálnymi vodami, pretože vo veľkých teplotách sa z nášho tela vyplavuje väčšie množstvo živín a minerálnych látok než obyčajne.

– Pestrou kombináciou a mixom nápojov zároveň docielite, že sa vám nezunujú a budete piť častejšie.

– V prípade, že priamo na pláži nemáte plážový bar, zoberte si tekutiny so sebou v malej prenosnej chladničke, prípadne ich skryte pod ležadlo či deku.

Turistika v horách

– Nepodceňujte dôležitosť hydratácie na horách. Vždy so sebou noste dostatok tekutín.

– Fľašu s nápojom majte vždy na dosah ruky a nie niekde na spodku batohu. Ideálne sú bočné úložné priestory na batohu.

– Čím dlhšia túra, tým väčšia spotreba tekutín. So zväčšujúcou sa nadmorskou výškou môže byť väčší problém naraziť na prírodný zdroj vody, preto sa zásobte už pri odchode z domu.

– Základom je čistá voda, avšak bez energie sa nezaobídete. Preto je vhodné vodu dopĺňať izotonickými nápojmi a nealkoholickými nápojmi s obsahom cukru.

Cykloturistika

– Či už bicyklujete na rozpálenej hrádzi alebo v lese, vždy majte v stojane fľašu s nápojom.

– Rovnako, ako pri pešej turistike, dopĺňajte energiu prostredníctvom izotonických iónových nápojov – na trhu ich je dostatok.

– Nezabúdajte, že pri fyzickej aktivite, ako je bicyklovanie, má ľudské telo tendenciu sa viac prehrievať. Dostatočný prísun tekutín je teda nevyhnutný, aby ste mali z bicyklovania pôžitok a nie nočnú moru.

– Mnohí cyklistickí profesionáli pijú počas niekoľkohodinových etáp sladené nealkoholické nápoje alebo konzumujú sladké tyčinky – práve tak získavajú dostatočnú energiu na plnohodnotný výkon.

Doplnkovým zdrojom tekutín môže byť aj ovocie a zelenina, ktorých sezóna vrcholí práve počas dovolenkového obdobia.

Nech sa rozhodnete pre akokoľvek strávenú letnú dovolenku, nikdy nezabúdajte, že práve dostatočný prísun tekutín môže tvoriť pomyselnú hranicu medzi príjemne prežitou dovolenkou a nepríjemným zážitkom z dehydratácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom